Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • Eddie

  • Mesaje scrise: 509
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Mie mi-a consumat 5,4 l/100 km inafara orasului cu 4 persoane cel mai putin si 9,5 l/100 km in oras cel mai mult.....
Skip ads

  • Protektor

  • Mesaje scrise: 497
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Si eu cam tot asa ma incadrez, dar poate nu ai condus "sportiv" Very Happy, cat de sportiv poti conduce o masina de 130 cp si extraurban? Sad
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Este normal sa ai consum asa mare daca mergi in regim de 180-190km/h,banuiesc ca ai mers pe autostrada.
Atunci se explica consumul de 8,5l/100km.
  • noerror

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2012
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2012

  • Mesaj Privat
oricum consum 8,5 pt 180-190 km/h eu zic ca e mai mult decat onorabil
Skip ads

  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Daca voi credeti ca masina asta la 180-190km/h consuma 8.5 va inselati amarnic.
  • noerror

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2012
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Nu cred ca e nimeni asa de naiv, dar ce frumos ar fi nu? Smile)
  • liviulucian

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Insignia 2010 20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2012

  • Mesaj Privat
un drum facut pitesti - constanta cu o medie de 76 km/h deh am traversat buc in 1,5h, BC arata 6,0 .
in oras mers mai agresiv consuma si 10l % . motor A20DTH 81kw
  • cornelpopa

  • Mesaje scrise: 511
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2015 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2007

  • Mesaj Privat
A20DTH este de 118kW - adica 160 CP

Tu daca ai 130CP probabil ai motorul A20DTJ
Skip ads

  • noerror

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2012
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Mai degraba A20DTL daca are 81kw ( 110 CP )
  • liviulucian

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Insignia 2010 20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2012

  • Mesaj Privat
da.... de fapt masina in cartea identitate este model A 20DTH care normal ar avea 118 KW si 160 cp, dar la rubrica kw este trecut 81kw (corespunzator model A20DTC 110CP ) .
In fapt si de drept motorul este A20DTJ trecut pe card opel seria respectiva a masinii codul de navi , seria motorului, iar la tip motor are trecut A20DTJ care este de fapt motorul masinii de 96CP si resp 130CP. D-ale RAR - ului .
  • deleted-75931

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2012

  • Mesaj Privat
sebastian_dorca a scris:Astazi,in timp ce eram pasager in masina mea (conducea sotia),am observat pe geamul lateral spate, inscriptionat mare,seria de sasiu. Am observat-o doar pentru ca geamul era aburit. Cred ca e facuta sub forma de insertie intre foliile geamului. N-am stiut ca se practica asa ceva


Buna,

Cred ca masina voastra este noua. Am observat si eu fenomenul respectiv la spalatorie, dar nu sunt inscriptionate geamnurile. Pur si simplu la plecarea din fabrica se pare ca etichetele cu coduri de bare/serii/etc. se lipesc pe interiorul geamului spate stanga. Raman vizibile chiar dupa 2-3 spalari, dar in cele din urma o sa dispara. E doar toner de imprimanta prajit la soare. Smile

Sa va bucurati de masina Smile
  • noerror

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2012
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Dupa 3 saptamani de cand sunt in posesia unui Opel Insignia Cosmo CDTI 130 CP - OPC Line am doar 500 de km, fiindca nu am avut inca timpul necesar sa fac o iesire la drum lung, iar in afara tarii inca nu s-a putut avand numere rosii ( cum vin numerele saptamana viitoare, trag o fuga pana la Viena )

Deci dupa computerul de bord am o medie de 9.2 L/100km pe cei 500 km, dar pe ultimii 100 km CB zice ca am consumat doar 7.7 L/100 km ( sa schimbat locatia de job si e un drum mai lung ( 11 km ) si fara atatea semafoare, dar doar in oras )

Prima saptamana jumatate a consumat doar peste 10, dar incet incet a inceput sa scada consumul.
CB zice ca mai am 260 km pana cand e nevoie de un plin nou, iar atunci voi face si calculul la pompa, fiindca nu stiu daca pot avea incredere in calculul CB-ului, mai ales pe ultima suta de km.

Daca consumul in oras ramane sub 10 , eu ma declar multumit, mai ales la cat de grea e masina.
Skip ads

  • Eddie

  • Mesaje scrise: 509
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2006

  • Mesaj Privat
M-am intors din concediu din Bodrum-Turcia unde am fost cu masina,in total vreo 2700 de km.
Viteza medie a fost 73km/h,consumul mediu 6,3l/100 km/h cu a.c. tot timpul,4 persoane,4 valize,portbagajul fiind full.
Una peste alta foarte multumit de tinuta de drum,de confort interior,poate doar porbagajul mai mic in comparatie cu cel al vechii Zafirei,dar asta e,acum merg cu o limuzina,nu cu ,,duba''...Smile)
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Destul de bun consumul la cat e masina de mare. Ca o comparatie, anul trecut, Kusadassi si retur, cu Mondeo 1.8 TDCI 125CP, 4,5 persoane (fi-miu e 0,5), normal portbagaj insuficient ca am nevasta, viteza medie 76km/h, consum mediu 6.1. In BG mers regulamentar, in Tr rupta in gura unde s-a putut, s-a lasat si cu 65 lire amenda.
  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
eu am acum mediu 6,8 l/100. fata de varianta de 160 cai care am avut-o inainte, am fix 1 litru in plus. am de gand sa ii fac un mic tuning, masina mai are 1 luna si iese din garantie.am ajuns la 35 mii km in bord.
  • Eddie

  • Mesaje scrise: 509
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2006

  • Mesaj Privat
@forbidden27

Eu m-am scos la turci,a doua oara,mi-a facut semn sa opresc,fusese radar si cand a vazut numere straine mi-a facut semn sa imi continui drumul,mari domni turcii astia cand vor ei ! Cool


@sever iulian

Daca poti face chiptuning la motorul asta,sa-mi spui si mie,ca am auzit ca numai la modelul 2008 parca se putea face...
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Eu zic sa nu faceti tuning pana nu vedeti si va convingeti ca la una tunata consumul scade. Aveam de gand sa fac si eu acelasi lucru, dar am vorbit cu un coleg de pe alt forum, el a tunat motorul de aproape un an, nu a scazut consumul deloc, din contra, daca o calca mai apasat, fuge mai tare, demareaza mai bine dar si consuma mai mult.
@Eddie: la 160km/h intr-o zona cu limita de 90, nu te mai iarta, iti spun din experienta Embarassed
  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
@forbiden , intre varianta de 160 si cea de 130 de cai pe care o am difera doar cutia, in rest e acelasi motor si au aceeasi greutate 1630 kg. la tuning, eds germania le tuneaza pe ambele la 205 cai, cam mult dupa parerea mea. in tara, am deja oferte, chiar si de pe CO, de tuning intre 160-200 cai, la preturi intre 350-500 euro. interesant e ca eds germania da certificat TUV, si tuneaza ecu-uri primite prin posta Smile) il retrimit inapoi in aceeasi zi cu data de sosire.
cel putin in cazul meu, eu cred ca diferenta de 1 litru la consum apare doar datorita celor 30 de cai in minus. una am condus-o 24 k km, cealalta 34 k .
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Iulian, eu mai repede banuiesc cutia de viteze sa fie de vina pentru consumul mai mare la varianta de 130 CP. Cel mai bine e sa cauti un posesor de Insignia cu motorizarea ta care a facut deja tuningul si sa te informezi cum a evoluat consumul dupa tuning. Fizica spune un singur lucru, mai multa putere dezvoltata necesita mai multa energie consumata.
Nu vad o schimbare in reducerea consumului de combustibil decat in cazul in care noul soft instalat pe masina imbunatateste randamentul arderii. In cazul asta, este posibil sa obtii o reducere a consumului, dar nu te astepta la 1 litru in minus.
  • noerror

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2012
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2012

  • Mesaj Privat
M-am întors și eu din primul concediu facut cu masina noua
Timișoara- Hanioti ( Grecia )

La dus 862 km - viteza medie a fost 98km/h, consumul mediu 6,1l/100 km/h pe CB
La fata locului am facut cam 170 km, multe curse scurte asa ca, consumul a cam urcat.

Când am ajuns înapoi în TM aveam 1895 km in total - consum 6.4l/100 km/h cu o viteza medie de 84,8 km/h.

Dupa o luna jumãtate de când am mașina am ajuns in total la 3500 de km, cu o viteza medie de 48.2 km/h ( daca nu ma insel ) si cu un consum de 7.1l/100 km


Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR