Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • keopsss

  • Mesaje scrise: 1,516
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Daca vrei si tu buton de TC mai am unu de b1 se potriveste si pe b2 doar difera desingul .....
Sanatate!
In continuare astept un sfat..... Embarassed
Skip ads

  • kallyo

  • Mesaje scrise: 1,390
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Unitatea ABS de 2.0 nu ii aceeasi fata de cea de 1.8 ! (sper sa nu ma incurc) deci nu se poate pune pe masina ta:) trebe un 1.8 cu abs si tc Very Happy

LE: scuze acuma vad ca ai 2.0 Smile Merge pus calculatorul cu conditia sa fie de diesel Smile
  • a1ur3l

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2007

  • Mesaj Privat
kallyo a scris:Unitatea ABS de 2.0 nu ii aceeasi fata de cea de 1.8 ! (sper sa nu ma incurc) deci nu se poate pune pe masina ta:) trebe un 1.8 cu abs si tc Very Happy

LE: scuze acuma vad ca ai 2.0 Smile Merge pus calculatorul cu conditia sa fie de diesel Smile


si stii cumva cum pot afla daca unitatea mea de ABS stie sau nu TC ? am 1,8 - z18xe
  • nicholas886

  • Mesaje scrise: 197
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2009

  • Mesaj Privat
am si eu o rugaminte..in caz ca reuseste cineva sa monteze TC pe un vectra b..il rog sa-mi dea un PM..sunt dispus sa platesc pentru o operatiune de activat/pus TC pe vectrab..sau ne intelegem noi..numai ca sunt curios daca reuseste cineva..
p.s: m-as incumeta si eu dar pacat ca nu ma pricep deloc la electronica desi la mecanica mai am habar:D
Skip ads

  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Modulul de ABS pentru Vectra B care suporta TC e diferit de cel care nu suporta, la o diagnoza cu Tech2 se poate verifica de care e.

CristianTM.
  • nicholas886

  • Mesaje scrise: 197
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2009

  • Mesaj Privat
CristianTM a scris:Modulul de ABS pentru Vectra B care suporta TC e diferit de cel care nu suporta, la o diagnoza cu Tech2 se poate verifica de care e.

CristianTM.

cred ca se merita sa schimbi modulul pentru a avea TC..vine iarna..
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Dom'le Cristi, numa Tech2 poate vedea treaba asta? Cum ne dam seama? Adica ce anume arata.
Dupa ce ca am montat mid si am observat ca utilitatea tinde spre 0, mai ales ca-mi arata cu 10% mai mult si nu reusesc sa-i dau de cap, parca tot ma mananca un buton de TC.
Sumar am observat ca in bord am cablajul facut.
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
DB77AAA a scris:Dmle Cristi, numa Tech2 poate vedea treaba asta? Cum ne dam seama?

Nu am testat, dar dupa o diagnoza se poate vedea codul GM si vazut apoi in EPC.
O alta varianta ar fi umblat prin meniurile Tech2 si vazut daca functionalitatea TC este Not Present, Present sau Invalid.
Si inca una ar fi dat jos si observat ce cel cu TC are mult mai multe fire decat cel fara. Posibil ca unu sa fie mai mare decat celalalt.

CristianTM.
Skip ads

  • a1ur3l

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2007

  • Mesaj Privat
CristianTM a scris:
DB77AAA a scris:Dmle Cristi, numa Tech2 poate vedea treaba asta? Cum ne dam seama?

Nu am testat, dar dupa o diagnoza se poate vedea codul GM si vazut apoi in EPC.
O alta varianta ar fi umblat prin meniurile Tech2 si vazut daca functionalitatea TC este Not Present, Present sau Invalid.
Si inca una ar fi dat jos si observat ce cel cu TC are mult mai multe fire decat cel fara. Posibil ca unu sa fie mai mare decat celalalt.

CristianTM.


ok Smile unde este situat mai exact unitatea abs la un vectra b?
oricum la noi este mai greu cu Tech2, pentru ca nu este nimeni din club cu asa ceva iar singura varianta ar ramane reprezentanta opel sau un alt service care are asa ceva. si banuiesc ca in afara de Tech2 nu ne mai poate inidica nici un alt tester acest lucru.
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Seria GM se poate vedea si cu OP-COM, cu Tech2 numai functionalitatile de programare (Program Variant Configuration).
Ar fi foarte util ca un membru de pe club care are TC din fabrica sa ne zica codul GM al modului ABS.
Uitati niste unitati ABS la vanzare --> http://www.tav-autoverwertu...Hydraulic-Unit_24

CristianTM.
  • keopsss

  • Mesaje scrise: 1,516
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Domnu cristi ce vreau eu sa te intreb este daca pot face transplantul de pe o vectra b 2.0 benzina care are modulul de TC?
Multumesc!
Saptamana ce vine am mai mult timp....as vrea pentru prima data sa il fac sa functioneze aprinderea lui...as vrea sa stiu de unde sa il conectez...dupa cum am spus si mai sus la mine nu sunt cablajele pana la buton....
  • a1ur3l

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2007

  • Mesaj Privat
totusi nici un raspuns, pe aici.
cine este din craiova si are TECH2 sau OP-COM si vrea sa dea o mana de ajutor la rezolvarea pb cu activarea TC-ului.
off-topic - am vazut aici pe forum pe cineva care are TC si ESP din fabrica, poate isi da acordul sa i-se puna un TECH2 sau un OP-COM si sa ne zica si noua mai multe.

daca nu se ofera nimeni, atunci de unde imi pot lua o clona de OP-COM ca oricum vreau sa imi iau asa ceva.
Skip ads

  • keopsss

  • Mesaje scrise: 1,516
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Deci pana la urma primul pas care vreau sa il fac este sa il fac sa se aprinda.....de unde sa trag firele?de la ce buton etc....
Multumesc!
  • kallyo

  • Mesaje scrise: 1,390
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Incurcatura cu Tc-ul sincre nu cred ca se merita...dar ar fi frumos..
Si sa-ti raspund la intrebare(cum se leaga firele) habar nu am Smile))
  • kazzu88

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Am o vectra x16xel....din 96...am cablajul in bord...cu mufa cu tot decat sa ii pun butonul. In situatia de fata mai trebuie sa schimb unitatea de la ABS?
Sau este de ajuns o activare cu tech 2?
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR