Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • popescu iulian

  • Mesaje scrise: 1,400
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Antara 2012 A22DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2006

  • Mesaj Privat
sunt nou pe forum asa ca nu prea stiu sa-l folosesc. Poate s-a mai discutat dar nu stiu sa caut. Problema mea e ca la viteze de peste 120km/h la franare apare o trepidatie puternica in volan si in pedala. Cred ca sunt discurile fata, dar le-am schimbat acu 30000km, e posibil sa se fi ovalizat asa repede?
nu par uzate, sau cu santuri pe ele.
Cauciucurile sunt noi, jantele echilibrate, rulmenti schimbati pe fata, placutze noi, chiar nu stiu ce poate fi.
Ati mai patit careva?
help
Skip ads

  • botosu

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2006

  • Mesaj Privat
geometria
  • popescu iulian

  • Mesaje scrise: 1,400
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Antara 2012 A22DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2006

  • Mesaj Privat
facut si asta, inainte imi vibra volanul si in mers la 140-150 acu nu mai face decat la franare
  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Salutare. Gaseai daca era sa cauti dar.....sa iti raspund si eu.
In primul rand daca iti tremura volanul prima chestie care o faci e geometria. La geometrie se vede ca iti mananca ori din exteriorul ori din interiorul cauciucului.

Pe de alta parte, daca iti tremura volanul la viteze mari si ai jante de aliaj neoriginale GM , adik orice aftermarket si nu ai inele de centrare este 90% posibilitate sa fie din cauza asta.

In fine si ultima chestie, faptul ca iti tremura volanul in momentul in care franezi nu este decat din cauza discurilor....ovalizandu-se placutele nu mai au aderenta pe disc si iti trmite un joc ....care se reflecta in volan.
Skip ads

  • virgil

  • Mesaje scrise: 273
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2005

  • Mesaj Privat
florinike a scris:Salutare. Gaseai daca era sa cauti dar.....sa iti raspund si eu.
In primul rand daca iti tremura volanul prima chestie care o faci e geometria. La geometrie se vede ca iti mananca ori din exteriorul ori din interiorul cauciucului.

Pe de alta parte, daca iti tremura volanul la viteze mari si ai jante de aliaj neoriginale GM , adik orice aftermarket si nu ai inele de centrare este 90% posibilitate sa fie din cauza asta.

In fine si ultima chestie, faptul ca iti tremura volanul in momentul in care franezi nu este decat din cauza discurilor....ovalizandu-se placutele nu mai au aderenta pe disc si iti trmite un joc ....care se reflecta in volan.


+ o echilibrare a tuturor rotilor....
  • popescu iulian

  • Mesaje scrise: 1,400
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Antara 2012 A22DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2006

  • Mesaj Privat
nu am jante de aliaj ci de tabla, asa ca nu-i de la inele. Si eu cred ca e de la discuri dar chiar sa se ovalizeze dupa 30000km asta e prea de tot. Nu am timp sa le rectific, asa ca mai merg un pic pana ma va scoate din sarite de tot. merci mult pt pareri
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,831
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
ce tip de placute ai...? ca eu cu un set de placute pheonix am bulit discurile. si le-am schimbat aproape noi:)
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
nu am jante de aliaj ci de tabla, asa ca nu-i de la inele.


nu ti-s indoite de la luat borduri?
si eu zic, vezi geometria...
Skip ads

  • Vizitator

  • Mesaje scrise:
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat:

popescu iulian a scris:sunt nou pe forum asa ca nu prea stiu sa-l folosesc. Poate s-a mai discutat dar nu stiu sa caut. Problema mea e ca la viteze de peste 120km/h la franare apare o trepidatie puternica in volan si in pedala. Cred ca sunt discurile fata, dar le-am schimbat acu 30000km, e posibil sa se fi ovalizat asa repede?
nu par uzate, sau cu santuri pe ele.
Cauciucurile sunt noi, jantele echilibrate, rulmenti schimbati pe fata, placutze noi, chiar nu stiu ce poate fi.
Ati mai patit careva?
help


salut iulian! Cand mi-am adus masina din Germania, un astra 1,7 dti caravan, la viteza de 140 vibra destul de tare volanul. Dupa toate procedurile de echilibrare simtomul era acelasi, pana cand la ultima incercare am fost mai atent la ce faceau cei de la service si am observat ca pe masina de echilibrat, daca ma uitam razant la suprafata de rulare, cauciucul oscila pe verticala. Daca un cauciuc are asemenea simptom, acesta nu se poate echilibra in veci. Acum am niste michelinuri rulate pe ea si nu mai am nici o vibratie indiferent de viteza. Echilibrarea la service se face numai pentru jocul lateral indus de diferentele de greutate la turatie. Daca aveti opinii diferite le accept cu placere fara siparare.
  • popescu iulian

  • Mesaje scrise: 1,400
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Antara 2012 A22DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Daniel a scris:ce tip de placute ai...? ca eu cu un set de placute pheonix am bulit discurile. si le-am schimbat aproape noi:)


pai placute am bosch, nu e de la ele ma gandesc ca discurile alea noi pe care l-am schimbat or fi mai proaste, - am dat la rectificat discurile vechi si dupa aia am sa le pun pe masina sa vad daca mai face.
  • popescu iulian

  • Mesaje scrise: 1,400
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Antara 2012 A22DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2006

  • Mesaj Privat
[salut iulian! Cand mi-am adus masina din Germania, un astra 1,7 dti caravan, la viteza de 140 vibra destul de tare volanul. Dupa toate procedurile de echilibrare simtomul era acelasi, pana cand la ultima incercare am fost mai atent la ce faceau cei de la service si am observat ca pe masina de echilibrat, daca ma uitam razant la suprafata de rulare, cauciucul oscila pe verticala. Daca un cauciuc are asemenea simptom, acesta nu se poate echilibra in veci. Acum am niste michelinuri rulate pe ea si nu mai am nici o vibratie indiferent de viteza. Echilibrarea la service se face numai pentru jocul lateral indus de diferentele de greutate la turatie. Daca aveti opinii diferite le accept cu placere fara siparare.[/quote]

Am echilibrat rotile si nu mai vibreaza la viteza, cauciucurile sunt noi(5000km) dar vibreaza la franare. Am sa schimb discurile si dupa aia va spun cum e treaba.
multam fain pentru sfaturi
  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
@jony-de acord cu tine...imi aduc aminte ca s-a discutat pe forum de unul care avea probleme cu cauciucurile si a facut toate operatiile de mai sus...pana la urma dupa ce a schimbat cauciucurile a reusit sa rezolve problema.

@iulian-verifica si asta.....peste ce ti-am scris noi Laughing Laughing Laughing
Skip ads

  • popescu iulian

  • Mesaje scrise: 1,400
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Antara 2012 A22DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Rezolvat problema, dupa cum banuiam discurile erau problema majora.
Schimbat discuri fata si spate si acu merge beton.
  • seftaka

  • Mesaje scrise: 1,184
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Va salut! Ieri am observat ca incepand cu viteza de 100km.h, imi vibreaza volanul, iar pe la 120km.h vibratia se accentua puternic, fiindu-mi chiar frica! Daca imi poate spune cineva cam ce are? La franare nu exista vibratie, si am mai observat ca atunci cand trec peste denivelari la viteza mica aud mici troncanituri!
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Bucsi,geometrie,anvelope,jante.
  • seftaka

  • Mesaje scrise: 1,184
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Ma gandeam sa nu fie chestiile mai scumpe, rulmenti, pivoti etc
  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Doar echilibrare si atat.
  • seftaka

  • Mesaje scrise: 1,184
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Adevarat, azi am echilibrat, problema rezolvata!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR