Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
NU STIU sa iti raspund la aceasta intrebare, pentru ca masina mea NU a avut buton sport din fabrica, acesta i l-am pus eu si functioneaza ! Ca si help pt tine, uite datele EHPS-ului meu : EHPS (Electrohydraulic Power Steering), Hardware Number 24444336, SVN 1446129759, EHPS GEN3 TRW.

CristianTM.
Skip ads

  • ToX

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Tot TRW il am si eu, are pompa de servo si bidonul deasupra casetei de directie, nu in dreapta sub aripa ca modelele mai vechi. Imi poti spune cate mufe intra in modulul de EHPS la tine? Eu m-am uitat cum am putut pe langa motor si am vazut ca ar mai fi loc de o mufa in pompa, pe langa cea de acum. (exista un soclu liber, cred ca e alb). Ma rog, nu cred ca are vreo legatura, cat timp e conectata pe can bus si bcm-ul stie sa-i dea semnal sa schimbe modul de lucru, probabil o face. Urmatorul pas ar fi sa comand un BCM cu ident NF.

Inca o intrebare, daca am un modul "divortat", se poate imperechea cu OPCOM sau am nevoie de Tech2 neaparat ?
  • Lao

  • Mesaje scrise: 633
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Numai cu Tech2.

De asearã am și eu buton Sport funcțional, în sfârșit. Dacã nu era CristianTM sã mã îndrume telefonic (Mulțumesc și pe aceastã cale), plãcerea era mult amânatã. Acum parcã am altã mașinã. Deși era târziu, nu-mi venea sa mai intru în casã. Noroc cã am drum spre București astãzi. Smile
  • Ursu/\82

  • Mesaje scrise: 1,947
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Tu ai avut CDC sau ai cumparat? Daca da de unde si cat?
Skip ads

  • cont-sters-14856

  • Mesaje scrise: 394
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2008

  • Mesaj Privat
CDC se gaseste destul de greu si este doar pe masinile care au avut butonul SPORT din fabrica, implicit si suspensia adaptiva ids+. Modulul ala gestioneaza si suspensia, pe langa directie si acceleratie.

Nou de la reprezentanta este f scump, CristianTM scria mai anii trecuti ca costa in jur de 500 EUR. Pe ebay gasesti de la 150 EUR in sus...rar la doar 150 EUR. Eu unul nu am vazut mai ieftin.

Din fericire am avut noroc si am luat de la cineva recent...astept butonul ca sa sa fac montajul.
  • Ursu/\82

  • Mesaje scrise: 1,947
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
intreb ca, m-am uitat la mine la butoanele care lipsesc si anume, esp off, alarma si sport, ca am mufele gata preagatite acolo, dar nu stiu daca sunt cablate sau nu! La cea din 2006 e mufa doar pentru esp off si atat, restul nu sunt! Si mufa e cablata, doar ca un cablu care trebuie sa ajunga la abs, se pierde pe drum, si nu am mai cautat sa-l gasesc!
  • ToX

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Cablul de la butonul Sport nu ajunge la ABS , nu are nicio legatura cu ala. Daca e precablat,trebuie sa ajunga in mufa X1 probabil, de la piciorul soferului, care intra in BCM. Deasemenea, modulul CDC trebuie sa fie conectat pe HS CAN din ce au zis baietii aici, ca sa functioneze.


Ultima modificare facuta de ToX la Mie 15 Mai, 2013 7:40 pm
  • Ursu/\82

  • Mesaje scrise: 1,947
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
eu vorbeam de esp off! si intr-adevar ajunge la X1 dar de acolo nu ajunge la abs! eu ziceam(speram) ca daca sunt mufele poate sunt si cablurile la locul lor Very Happy
Skip ads

  • ToX

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Roaga pe cineva cu TIS sa iti puna aici schema electrica Very Happy
  • cont-sters-14856

  • Mesaje scrise: 394
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2008

  • Mesaj Privat
probabil iti lipseste cablul de la mufa X1 (in spatele panoului de sigurante de pe lateralul bordului, deasupra piciorului stang al soferului) pana la mufa mare de la calculatorul de ABS (in compartimentul motorului langa casul de expansiune). trebuie tras un fir din acea mufa (pinul 3 daca nu ma insel) pana in mufa X1...o sa fie distractie Smile). iti spun din experienta. e un pic de bataie de cap sa tragi firul acela. iti mai trebuie apoi o masa de la un fir ce vine in mufa X1. si cam atat...daca pot spune asa Smile).

eu mi-am montat buton ESP acum 2 sapt si e functional. la masina din 2006 nu o sa ai toate mufele in bord in spatele blank-urilor. din 2006 in colo au facut mai "chele" masinile.
  • Ursu/\82

  • Mesaje scrise: 1,947
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Hmm ciudat! Mie imi pleaca firul din X1 dar nu ajunge in mufa de la abs! daca nu ma insel este un fir verde simplu sau cu o alta culoare! Am incercat un pic sa dezizolez acel cablu, langa mufa abs dar m-am oprit ca nu se vedea si dezizolarea lui se facea pe invers(el fiind izolat de la mufa abs in jos) si era un pic mai greu si nici nu mai puteam sa-l izolez inapoi! Pai la aia din 2006 doar mufa de la "esp off" o am, in spatele capacului! Dar la asta din 2008 am toate mufele in spatele capacelor Smile ! Parca asteapta butoanele, si eram curios daca sunt si firele!
  • Lao

  • Mesaje scrise: 633
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Firul de la pin 3 este albastru-roșu. Vine de la butonul din bord la X1, dar de la X1 la centrala ABS nu mai pleacã. Tot de la buton vine si masa, dar nu e legat firul acesta la masã.
Skip ads

  • cont-sters-14856

  • Mesaje scrise: 394
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Lao, spune-ne impresii dupa montarea butonului SPORT Very Happy. Cum se comporta masina? Cum e cu consumul? Mergi in permanenta cu el activat acum? Smile)

Legatura CDC-ului la CAN unde ai facut-o? Poti sa dai mai multe detalii cum anume ai legat firele, unde ai pus CDC-ul? Ce setari ai facut apoi in BCM?
  • Ursu/\82

  • Mesaje scrise: 1,947
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
pai la mine din X1 pleaca dar se opreste pe drum undeva!
  • cont-sters-14856

  • Mesaje scrise: 394
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2008

  • Mesaj Privat
@Ursu

In X1 vei gasi firul albastru-rosu de care vorbea Lao. Problema e ca acel fir pe care il vezi in mufa X1 vine de la mufa din bord dar nu se ramifica si spre unitatea ABS. Va trebui sa il dezizolezi undeva inainte de mufa X1 si pe el sa legi un fir pe care il tragi din mufa de la ABS.

O sa iti trebuiasca si masa. Pt asta procedezi la fel, se dezizoleaza un alt fir din X1 (nu mai stiu exact culoarea) si tragi de acolo un fir pe caroserie. Este un surub pt masa pe caroserie chiar unde tii piciorul stang, sub panoul ala de plastic.
  • ToX

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Alin Bogdan a scris:Lao, spune-ne impresii dupa montarea butonului SPORT Very Happy. Cum se comporta masina? Cum e cu consumul? Mergi in permanenta cu el activat acum? Smile)

Legatura CDC-ului la CAN unde ai facut-o? Poti sa dai mai multe detalii cum anume ai legat firele, unde ai pus CDC-ul? Ce setari ai facut apoi in BCM?


CDC-ul il poti lega la CAN de la orice computer care e pe HS CAN (BCM-ul e cel mai apropiat) , pentru ca cid-ul si playerul sunt pe MS can. Il poti prinde in torpedo daca nu cumva acolo si e by default. E cam la fel ca la instalarea modului UHP4 de bluetooth, numai ca asta din urma nu e pe HS CAN. Pe HS CAN de obicei sunt componentele importante ale masinii, CIM, BCM, ECU, UEC,REC,EHPS,Instrumente, airbaguri. Chestiile auxiliare ddm, ehu, display, bluetooth, geamuri electrice sunt pe ms-can.

Sa ma corecteze cineva daca gresesc
  • cont-sters-14856

  • Mesaje scrise: 394
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Tox, mai exact...unde gasesc fire de HS CAN in zona torpedoului? Cum anume procedez mai exact? E vreo mufa unde gasesc firele necesare?
  • Lao

  • Mesaje scrise: 633
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Depinde din care X1 pleacã, mamã sau tatã. La mine, catre pin 3 nu pleca din mufa X1 tatã. Mai mult ca sigur si la tine e la fel.


Alin, e mișto cu el activat, dar nu îl țin așa tot timpul pt ca s-ar duce cutia mai repede. Spun asta pt ca in oraș, în aglomerație, o ține prea mult într-a-ntaia. A ta fiind manualã nu ai avea problema asta.

Mașina are zvâc de la puțin peste 1000 de ture, e cu totul alta. Astãzi i-am dat-o si soției si dupa vreo 4 km avea un rânjet pe fațãã. Very Happy


CDC-ul l-am montat pe stalpul din dreapta, exact în locul în care este montat în mod normal (vezi poza de mai sus). Firele le-am tras de la mufa X2, mai puțin + dupã contact (care nu existã în X2). Pe ãsta l-am luat de la mufa pt alimentarea car kitului.
  • Ursu/\82

  • Mesaje scrise: 1,947
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Nu ma contrazic ca am facut treaba asta mai demult si am mai uitat! Dar mufa X1 este mama si tata! si am urmarit firul pana in mufa mama(dau un exemplu) si avea continuitate si in mufa tata inspre mufa abs, dar undeva pe drum se pierdea! Si firul de masa era deja conectat deaorece l-am testat in buton cu un surub de pe caroserie si aveam masa! Am renuntat la acel proiect si am mai uitat!
  • Lao

  • Mesaje scrise: 633
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Nu stiu din ce cauza n-am urcat poza cu CDC-ul. Mai incerc o data acum:


Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR