Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • msv_64

  • Mesaje scrise: 862
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2008

  • Mesaj Privat
@tox te contrazic putin.
-BCM este pe LS CAN,si cel mai simplu CDC-ul il poti lega la mufa mama x2.1 din dreapta unde ar trebui sa fie 2 fire(alb/verde) de HS CAN low respectiv high.
-Masinile care au CDC din fabrica au si alta unitate ABS/TC/ESP.Daca vei pune una pe masina nu o sa o poti pacali niciodata ca ai CDC pe masina...Este unitate speciala pt CDC.

Legat de EHPS eu nu simt nicio schimbare cu SPORT on sau off.servodirectia lucreaza identic in ambele situatii.

Rog pe cinveva sa imi spuna ce BCM-uri suporta sport..Stiu doar de CS,NF,KD. dar toate acestea nu vor sa imi deschida hayonul pe spate.
Skip ads

  • cont-sters-14856

  • Mesaje scrise: 394
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Cum adica nu iti deschid haionul? Ai electric, care se ridica din buton? Sau la ce anume te referi prin "nu deschide haionul"?
  • cont-sters-14856

  • Mesaje scrise: 394
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2008

  • Mesaj Privat
cat despre BCM-urile care suporta CDC, si eu stiu tot despre CS,NF,KD. masina de pe care am luat eu un CDC avea CS dar nu avea alarma. deci daca vrei si alarma, si buton sport, cred ca doar NF si KD fac treaba. eu am KD acum si imi deschide si haionul (am break). in sensul ca il deblocheaza, din telecomanda sau butonul de pe usa soferului. nu inteleg exact ce problema ai tu cu haionul
  • Lao

  • Mesaje scrise: 633
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Aceeasi chestie cu portbagajul am patit-o. Nu stiu cum, dar nu se mai deschidea din butonul telecomenzii (cel special pt portbagaj), ci numai cu cel de deschidere a tuturor usilor. La fel si din interior, se descuia numai de la butonul de deschidere generala.
Skip ads

  • cont-sters-14856

  • Mesaje scrise: 394
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2008

  • Mesaj Privat
poate ne spune CristianTM cum a facut setarea la el. si el are BCM cu alpha code KD dar nu are problema cu butoanele de deschidere a portbagajului.

oricum, bine ca merge blocare/deblocare dintr-un alt buton. initial am crezut ca nu se mai poate deschide deloc portbagajul
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Situatia de la mine nu se pune la voi, masina mea e Hatchback iar ale voastre Caravan, aici cred ca e problema !

CristianTM.
  • cont-sters-14856

  • Mesaje scrise: 394
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2008

  • Mesaj Privat
eu si Lao da, avem caravan. msv_64 insa cred ca are tot hatchback sau berlina
  • msv_64

  • Mesaje scrise: 862
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2008

  • Mesaj Privat
eu am si sedan si caravan.Acum vorbesc de caravan,caci sedanul nu suporta sport.am montat bcm.portbagajul nu se deschide cand apas pe switchul de pe hayon.l-am setat si cu electric power tailgate,am montat sistemul...tot nu se deschide..doar cu bcm-ul masinii se deschide portbagajul din switch..

Despre aceasta e vorba
Skip ads

  • cont-sters-14856

  • Mesaje scrise: 394
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2008

  • Mesaj Privat
vezi ca este un topic pe vectra-c.com despre asta. problema este in principal de la BCM dar poate fi si REC (slabe sanse sa fie de la REC totusi). nu toate BCM-urile suporta power tailgate. rezolvarea ar fi sa pui un BCM cu alpha code NF (cel putin din ce am citit eu acolo)

si eu am montat de curand buton sport si sistem electric la portbagaj si functioneaza, adica se deschide haionul. am BCM KD. la mine problema este ca nu se mai sting becurile din portbagaj de pe lateral. nu stiu daca BCM-ul este de vina sau este stricata incuietoarea de pe haion si nu actioneaza switch-ul de inchidere a becurilor respective (adica am nevoie de un NF, avand in vedere ca power tailgate nu a fost decat pe facelift, nu am vazut pre-face cu acest sistem din fabrica)...ciudat oricum pt ca pe bord nu imi arata portbagajul deschis totusi si nu cred ca in yala aia sunt 2 switch-uri: 1 pt becuri portbagaj si 1 pt afisajul de pe bord
  • Lao

  • Mesaje scrise: 633
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Puiu_busulescu (din Craiova) are pre-facelift cu hayon electric din fabricã. Wink
  • cont-sters-14856

  • Mesaje scrise: 394
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Si poti sa afli ce cod are BCM-ul lui? Parca vad ca este EJ. Oricum, ca sa mearga si sportul, pe pre-facelift trebuie KD iar pe facelift NF. NF merge si la pre-facelift, invers nu stiu. Evident mai intervine aici si alarma, astea 2 ambele au


Ultima modificare facuta de cont-sters-14856 la Joi 25 Jul, 2013 11:05 pm
  • Lao

  • Mesaje scrise: 633
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Îl sun mâine.
Skip ads

  • msv_64

  • Mesaje scrise: 862
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2008

  • Mesaj Privat
am nf si nu deschide power tailgate-ul...cu toate ca este setat corespunzator in bcm si rec.
@alin bogdan cand ai montat power tailgate ai avut instalatia de hayon sa o schimbi sau ai cablat ce este nevoie...eu am impresia ca nu am fir din x1 pana in bcm.
  • cont-sters-14856

  • Mesaje scrise: 394
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2008

  • Mesaj Privat
eu am avut instalatia completa si pt haion, si pt partea de alimentare a motorului pt power tailgate. nu am probleme cu inchidere/deschidere haionului (din telecomanda sau switch-ul de pe haion). nici nu imi arata ca haionul ar fi deschis sau alta ciudatenie. problema e ca nu mi se sting becurile din portbagaj cand se inchide haionul.

ai putut face toate setarile la BCM? eu aveam 2 optiuni la care nu imi dadea posibilitatea sa programez. banuiesc ca este BCM-ul meu (KD) dar nu-s sigur. ai cumva un BCM NF de imprumut ca sa incerc?
  • msv_64

  • Mesaje scrise: 862
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2008

  • Mesaj Privat
am bcm nf dar cred ca este o problema cu el....pe 3 masini nu vrea sa deschida portbagajul
  • VN01SIG

  • Mesaje scrise: 186
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2012

  • Mesaj Privat
salutare,
stiti cumva unde pot gasi buton SPORT si ESP OFF de cumparat pentru VECTRA C? si la ce pret sunt?
multumesc mult! stima!
  • cont-sters-14856

  • Mesaje scrise: 394
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Sport doar nou si costa 130 lei. Slabe sanse sa gasesti SH. ESP e pe la 50-70 lei SH
  • Lao

  • Mesaje scrise: 633
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Amicul meu care are deschidere electrica a portbagajului are BCM cod 13168781 EG. Nu are nici alarma, nici buton sport din fabrica.
  • cont-sters-14856

  • Mesaje scrise: 394
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Am rezolvat intre timp Lao, mersi. Am pus si BCM cu cod NF si degeaba. Problema era chiar in incuietoare care are 2 switch-uri: 1 pt lumini portbagaj si 1 pt portbagaj inchis/deschis pe display-ul din bord. Cel pot lumini era defect...am gasit alta incuietoare si gata.

Nu stiu ce problema are mai exact msv_64...
  • petrescu cosmin

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2013

  • Mesaj Privat
Am ...cenzurat

Aici nu ai voie cu anunturi de vanzare ( Edwin )
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR