Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • Signum`06

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Signum 2006 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Salutare. Am si eu o problema cu butonul SPORT si anume ca nu-mi raspunde imediat cand ii dau comanda, pe la 4-7 apasari ale butonului se activeaza si el intr-un tarziu,si tot la fel face si pt dezactivare.
Skip ads

  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Signum`06 a scris:Salutare. Am si eu o problema cu butonul SPORT si anume ca nu-mi raspunde imediat cand ii dau comanda, pe la 4-7 apasari ale butonului se activeaza si el intr-un tarziu,si tot la fel face si pt dezactivare.

Diagnoza ! Dupa cum spui poate chiar BUTONUL e defect, orice alta problema e mult mai grava, modul BCM nu raspunde, restul de module nu raspund sau ceva nu e setat corespunzator !

CristianTM.
  • mat

  • Mesaje scrise: 0
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Salut eu am vectra c, motor 1,9 cdti 150cp, merge butonu sport? Am ESP pe masina dar nu am buton daca e sa vin la tine doar se monteaza butonul esp si atat?
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Daca ai ESP nu insemana ca prim montarea butonului acesta va fi si functional. La vectra C ai nevoie de mai multe module prezente pe masina. Citeste acest topic si sigur vei intelege despre ce este vorba.

P.S. Ti-am mutat intrebarea la locul potrivit Wink
Skip ads

  • kalim7s

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Am si eu o Vectra C 2008 an nu sunt sigur ca alarma este originala pe ea dar are destul de multe obtiuni de la xenon fabrica +dublu climatronic si altele. Cine din Bucuresti poate sa imi spuna si mie daca se poate sau nu sa imi pun buton sport? Cat ma costa aceasta constatare? astept raspuns
  • Stefan_BC

  • Mesaje scrise: 2,658
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2009

  • Mesaj Privat
https://www.clubopel.com/vie...ighlight=#1263556 ia legatura cu baietii de aici
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Modulul CDC necesar pentru buton SPORT la VectraC 2005-2008 nu merge pe Vectra-C 2002-2004. Pret in jur de 150 euro
De asemenea masinile care nu au alarma din fabrica NU suporta buton SPORT, pentru aceasta se schimba BCM-ul cu unul compatibil, pret in jur de 50 euro.
Butonul SPORT nou costa in jur de 90 lei.

CristianTM.

cenzurat. reclama in topicul de publicitate
  • 19KIS

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 2003 y20dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2011

  • Mesaj Privat
deci sa inteleg ca pe vectra c preface nu se poate monta buton sport?
Skip ads

  • Y-GreK

  • Mesaje scrise: 1,280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Chiar mai sus a zis colegu : doar modelele FULL CAN-BUS suporta butonul Sport,incluzand si Pre-faceliftul.Daca nu sti ce inseamna asta,Half-CAN BUS sunt cele cu sisteme audio gen VDO,NCDR (fabricate pana in 2005) iar cele FULL CAN-BUS au CD30,CD40,CD70,DVD90 Navi,etc. (2005-2008)

Alarma din fabrica,implicit modul BCM - Check
Dar modulul CDC unde se poate comanda? cu toate ca pretul e cam piperat...
La dezmembrari se gaseste destul de greu presupun...
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Cam asta e efectul butonului SPORT la Vectra-C + intarirea directiei in mod SPORT -->


CristianTM.
  • msv_64

  • Mesaje scrise: 862
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Scuze pt off-topic.De unde ai facut rost de ceasuri VXR cu KMH?si diesel?
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
msv_64 a scris:Scuze pt off-topic.De unde ai facut rost de ceasuri VXR cu KMH?

Custom, adica la comanda...citeste topicul masinii mele Wink

CristianTM.
Skip ads

  • bogdantoma

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Salutare,
@CristianTM: Singurul efect al butonului sport este acela de a modifica parametri de acceleratie?

M-ar interesa montarea butonului Sport + remapare (Vectra C 2005, Z19DTH, alarma de fabrica) dar sunt in dubii daca merita investitia (harta economica standard / harta 200cp pe Sport - plus alt raspuns al pedalei) sau doar harta 200cp standard.
Din ce am citit pe aici in afara de remapare ar fi modul CDC(150E) + buton(110RON) + cablaje?

Pareri?

LE: Primul meu post aici, salutare tuturor!
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
#bogdantoma pt remapare ia te rog legatura cu EDS sau MB Tunning. Ei pot sa iti dea mai multe detalii.
Pt. butonul SPORT stock, prin activarea lui se modifica parametrii pedalei de acceleratie + intareste directia, iar la OPC / VXR intareste si suspensia.
De asemenea ca sa functioneze pe Vectra-C care nu a avut din fabrica dupa 2005, trebuie modulul CDC + modulul BCM compatibil cu alarma (ATWS) + butonul.

CristianTM.
  • Ursu/\82

  • Mesaje scrise: 1,947
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
o intrebare off topic, dar nu stiu unde sa o adresez! Eu am ESP, dar nu am buton pentru el! Daca vreau sa-l dezactivez pentru o perioada de timp, cum fac? masina vectra c 2006! Multumesc!
  • tdk9989

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2009 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Salut,
Un lucru interesant pentru mine, pe langa montarea butonului sport si remap (EDS) pentru primavara lui 2013, este faptul ca am citit spunandu-se ca modulul CDC intareste directia la activarea butonului sport. Acest lucru l-am citit si acum in post-ul lui CristianTM, care din ce am inteles si din filmuletul pus de el are acest buton, as vrea sa stiu daca acest lucru il face doar CDC sau mai am nevoie de alt modul (cablaj sau orice altceva) pentru intarirea directiei si daca aceasta intarire poate fi folosita si fara butonul sport. Eu detin o vectra c Z19DTH si imi pare ca am o servo directie care nu isi schimba puterea de ajutare a rotirii colanului in functie de viteza, iar acest lucru mi se pare deranjant (volanul se misca mult prea usor si la viteza mare).
  • Catalin Dancuta

  • Mesaje scrise: 165
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2008 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2010

  • Mesaj Privat
la asta m-am gandit si eu, doar modulul CDC e clar ca nu poate fi suficient, eu zic clar ca trebuie sa ai suspensii speciale, cred IDS+, care am inteles ca nu sunt prea reusite.
In rest cred ca intarirea pedelei si restul ar merge doar prin comunicarea CDC ci BCM-ul.
La ce pret s-ar ridica o astfel de investitie? stie cineva?
ma gandesc la o vectra c 1.8xer din 2008, care nu are alarma din fabrica si in mod cert nici CDC
  • tdk9989

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2009 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2010

  • Mesaj Privat
nu cred ca suspensii modificate pot atrage intarirea directiei, ci doar servodirectie asistata parca asa se numeste.
daca o masina nu are servo (dacia 1310) volanul este "intarit" cand s-a montat servo (dacia solenza) volanul era mai usor de rotit, iar in prezent pe foarte multe masini exista acest servo asistat care intareste volanul la viteza si ii permite o manevrare mai usoara in stationare
  • Catalin Dancuta

  • Mesaje scrise: 165
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2008 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2010

  • Mesaj Privat
da asa este, dar din cate stiu eu acest buton se monta(din fabrica) doar pe GTS cu suspensie IDS+, asta ca sistemul sa fie complet.
cred ca altfel nu are finalitate, dar cred ca ne vor raspunde cei care se pricep mai bine si care au si facut asta...adica Cristian TM sau maiandrei
  • Catalin Dancuta

  • Mesaje scrise: 165
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2008 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2010

  • Mesaj Privat
probabil de la ei astepti si tu raspuns....dealtfel si eu
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR