Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • tdk9989

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2009 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Catalin Dancuta a scris:da asa este, dar din cate stiu eu acest buton se monta(din fabrica) doar pe GTS cu suspensie IDS+, asta ca sistemul sa fie complet.
cred ca altfel nu are finalitate, dar cred ca ne vor raspunde cei care se pricep mai bine si care au si facut asta...adica Cristian TM sau maiandrei


de la ei astept un rapuns, pentru ca ma intereseaza foarte mult modificarea servodirectiei, adica sunt foarte multumit de masina, dar pentru mine acest lucru mi se pare un minus sa am mereu volanul usor manevrabil si la 200 km la ora Sad
Skip ads

  • Catalin Dancuta

  • Mesaje scrise: 165
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2008 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2010

  • Mesaj Privat
da ptr ca vectra e subviratoare din start...de aceea ma intereseaza si pe mine subiectul, ptr ca acelasi lucru il simt si eu, si mai ales la viteza cu masina putin incarcata...este intradevar un minus...eu altul nu am gasit.
iar suspensia sport ptr tarisoara noastra e ceva mai pretentioasa...te scutura, daca ai drumuri mai multe prin oras
  • Ursu/\82

  • Mesaje scrise: 1,947
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
mai degraba ii dati un PM lui @maiandrei poate va ajuta, ca de la CristianTM nu vedeti, decat daca "sariti la cap" !
  • Catalin Dancuta

  • Mesaje scrise: 165
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2008 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2010

  • Mesaj Privat
am inteles, este devreme, ptr ca investitia este ptr la anul, in cazul meu...acum decat adun date.
eu am lucrat cu cristian TM si am fost foarte multumit
mersi de info, numa bine
Skip ads

  • Ursu/\82

  • Mesaje scrise: 1,947
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
ai lucrat sau el a lucrat pentru tine? dar nu gratis, de aia ai fost multumit Very Happy !
  • Catalin Dancuta

  • Mesaje scrise: 165
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2008 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2010

  • Mesaj Privat
sigur ca a lucrat ptr mine si la fel de sigur ca nu gratis...dar pana la urma daca am acceptat oferta mai ramane ca ofertantul sa o si respecte...ceea ce s-a si intamplat.
iar eu apreciez in primul rand calitatea lucrarii prestate sau a obiectului achizitionat.
de exemplu, am un mecanic foarte bun, dar cand pune mana pe un lucru mai de finete sigur imi zgarie ceva prin masina...si asta sincer nu-mi cade bine...e important sa lucrezi si foarte ingrijit/curat
  • Ursu/\82

  • Mesaje scrise: 1,947
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
atata timp cat il platesti e foarte amabil(oricine e asa), daca nu, nu( darmai sunt si altii care ajuta fara sa-i platesti)! eu asta vroiam sa subliniez!
  • Lao

  • Mesaje scrise: 633
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Eu am o mica problema in instalarea unui BCM pt a face butonul Sport functional: imi tot spune ca nu exista comunicare cu modulul ultrasonic. Nu am alarma. Pot trece peste pasul asta cu ajutorul Tech 2? Pana la urma e nevoie sau nu de CDC?
Skip ads

  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Acum am inceput si eun sa ”sap”.
Concluzia, da, se poate monta relativ cu usurinta buton sport.
Necesar, butonul sport, BCM numai din anumite serii + CDC. Banuiesc ca toata chestia cu butonul sport se leaga strans de BCM, care trebuie pacalit intr-un fel sau altul ca are CDC.
Cum sunt la inceput, trebuie intai sa iau butonul Very Happy si apoi mai vedem.
Colegii experti cu Tech 2, prin SPS nu se poate aranja BCM sa creada ca totul e OK si sa transmita informatia mai departe? (daca nu puteti raspunde ca e pe gratis, facem cheta si va platim raspunsul Laughing )
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Exista rezolvare pentru colegul LAO (Nu cu Tech2/ MDI), DAR butonul sport nu va functiona decat 5 secunde fara modulul CDC! Cumperi de la colgul DB77AAA interfata Op-COM Profesional si succese !

CristianTM.
  • catalinpav66

  • Mesaje scrise: 759
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 z30dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2008

  • Mesaj Privat
In mod sigur tech 2 la 2700 lei pe care il vinzi, stimate coleg , este clona iar clonele nu pot sa faca sps pentruca nu se conecteaza la TIS2WEB. Daca s-ar fi conectat ai fi stiut ca nu se face sps la bcm. BCM il pacalesti ca are CDC montand CDC pe masina. Daca nu montezi CDC butonul sport nu ramane aprins. Multumesc de aprecierea cu " expert" , m-am emotionat profund(eu sunt ofire mai romantica) Ne vedem la intalniri unde am venit cu tech2 si am activat bc si am facut si cateva diagnoze GRATIS
  • catalinpav66

  • Mesaje scrise: 759
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 z30dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2008

  • Mesaj Privat
CristianTM a scris:Exista rezolvare pentru colegul LAO (Nu cu Tech2/ MDI), DAR butonul sport nu va functiona decat 5 secunde fara modulul CDC! Cumperi de la colgul DB77AAA interfata Op-COM Profesional si succese !

CristianTM.
NU SUCCESE SUCCESURI
Skip ads

  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Catalin, WTF?!?
Tech 2 clona se sincronizeaza cu TIS.
Nu am/nu folosesc Tech 2(doar decat ocazional), personal mi se pare o scula ineficienta la ce am eu nevoie.
Spre deosebire se ”expertii” de Bucuresti, eu la intalniri am facut mai multe lucruri ce par SF pentru voi, in mod neconditionat. O reusita pe care la aroganti si ignoranti nu o vei gasi. Nu are rost sa intram in detalii ca suntem off topic. Daca vrei continuam pe PM in mod mai civilizat.
  • Lao

  • Mesaje scrise: 633
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Ma poate ajuta cineva cu firele ce trebuie trase de la DDM la BCM si tot ce tine de aceasta modificare (montare buton sport)? Am BCM-ul potrivit si nu m-as da in laturi sa montez si alarma originala, insa am inteles ca mai trebuie trase ceva fire (DDM, BCM si REC).

Imi poate spune cineva ca la copii, pui fir de la pinul X de la BCM la pinul X de la DDM si asa mai departe?
  • Lao

  • Mesaje scrise: 633
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Alta belea. Uitandu-ma prin schema de la butonul Sport in TIS si poza mufei de la BCM XC31, constat ca nu am pin in XC31 poz. 70. Cum naiba e posibil sa nu il am, mai ales ca butonul se aprinde cand pun pozitiile. Sa se fi zgarcit oamenii la un fir? Sad

Schema buton:


XC31:



Editare:
Se pare ca am acel fir albastru/galben, dupã cum se vede și în poza de mai jos, din spatele butonului. ÃŽn TIS arata ca s-ar duce direct în pinul 70 din XC31, fara sa mai treacã prin altã mufã, iar acum chiar sunt în ceațã. S-o duce în alt pin.


  • cont-sters-14856

  • Mesaje scrise: 394
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2008

  • Mesaj Privat
@Lao
Sa inteleg ca ai ajuns la concluzia ca daca nu ai efectiv si alarma instalata(cu tot ce tine de ea:BCM, senzori, goarna, buton, switch capota, legaturi in usa etc.), nu merge programat butonul sport, chiar daca BCM are codul NF sau NK si ai si modul CDC?
  • Lao

  • Mesaje scrise: 633
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Ah nu, probabil ar fi funcționat. Doar ca restul componentelor pt alarmã fiind asa ieftine (butonul, switchul de capota, senzorii de interior si goarna: ~130 ron toate), m-am gandit sa le iau si pe acelea.
  • ToX

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2004

  • Mesaj Privat
CristianTM: EHPS-ul de vectra C fara buton sport functioneaza si in mod sport daca activezi butonul ? e chiar interesanta chestia, adica eu pe masina am EHPS care m-ar putea ajuta la intarirea directiei si nu o face pentru ca nu am BUTONUL asta activat ? Neutral
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
#ToX nu prea inteleg intrebarea...pai DACA ai buton sport functional, EHPS primeste comanda de intarire a directiei cand e activ (mod SPORT on), nu e o simpla activare...am mai scris si anume ai nevoie de modul BCM cu alarma, de modulul CDC fizic instalat in masina si de butonul din consola centrala.

CristianTM.
  • ToX

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Salut

Intrebarea era: orice EHPS de Vectra C , chiar daca ai sau nu echipat butonul sport, "stie" sa intareasca directia cand acest buton exista instalat ? Asta intrebam, adica toate ehps-urile sunt standard, nu exista un ehps dedicat pentru modul sport, si alt model atunci cand nu ai buton sport?
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR