Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • nika_nica

  • Mesaje scrise: 547
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2002 1.7 dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2010

  • Mesaj Privat
buna seara,vreau sa imi achizitionez un astra g 1,7 din 2001+ din BG,am pe cineva care lucreaza la vama in BG si a zis ca sunt targuri si autohausuri care au sute de masini,la autohous am inteles ca masinile sunt aduse din Germania lovite si reparate..vreau sa imi iau in 3000-3500 de euro..am cautat pe mobile.bg si cam toate masinile au 160.000 -180.000 de km...rar am vazut cate una de 200.000..

ce ma sfatuiti?mentionez ca inca nu am carnet,am luat sala si pe 15 am orasu.
Skip ads

  • Negreanu

  • Mesaje scrise: 946
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2010

  • Mesaj Privat
dute cu cineva care se pricepe la masini.....e posibil sa iei o mare teapa daca te duci sg.....
  • nika_nica

  • Mesaje scrise: 547
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2002 1.7 dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2010

  • Mesaj Privat
evident ca ma duc cu cineva care se pricepe la masini..vreau sa stiu cum sunt masinile din BG?am vazut pe net ca gasesc la 3000 de euro astra g 1.7 destule...sa cumpar de la privat s-au de la autohause?
  • Negreanu

  • Mesaje scrise: 946
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Parerea mea personala despre masinile din Bulgaria: rable aranjate pt vanzare.....
Skip ads

  • d1nutzuu

  • Mesaje scrise: 608
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP/Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2009

  • Mesaj Privat
dar poti face alta afacere , cauta pe internet una care nu-i inscrisa cu 500-600 de euro o inscrii la bulgari si ai rezolvat.in varna gasesti cele mai multe masini.Sunt din calarasi , si avem vama cu silistra , este orasul plin de masini de la bulgari si sunt f.multumiti proprietarii, daca treci pe la calarasi vama putem vorbi si chiar sa merg cu tine , ca mai stiu si eu una alta
  • Gabello

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
poti sa nimeresti o masina foarte buna din BG, dar poti gasi si o masina care sa incepi sa bagi bani in ea...
Trebuie sa mergi cu cineva care cunoaste cat de cat limba si cineva care se pricepe si are cat de cat habar despre tipul masinii si motorizarea dorita de tine.
Multe din masinile de la bulgari sunt luate din Germania, Austria lovite sau stricate, reparate la bulgari apoi vandute.. acum care ti-e norocul...
  • nika_nica

  • Mesaje scrise: 547
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2002 1.7 dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2010

  • Mesaj Privat
asta ca sunt lovite,stricate o stiu si eu...e cam naspa sa cumperi una care a fost rasturnata si in caz de accident(doamne fereste)sa nu sara airbagurile...asa am vazut ca si in RO gasesc astra g pe la 3500 inscrise.Eu am pe cineva care lucreaza la vama in Bg si el mia zis ca sa merg cu el sa cautam masina impreuna,dar sa zicem ca gasesc in Ro un astra g la ce sa ma uit cand o cumpar?daca ma duc cu masina si o pun pe tester imi va arata toate problemele ei?

acu ce ma sfatuiti?sa imi cumpar 1.7 dti s-au 1.6?tatal meu mia zis ca sa imi iau diesel pentru ca sunt motoare mai rezistente...daca iau un motor pe benzina la 170.000 de km nu este cam obosit?

si sa zicem ca am cumparat masina,ca sa fiu sigur ca nu ma alsa in drum ce ar trebui sa schimb la ea ?distributia cred ca ar fi prima chestie pe care ar trebui sa o schimb.
  • nika_nica

  • Mesaje scrise: 547
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2002 1.7 dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2010

  • Mesaj Privat
http://www.4tuning.ro/legis...politie-7061.html

Smile) daca e sa imi iau masina din BG cand vad un politai sa semnalizez singur pe dreapta si sa ii dau actele Smile)
Skip ads

  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Fa o plimbare pe ruta Nadlac sau Cenad - Deva - Sibiu - Rm Valcea sau Bucuresti - Ruse si o sa vezi ca masini cara bulgarii din Germania.
  • nika_nica

  • Mesaje scrise: 547
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2002 1.7 dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2010

  • Mesaj Privat
pai spunemi si mie sa imi fac si eu o parere.
  • Gabello

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
@Slash eu sunt din giurgiu, si vad tot timpul ce masini cara vecinii nostri, acum cand le transporta le da placutele cu numerele de inmatriculare jos.
@nika_nica sunt multe chestiila care ar trebuii sa te uiti cand cumperi o masina. sa stii ca si pe mine tot tatalmeu m-a sfatuit sa imi iau un motor de 1,7 diesel, eu voiam 1,4 pana la urma mi-am luat 1,7 si nu imi pare rau.
Te-as ajuta cu cea mai mare placere sa iti iei masina dorita... eu cunosc mai mult pareta de tinichigerie, dar cunosc si motorul doarece este la fel ca al meu...
  • nika_nica

  • Mesaje scrise: 547
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2002 1.7 dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2010

  • Mesaj Privat
eu prima oara am vrut vectra b ..dar dupa am realizat ca nu imi trebuie o masina asa mare,am mai citit si pe diverse forumuri ca motoru de 2.0 ar avea probleme cu pompa de injectie care nu e deloc ieftina!

cum este sunetul in interior la 100 de km/h?am mers cu un verisor care are un ford fiesta din 2003 si la 120 de km/h se auzea in masian de parca avea 1 geam deschis,trebuia sa vorbesc mai tare ca se ne intelegem.

Gabello:imi dai si mie cateva detali despre masina ta?cat ai dat pe ea,ai luato din RO?ce probleme ai avut cu ea?distrbutia ai schimbato?(cred ca asta va fi prima investitie in masina sa nu am surprize)
Skip ads

  • Gabello

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
depinde...motoarele diesel sunt in general mai zgomotoase decat benzinarele.
Zgomot...nu stiu ce sa-ti zic, eu am avut zgomot doar cand am avut probleme cu un rulment, poti sa ai zgomot si din cauza anvelopelor la viteze mai mari.
Unii spun ca 1,7 este o masina lenesa, mie mi se pare ca merge destul de bine fata de alte dieseluri.
Cine stie ce problema a avut varul tau la masina de se auzea urat la 120, dar oriucm nici opelul nu este foarte silentios la viteza aia...
  • nika_nica

  • Mesaje scrise: 547
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2002 1.7 dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2010

  • Mesaj Privat
de cand ai masina ?ai avut probleme cu ea?cati km faci cu un plin?
  • mad2max

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Parerea mea daca ti-e de folos.....1.7 dti e o masina reusita, fiabila...eu posed motorul asta de aproape 5 ani si nu am avut mari probleme.Oricum vei gasi aici raspuns cam la orice ti s-ar putea intampla.....Inca ceva....nu este o masina de viteza, dar nici o masina lenesa, in zona de cuplu trage bine, iar consumul este foarte bun, mai ales la drum lung.
  • nika_nica

  • Mesaje scrise: 547
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2002 1.7 dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2010

  • Mesaj Privat
stiu ca nu este o masina de viteza,am ales acest motor pentru fiabilitate si consum..eu nu vreau o masina prea scumpa pentru inceput...vreau sa prind experienta pe aceasta masina...dupa 3-4 ani cand oi avea experienta si mai multi bani o sa ma uit dupa un vectra c ..mai vedem noi pana atunci..m-am saturat sa inghet toata iarna cu prietena prin oras Smile)..
  • nika_nica

  • Mesaje scrise: 547
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2002 1.7 dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2010

  • Mesaj Privat
la astra g se poate vedea km reali?
  • nika_nica

  • Mesaje scrise: 547
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2002 1.7 dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2010

  • Mesaj Privat
prin targ a mai fost cineva sa vada preturile pe la astra g?in bucuresti e targ mare de masini?
  • Gabello

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
nika_nica a scris:de cand ai masina ?ai avut probleme cu ea?cati km faci cu un plin?

masina de 2 ani, nu am avut probleme mari am schimbat doar un rulment si un etrier si consumabilele.
LE: la astra G nu se pot vedea km reali.
  • andreyyy

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 1.7
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Am si eu un astra g de 1.7dti din 2001 de vreo 4-5 ani si pot sa spun ca sunt multumit de masina... Singurul lucru mai deosebit pe care l-am schimbat a fost electrovalva de la pompa de injectie(picura motorina de pe acolo) care nu se gaseste de obicei decat cu pompa... Eu am avut "noroc" si am luat-o de pe o pompa de la dezmembrari cu 150 de euro ... In rest vreo 2-3 rulmenti care costa 300-400 ron bucata si niste rugina aparuta la capota si aripi Sad Embarassed si cam atat ... Masina a mers 100 000 de km de cand e la mine si m-a surpins mai ales ca n-a cerut schimb de ambreaj la 190 000 km cat are acum pe bord...

Ai grija, insa sa nu iti iei teapa ptr ca sunt multe multe jafuri pe piata noastra si pe cea a bulgarilor
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR