Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • arson

  • Mesaje scrise: 162
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2001 Y 2.0 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2005

  • Mesaj Privat
as vrea sa incep un chestionar privitor la motorizarile pe care le avem pe masini. din ce stiu, ar cam fi:
diesel: 1.7 DT ISUZU, 1.7 DTI, 2.0 DTL, 2.0 DTH, 2.2DTH(mai sunt si altele Rolling Eyes
benzina: 1.0, 1.2, 1.4, 1.6. 1.8 si 2.0 (nu stiu codurile exacte ale acestor motoare) Embarassed
astept completari in vederea initierii chestionarului.
Skip ads

  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
te ajuta?
https://www.clubopel.com/vie...hlight=completati
  • arson

  • Mesaje scrise: 162
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2001 Y 2.0 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2005

  • Mesaj Privat
multam de ajutor, dar serverul zice ca sunt prea multe optiuni Smile
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Da, dar rezultatul ar fi pe masura.
Daca faci un astfel de chestionar, il populam cu informatiile pe care deja le-am adunat in topicul respectiv si ramane sa completeze toti noii-veniti...
citez din ideea initiala:
"In interfata publica:
- Modele Opel: Este afisata lista cu modelele care contin detalii. Se alege un model, sunt afisate detaliile din tabela Masini, lista cu motoarele asociate. Daca se alege un motor, sunt afisate si detaliile din tabela Motoare + cele din Asocieri
- Motoare Opel: Este afisata lista cu motoare asociate cel putin unui model. Se alege un motor, sunt afisate detaliile din tabela Motoare, lista cu modelele asociate. Daca se alege un model, sunt afisate si detaliile din tabela Masini + cele din Asocieri"


la ce iti va folosi chestionarul?
Skip ads

  • marius_2999

  • Mesaje scrise: 246
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jan 2006

  • Mesaj Privat
hei nu uita de "micutul" 1.3CDTI Embarassed
  • arson

  • Mesaje scrise: 162
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2001 Y 2.0 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2005

  • Mesaj Privat
ideea era sa vedem care dintre motoarele cu care sunt sau au fost opelurile echipate sunt cele mai populare printre posesori. am vazut pe forumul VW un chestionar din asta si am zis ca n-ar fi rau sa il introduc si la noi...
  • kata

  • Mesaje scrise: 586
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2004

  • Mesaj Privat
Ideea pe care o sustine si Maiandrei este urmatoarea :
Informatiile deja exista, si pot fi trase si afisate intr-un alt topic. De ce sa mai facem inca in chestionar, cand deja s-a facut aceasta sondare ?
Si in plus ... de ce sa aducem ceva din alt forum, doar ca sa fie si al noi, mai ales cand, deja exista aceste date ?
  • arson

  • Mesaje scrise: 162
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2001 Y 2.0 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2005

  • Mesaj Privat
deja am lansat chestionarul, inainte sa citesc mesajul de la tine. daca se considera inutil, poate fi sters. ideea mi s-a parut buna pe forumul vw. tu poti spune care e cel mai popular model de motor de opel ??? daca nu, inseamna ca totusi chestionarul aduce o infirmatie in plus. e la un click distanta Smile
Skip ads

  • kata

  • Mesaje scrise: 586
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2004

  • Mesaj Privat
O fi la un click distanta, insa daca informatiile se doresc a fi cunoscute, se poate sapa pe postul respectiv. Iar daca vrei sa faci o fapta buna, le poti recentraliza si posta rezultatul, pe clase : La benzina, cel mai popular este ... iar la Diesel , cel mai popular motor este ....
Asta in cazul in care vrei sa faci ceva cu adevarat.
  • arson

  • Mesaje scrise: 162
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2001 Y 2.0 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2005

  • Mesaj Privat
era mai facil de contorizat asa decat sa stau cu foaia in fata sa citesc 6 pagini. asta e boala veche romaneasca, de ce sa fie simplu, cand poate sa fie complicat?
  • kata

  • Mesaje scrise: 586
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2004

  • Mesaj Privat
arson a scris:era mai facil de contorizat asa decat sa stau cu foaia in fata sa citesc 6 pagini. asta e boala veche romaneasca, de ce sa fie simplu, cand poate sa fie complicat?


Apropo de boli .. alta boala a romanului este aceea de a nu cauta. Degeaba vrea omu' sa te ajute, dar vad ca trebuie sa-ti dea mura'n gura : Ia si te informeaza : https://www.clubopel.com/vie...php?p=40131#40131
Si nu in ultimul rand : ai grija cum vorbesti si cum jignesti ... ok ?
  • arson

  • Mesaje scrise: 162
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2001 Y 2.0 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2005

  • Mesaj Privat
daca esti asa de binevoitor, pune mana si citeste-le cu atentie, si spune-mi si mie cat la suta din utilizatori au, de exemplu, motor de Isuzu pe opel.
Skip ads

  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Arson, din 69 persoane 11 aveau Y17DT - adica 15.9420289%
Ce alte procente mai doresti sa iti calculez?
Am crezut ca te ajut, oferindu-ti informatia deja adunata. Adunarea informatiilor sub forma de lista nu este nicidecum greoaie, se copiaza fiecare linie in csv, apoi se deschide in excel. De acolo obtii un pivot de toata frumusetea... dar asta e boala romanului... de a arunca cu noroi in munca altora...
  • kata

  • Mesaje scrise: 586
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2004

  • Mesaj Privat
arson a scris:daca esti asa de binevoitor, pune mana si citeste-le cu atentie, si spune-mi si mie cat la suta din utilizatori au, de exemplu, motor de Isuzu pe opel.


Citeste Enuntul a ceea ce s-a cerut in topicul respectiv. Raspunsul la intrebarea ta, ti l-ai dat singur : " 1.7 DT ISUZU " vs. " 1.7 DTI " .
Mai mult : La chestionarul tau nu apare diferenta de X si Y la motorizare. Mai mult, oare cine stie daca are sau nu Isuzu pe masina ? Crezi ca scrie in Talon ?
Si ca sa terminam odata pentru totdeauna :
Y17DT = 11
X17DT = 1

Ghici care este de Isuzu Razz
  • arson

  • Mesaje scrise: 162
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2001 Y 2.0 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2005

  • Mesaj Privat
in fine, daca se considera ca e neinteresant, se poate sterge. cred ca intelegeti ca intentia a fost una buna.
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
kata a scris:
Y17DT = 11
X17DT = 1

Ghici care este de Isuzu Razz


Stiu io!!! Stiu io!!!
Tovarasaaaaa pot sa raspund io???
Tovarasaaaaaaaa!!!!

Acuma serios: Arson, daca vrei iti trimit datele adunate pana acum. Oricine poate avea aceste date, deoarece sunt publice.
  • kata

  • Mesaje scrise: 586
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2004

  • Mesaj Privat
arson a scris:in fine, daca se considera ca e neinteresant, se poate sterge. cred ca intelegeti ca intentia a fost una buna.

Nimeni nu a zis ca intentia ta este rea. Dar nu era deloc practica, mai ales ca in topicul catre care te-am indrumat s-au strans mult mai multe informatii Razz
maiandrei a scris:Stiu io!!! Stiu io!!!
Tovarasaaaaa pot sa raspund io???
Tovarasaaaaaaaa!!!!

Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Toate motoarele 1.7 Diesel de la Opel sunt Isuzu. Chiar si 1.7 CDTI este o evolutie a motorului 1.7 Isuzu. Am raspuns corect, tovarasa? Embarassed
  • kata

  • Mesaje scrise: 586
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2004

  • Mesaj Privat
maiandrei a scris:Toate motoarele 1.7 Diesel de la Opel sunt Isuzu. Chiar si 1.7 CDTI este o evolutie a motorului 1.7 Isuzu. Am raspuns corect, tovarasa? Embarassed

Te pupa tata, mai ales pe Garfield ala mic si rau ... cred ca ai raspuns corect. As adauga, mai putin asta micu' de 1,3 CDTI care a fost dezvoltat de GM in parteneriat cu Fiat Razz
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR