Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • scorpio18

  • Mesaje scrise: 1,462
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 y20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Salut dragi colegi,
am dat un search pe forum si n-am gasit pe nimeni care sa aiba nevoie vreodata de asa ceva. desi CO nu cred ca e chiar forumul ideal, suntem destui de multi pe aici si sper sa fie si cineva care sa se priceapa la asta.

Caut un anumit profil de aluminiu extrudat, si din pacate nu se gaseste in europa, si sa-l iau din State, ma rupe cu taxele de transport + import. asa ca sper ca cineva pe aici sa-mi poata recomanda unde as putea face la comanda niste profile. am cautat pana acum, insa tot ce am gasit ca si firma m-au cam ignorat.
As prefera sa fie facute in Romania, caci doresc sa sustin economia locala, insa doar daca pretul n-ar fi cu mult mai mare fata de un alt producator european, caci am observat ca unii producatori de la noi au preturi duble.
Nu am momentan firma, caci inca dau drumu la afacere insa daca e nevoie o fac si pe aia mai repede decat planuisem. am deja desenul la profil.
P.S. de asemenea caut si un profil 20 x 20 ca cel din poza . Unde as putea gasi in romania asa ceva? si cam la ce pret pe m?
P.S.2 de asemenea stiti pe cineva care ofera servicii de taiere cu laser sau CNC si indoire pentru foi de otel?

Skip ads

  • scorpio18

  • Mesaje scrise: 1,462
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 y20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
mai dau si eu un up la topic in speranta ca peste weekend multi colegi nu au dat pe forum.
chiar mi-e greu sa cred ca nu avem nici un coleg care sa nu fi lucrat vreodata cu profile de aluminiu sau sa stie unde as putea fabrica asa ceva sau macar sa stie unde gasesc pe cineva care ofera servicii de CNC si indoire tabla la tiraje mici.

Vreau si eu sa incep un mic proiect in speranta ca va iesi ceva, si mie imposibil sa gasesc ce-mi trebuie. uneori simt ca unii nu vor decat comenzi de milioane de euro, fara sa se gandesca ca si astia mici pot ajuta economia si daca au o idee buna pot da comenzi mai multe dupa. N-am de gand sa-mi fac eu/cumpar aparatura pentru extrudat (costa prea mult) sau masina de CNC caci nu ar fi viabil economic decat daca as avea uper tiraj.
  • dorin-b

  • Mesaje scrise: 1,821
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Daca vrei exact profilul acela va fi greu sa-l obti deoarece costa mult sa faci o matrita pentru astfel de profil si cumparatorul sa vrea 1 metru. Sunt convins ca gasesti pe internet firme care au asa ceva sau pot aduce (eu am gasit vreo 2 la o prima privire) ceva asemanator sau poate chiar la comanda.
In ce priveste servicii CNC, sunt o gramada de masini unelte cu comanda numerica cum ar fi strung, freza, abkant, masini de debitat, masini de gaurit, masini de gaurit si debitat, etc.... Ce anume te intereseaza si unde ai vrea sa fie atelierul respectiv?
  • scorpio18

  • Mesaje scrise: 1,462
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 y20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
la CNC ma intereseaza sa tai niste gauri in niste placi de tabla/ inox/ aluminiu pana in 5 mm grosime si nu toate sunt rotunde sa o pot face cu bormasina.
Stiu ca nimeni nu-mi face 1m, si nu asta ma intereseaza, vreau sa fac destul de multe, insa pentru moment caut sa vad un pret. momentan le import din state, unde ma costa enorm shippingul si ma omoara la dimensiuni, avand limita maxima de 1metru. apoi vin taxele de import. de asta caut in UE.
problema cu cei pe care i-ai gasit e ca 90% sunt importatori, si oricum pana acum din cei peste 20 pe care i-am cautat niciunu nu mi-a dat vre-un raspuns.
in rest ele pot veni de oriunde din romania, atat timp cat lucreaza cu vre-un curier care sa mi le aduca in Focsani Vrancea.
Mersi mult pentru raspuns Smile
Skip ads

  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
http://www.google.ro/search...ebVNofNtAbNroG4Cg

asta la o prima cautare pe google ca sa vezi ca sunt destui care aduc astfel de profile. Acum pentru inceput poti sa le cumperi importate si daca iti merge treaba iti cumperi tu singur in timp masina de extrudat si ce iti mai trebuie. Cat despre CNC sunt destul dar trebuie sa vezi in ce zona a tarii vrei sa faci si apoi gasesti cat mai aproape asa ceva...
  • scorpio18

  • Mesaje scrise: 1,462
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 y20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
cred ca nu stii cu ce se mananca o masina de extrudat. costa destul de mult si nu e rentabila decat daca faci pe banda rulanta.
Eu vreo 50-100kg odata la 2-3luni. e viabil economic pentru un producator sa-mi faca si mie comanda, insa ca eu sa-mi cumpar masina doar pentru asta, e stupid. nu e doar masina de extrudat, mai e si cumptorul pentru preincalzire, si mai ei si utilajul de taiat si intins profile.
Nu vreau un profil standard, e custom, din asta am si nevoie sa mi-l faca cineva.
iar masinile de CNC, caut pe cineva care sa accepte initial un volum redus, in timp o sa-mi cumpar si eu poate un CNC sau un plasma cutter, dar tinand cont ca obiectul meu de activitate nu e prelucrarea metalelor, nu e rentabil.
peste 50% din ce vreau sa fac vreau sa fac outsourcing, caci niciodata sa faci totul "in the house" nu e rentabil. ca sa fie rentabil trebuie sa am activitate continua, eu insa nu pe asta merg, ci mai mult pe chestii high tech. Intreaba-i pe ford cum e cu chestia in the house daca nu ma crezi, caci asa si-au luat-o in bot de la japonezi.
  • LIVIU RS

  • Mesaje scrise: 256
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Pentru debitare laser si indoiri poti vorbi cu mine. Debitarea Al pe laser este foarte scumpa de aceea recomand variante alternative( stanta sau taierea cu jet de apa).Tel.0745770325.
  • scorpio18

  • Mesaje scrise: 1,462
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 y20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
ok. hai ca-ti dau un PM, caci acum nu's in tara.

si pentru colegii carcotasi care ziceau ca-s multi. daca unii mi-au raspuns ca nu. altii deja m-au luat cu nesimtire destul de mare: ca nu am cum sa-mi permit o matrita ca ea costa peste 2000euro si de astea. fara sa-mi zica nici un alt pret pentru ca eu sa ma hotarasc daca e viabil sau nu, si mi-au cerut desenul cu toate cotele, desi SolidWorksul deja imi zice ca profilul meu daca mai primeste vreo dimensiune e supra cotat. dar deh, el e administrator, eu fraier care dau banii.
de asta am intrebat daca e cineva pe aici in domeniu sau daca stie pe cineva care sa lucreze.
  • Dan1981

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 1998 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2013

  • Mesaj Privat
Din cate stiu , s-ar putea sa gasesti ceva asemanator la www.alumprofil.ro . Stiu ca fac si pe comanda, eventual poti verifica in catalogul lor ( se descarca on line). Sper sa-ti fie util.
  • 13nicu

  • Mesaje scrise: 1,487
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 hatch y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Probabil intre timp ai rezolvat dar totusi ....

http://www.kanya.ro/Produse...luminiu/Profile/4

http://www.kanya.ro/Produse...eAluminiu/Catalog
(probabil fac si la comanda)

Lucrez cu astfel de profile uneori dar n-am fost curios sa le masor exact cotele sau sa intreb de unde le aduce furnizorul.

Un CNC costa enorm ( acum ni s-a adus unul nou-noutz Micron 5 axe cu masa rotativa - vreo 450 mii euro parca).
Lucrez si cu matrite dar pt injectat mase plastice ( executam, reparam asiguram mentenanta) insa preturile lor variaza intre 10 mii euro si 50 mii euro. ( nu stiu ce matrita e aia cu 2000 euro). Daca mai adaugam faptul ca o matrita in timp se uzeaza si incep sa apara bavuri si ca asta presupune alte interventii destul de costisitoare , deja treaba se complica. Plus injectarea al in matrita ce necesita o masina de injectie..
Pentru operatia de frezare ce vrei tu sa faci e suficienta o freza numerica dar cu comanda manuala. Adica are display cu memorie pentru axele X, Y si Z + masa reglabila/rotativa si orice deplasare pe oricare dintre axe se face manual si se poate monitoriza/regla pe display( originea, cotele initiale, deplasrile pe axe, etc). Cred ca o gasesti la bani marunti ca le-a cam luat fata CNC-urile.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR