Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • virusssxxx

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Aug 2010

  • Mesaj Privat
va salut.am tot cautat dar nu am gasit probleme cu consum de ulei pentru opel astra coupe.(z20let)am consultat cartea tehnica a masinii si nu prea inteleg ce au vrut sa zica la Consum Ulei (0.6 l/100 km)
masina este motor 2.0turbo , 120.000 km , i-am pus ulei Castrol Magnatec 5w40 FullSintetic.Ma gandesc ca nu i-am pus bine nici uleiul.e prea subtire.Imi cam consuma ulei si nu stiu care e limita admisa de producator...sa stiu daca sa ma ingrijorez sau nu.


Va salut!
Skip ads

  • AndreiGMF

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 1995 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Da, e normal in cartea tehnica masini...0,6l/100 sau parca la 1000km. La un X16xel imi consuma 1l/1200-1500km, daca o frigeam peste 100 km/ora.
Au cei de la opel ceva probleme la motoarele cu 2 axe cu came...dar nu toate. Depinde si cum ai fost de intretinute. Din cate auzeam nemtii faceau revizii la uleiuri acu ceva vreme la Opel la 20000 - 30000km. Apareau depuneri in partile mobile si nu mai puteau fi etansate de semeringuri.
Ce consum ai de spui ca te ingrijoreaza?
  • astrah

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Este inadmisibil un consum de 1 L de ulei la 1000 de km... Cat despre consum de ulei gandeste-te ca un diesel consuma cam 200-300 gr la 10 000 km.
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
nu stiu frate n-am mai avut benzini din 2002, da cand aud consumurile astea de ulei la 1000 km, m-apuca durerile de cap.
eu zic ca e vorba de 60 ml la mie si nu 600
au capu meu , slavita fie dieseloaica mea
Skip ads

  • virusssxxx

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Aug 2010

  • Mesaj Privat
ma eu am facut un drum de 2000 de km...la jumatea drumului la 1000 de km am pus 1 litru.cand am ajuns la destinatie am mai bagat 1 litru si tot nu e la nivel pe joja...deci iti dai seama e ceva consum...dar am mers "sportiv" 170 180 pe portiuni de 200 300 de km...cu pauze mici de 5 minute la 500 de km pentru a alimenta:D ...
  • denisCT

  • Mesaje scrise: 1,408
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Daca te iei dupa carte unde scrie 0,6l/1000km, deja la 5000km schimbi uleiul numai din completari... benzinarele care vad limitarea consuma ulei, iar benzinarele turbo care vad limitarea consuma si mai mult ulei Smile
  • virusssxxx

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Aug 2010

  • Mesaj Privat
vad limitarea in ce sens?
  • Zaheyu

  • Mesaje scrise: 173
  • Locatie: Rm Valcea
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Ajung cu turatiile in zona rosie a turometrului. Acolo incepe ECU sa limiteze, adica taie alimentarea cu benzina.
Skip ads

  • virusssxxx

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Aug 2010

  • Mesaj Privat
am inteles.
  • virusssxxx

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Aug 2010

  • Mesaj Privat
ba copii e jale mare...am plecat din ro cu joja la nivel.i-am pus la viena 1 litru si cand am ajuns in italia inca 1 litru si nici nu se sinchisea joja ... nimic...am mai luat in seara asta 2 litri si d-abia acu se vad 3 linii pe joja.da-o-n ma-sa de masinal.nu mi s-a aprins becul de ulei la bord...chiar asa 4 litri la 2000 de km...mi se pare de kkt rau.nu scoate fum nu trage prost pe sub ea sa zicem ca ar curge cateva picaturi cand ma opresc dar pe urma nu mai curge...credeti ca e si uleiul de vina . sa fie prea subtire?5w40 full sintetic.hai numai bine...
  • Zaheyu

  • Mesaje scrise: 173
  • Locatie: Rm Valcea
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Poti incerca 5w50 sau 10w60, ce gasesti cu 50 sau 60 si ok la bani. Daca sunt picaturi pe loc e posibil ca in mers, din cauza presiunii sa curga mai mult. Incearca si viteza legala, uneori ajuta la reducerea consumului de ulei, ca de mancat oricum o sa-ti manance, doar e turbo pe benzina. Daca stau sa ma gandesc cred ca n-are ce cauta 5w40 la temperaturile din motorul ala; se face aburi. Pune tot schimbul 10W60 - parca la castrol am vazut.
  • virusssxxx

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Problema a fost rezolvata.un furtun de la turbo era spart si pierdea tot uleiul pe acolo.a fost schimbat si sper ca problemele sa dispara.Cost 190 euro la reprezentanta opel in italia.Numai bine!
Skip ads

  • astrah

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Daca ai mult ulei in intercooler si tubulatura nu prea este bine deloc ...
  • virusssxxx

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Aug 2010

  • Mesaj Privat
pai cine a zis ca am ulei in intercooler?am zis ca-l pierdea pe tot printr-un furtun de la turbo spart.salutare!
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR