Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • andi_cimpean

  • Mesaje scrise: 398
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2002 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Cel roz este fãrã silicati ºi este recomandat radiatoarelor din AL!
El este bun pentru cã protejeazã ºi componentele din cauciuc.

Nu prea conteazã ce marcã vei achiziþiona! Toate fac acelaºi lucru!
Skip ads

  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,664
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Toata lumea se agita ce culoare sa aiba antigelul, sa aiba sau nu silicati, pre 2000 si post 2000, dar nimeni nu face o spalare initiala a circuitului de racire motor cu apa + sare de lamaie 10%. Si eu am luat antigel albastru de la Unix, la litru, de-ala cu eticheta verde la 13lei/l si nu curge, nu pierde, nu fierbe, totul e ok.
Dar eu am facut initial si o spalare completa la circuitul de racire motor, in 3 etape :
(1) am bagat detartrant Nufarul (de la Carrefour, pentru obiecte sanitare) doar in radiator (avand A/C nu l-am putut demonta dar initial i-am demontat furtunele de pe el si am infundat partea de iesire de jos) pana aproape sus, l-am lasat sa fiarba pana a dat afara putin, 2 ture a cate 15min, cu o clatire cu apa abundenta intre cele doua ture de detartrant
(2) 2 ture de apa + sare de lamaie 10% : am tinut motorul turat la turatia de cuplu pana a ajuns la temperatura de lucru (90grade in cazul meu, 2.400rpm) si apoi inca 10min turat motorul constant la aceiasi turatie, apoi am dat drumul jos la lichid.
(3) o clatire cu apa de la robinet de 5min cu motorul la aceiasi turatie, a doua clatire numai cu apa demineralizata, 5 min, aceiasi turatie
Apoi am adaugat antigel conform manualului si apa demineralizata, in proportia corecta.

Dupa 2 ani se schimba lichidul de racire, se face iar o spalare a circuitului de racire, si tot asa.
  • negrea ionut

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 1996 1.6 16v EXEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2009

  • Mesaj Privat
am schimbat radiatorul acum..si am un mare semn de intrebare cu antigelul de care sa pun..?....roz sau albastru?
  • negrea ionut

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 1996 1.6 16v EXEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2009

  • Mesaj Privat
am schimabat radiatorul azi...si nu stiu ce antigel sa pun albastru sau rosu?g11 sau 12
Skip ads

  • cip_dmx

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Vectra 1999 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Sal poti folosi linisti g12 cel roz ,eu la a mea din 99 noiembrie euro 2 avea g11 albastru am folosit g12 original gm special pt opel si vauxhall si nu are probleme a trecut cu brio si de geru care a fost.de fapt g12 se gaseste la masini dupa 2000 cele euro 3-4 dar ok folosesc si recomand g12 stima!
  • leon_leonis

  • Mesaje scrise: 207
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2000 y16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Apr 2010

  • Mesaj Privat
salut colegu!foloseste cu incredere cel roz ca e bun!eu il folosesc de cand am masina
  • negrea ionut

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 1996 1.6 16v EXEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2009

  • Mesaj Privat
multumesc!..eram in dubii ce sa fac...ca maine dimineata ma duc sa imi iau...
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,664
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
negrea ionut a scris:am schimabat radiatorul azi...si nu stiu ce antigel sa pun albastru sau rosu?g11 sau 12


Deci radiatorul principal e nou.

Daca as fi in locul tau, mai intai as face o spalare de circuit racire motor cu sare de lamaie intr-un procent de 10% din volumul total de lichid racire, in 2 ture de 10min. fiecare cu o clatire de apa de 5min. intre ele, abia pe urma as pune antigel conform manualului masinii si apa demineralizata (55%,45%).

Rezultatul este garantat, se mai curata astfel celulele radiatorului din habitaclu si o sa ai caldura excelenta pe timp de iarna.


Ultima modificare facuta de ahappyuser la Mar 21 Feb, 2012 11:33 pm, modificat de 2 ori in total
Skip ads

  • top_gearcs17fra

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2011

  • Mesaj Privat
iti recomand g12 este foarte bun
  • ionut1984

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2009 Z20LEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2012

  • Mesaj Privat
e bun....te asigur eu
  • Ramelo

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 1998 16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2010

  • Mesaj Privat
am luat un antigel deja amestecat , asa scrie pe el , g12 , rosu , dar am luat doar 5 litri , oare ajunge ..specific faptul ca am si AC.
  • CV50NIK

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Tigra 1996 X16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Eu nu stiu daca chiar aveti dreptate cu culorile, de exemplu eu am pus un antigel verde pe care scrie ca nu ataca aluminiul pe care l-am diluat pentrut -34 grade, de ce nu ar fi bun din moment ce nu ataca aluminiul?
Skip ads

  • 1_driver

  • Mesaje scrise: 97
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 1998 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Oct 2012

  • Mesaj Privat
e bun , chiar a aratat un coleg intr-un topic anterior , ce este fabricatie inainte de 2000 antigel verde si ce e dupa roz
  • LISITA TONI

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2012

  • Mesaj Privat
am masina de citeva luni imi spune si mie cineva de unde dau drumul la antigelul vechi ca vreau sal schimb mam uitat dar nu am vazut nici un robinet multumesc anticipat
  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
CV50NIK a scris:Eu nu stiu daca chiar aveti dreptate cu culorile, de exemplu eu am pus un antigel verde pe care scrie ca nu ataca aluminiul pe care l-am diluat pentrut -34 grade, de ce nu ar fi bun din moment ce nu ataca aluminiul?

La ce masina ai folosit?
Aici discutam de Vectra B si din cate observ tu ai Tigra.

LISITA TONI , in multe cazuri acel "robinet" se afla pe una din lateralele radiatorului de racire. Eu "golesc" instalatia pe unde este marcat in imaginea urmatoare(scot acel racord).

  • CV50NIK

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Tigra 1996 X16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mai 2012

  • Mesaj Privat
@ksper- avem in familie si o vectra b la care acelsi antigel il folosim iar diferenta intre tigra si vectra eu nu prea o vad, cel putin la antigel Smile)
  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Radovan_eu a scris:fabricantul recomanda pentru masinile opel fabricate pana in anul 2000 antigel albastru cu silicati.


CV50NIK ,foarte bine daca in familie "masina" este OPEL.
Constructorul "specifica" foarte clar folosirea tipului de antigel pe motoarele generatiei Vectra B.
  • CV50NIK

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Tigra 1996 X16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Ok, eu stiu ca trebuie antigel care sa nu atace aluminiul, amandoua opelurile sunt din '96 si eu zic ca e bun, acuma daca nu e bun sa imi zica cineva de ce nu e bun cel verde daca nu ataca aluminiul.
  • LISITA TONI

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2012

  • Mesaj Privat
am opel vectra b 1.8 benzina x18xe am dat drumul la antigel folosinduma de acel racord multumesc...respect
  • adisacrieriu

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Am un opel vectra b, 97, motor 1.6 16v, x16xel. recent am schimbat antigelul, avea albastru dar i-am pus GM G12 roz...sunt foarte multumit..am observat ca i-a scazut consumulde benzina
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR