Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • coconel

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2010

  • Mesaj Privat
S-a intamplat inimaginabilul si Astra-ul meu din 2005, virgin fiind, a fost izbit din spate de o soferita foarte "atenta" care a uitat sa mai franeze cand cei din fata ei au facut-o. Sad Izbitura m-a proiectat in masina din fata, reusind astfel sa-mi afecteze si bara fata cumva. Rezultatul final este bara spate plastic distrusa in intregime, bara metalica spate deformata, hayon deformat si tabla de asemenea infundata, stopuri sparte etc.
Acum mi-a ramas sa o repar pe asigurarea ei rca, facuta la un asigurator despre care am auzit numai lucruri rele. Din acest motiv m-am hotarat sa renunt in totalitate la situatii gen reparatie in regie proprie sau reparatie la reprezentanta stiind ca sunt cele doua tabu-uri pe care asiguratorul nu le agreaza si nu le sustine sub nici o forma. Totodata nu dispun nici de timp liber incat sa ma lupt cu ei, asa ca m-am gandit sa le fac jocul si sa ma duc si sa fac ce-mi recomanda ei. Si astfel am ajuns la un service recomandat de inspectorul de asigurari, unde nu exista accept de plata ( deci pot sa-mi ridic masina imediat dupa ce va fi reparata ). Acolo, toti mecanicii foarte simpatici, mi-au desfacut zonele lovite, au facut o noua reevaluare si au trimis poze la asigurator cu alte piese ce trebuiesc schimbate, pe care inspectorul nu le-a observat ( de altfel nici nu avea cum ). Luni ar trebui sa mi se analizeze reevaluarea si service-ul sa primeasca ok-ul pentru comanda pieselor. Masina mi-a fost lipita cu scotch si m-am intors cu ea acasa. Cand o sa primesc confirmarea sosirii pieselor, trebuie sa aduc masina la ei.

Am deschis acest topic in speranta ca mai multi dintre voi au trecut prin aceasta experienta neplacuta si imi puteti da cateva sfaturi despre cum sa ma comport in aceasta situatie si ce trebuie sa fac sa iasa totul bine. M-a impresionat si speriat un pic amabilitatea celor de la service, pentru ca nu am mai vazut asa ceva la nici un service din Bucuresti pana acum, unde de obicei toti sunt obositi, plictisiti si recalcitranti.
Din pacate, eram programat la service la maiandrei pentru reparatia CIM-ului, marti 5 octombrie si sunt din nou nevoit sa-mi anulez programarea. Crying or Very sad
Skip ads

  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,536
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Pai nu poti vorbi cu baietii sa iti bage si cim-ul pe RCA?
Ceva ..un scurt pe la faruri si scos fum din CIM?
  • denisCT

  • Mesaje scrise: 1,408
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Daca e vorba de Carpatica sa fie multumit daca ii repara dauna din urma accidentului
  • coconel

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Nu, e ceva un pic mai bun. Avand in vedere ca m-am dus fix la service-ul cu care au ei "blat" ma astept ca macar sa o repare. Acum depinde si cat de bine. Sa schimb si CIM-ul, cred ca fortez nota prea mult.
Skip ads

  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,536
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Pai si ce ai de pierdut...in cel mai rau caz, raman si ei cu impreisa (placuta pt ei) ca ti-au tras-o un pic, ca nu ti-au schimbat CIM. E o tactica: ceri mai mult decat e necesar ca sa obtii macar cat e necesar.
A doua chestie: rogi un coleg sa-ti dea doua scatoalce inainte de a merge la ei, ca sa fi nervos...ma rog, intelegi ideea. daca te duci acolo cu mentalitate de hippy, cu batista alba in bat, nu te vad bine. Si daca incep sa o dea cotita, ca aia nu a fost lovita, ca cealalta nu intra pe RCA, arunci si tu cu tupeu, ca in alte tari ti s eda masina pe perioada cat sta masina in service...sau se dau despagubiri etc.
Ai inceput bine acceptand service-ul agreat de ei, dar nu te gandi ca ei (si rca si service) exista pt a te ajuta. E razboi si treba s atragi cat mai mult jar pe turta ta. Oricum la anu maresc iar cota de RCA.
  • dani_ddtz

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2008 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Pacat...Sad
  • coconel

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Ideea e ca ei nu au vrut sa-mi repare aripa dreapta care era un pic zgariata de dinainte de accident, pe motiv ca asiguratorul nu o sa accepte niciodata asa ceva, deci n-are rost sa discutam de schimbatul CIM-ului. Ala ramane rezervat pentru maiandrei. Laughing
  • leprone

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2010

  • Mesaj Privat
te sfatuiesc sa cauti

Ordinul 2 din 19 februarie 2010 (Ordinul 2/2010)
pentru modificarea Normelor privind asigurarea obligatorie de raspundere civila pentru prejudicii produse prin accidente de vehicule, puse in aplicare prin Ordinul presedintelui Comisiei de Supraveghere a Asigurarilor nr. 21/2009
Publicat in Monitorul Oficial 124 din 24 februarie 2010 (M. Of. 124/2010)
Skip ads

  • coconel

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2010

  • Mesaj Privat
N-am mai raspuns la topic si cred ca am ramas dator cu explicatia. Masina s-a reparat si arata mai bine ca inainte de lovitura. Singurul element oribil, ramane placuta de inmatriculare din spate, care a fost indreptata si arata ingrozitor, dar asta e ( n-am timp sa petrec 4 ore la politie sa-mi fac rost de alta ).
In rest, bara fata spate schimbate si revopsite si am reparat si pragul plus aripa dreapta, care erau zgariate inainte de accident si asta s-a facut la jumatate de pret. Deci, ca un sfat, daca va veti lovi vreodata de un accident, incercati sa-l ascultati si pe inspector, poate va iesi la fel de bine ca la mine.
  • adexpert_com

  • Mesaje scrise: 189
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2007

  • Mesaj Privat
nu stiu ce sa zic, unui prieten dupa o lovitura primita in lateral, nu din vina lui, nu i-a mai mers aerul conditionat si nu l-au facut pe asigurare, ca idee masina a necesitatt inlocuire capota, parbriz, far, contra aripa, niste furtune,grila , bara, unul din radiatoare.
  • wellerwells

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Bine ca ti-au reparat masina si ti-ai luat-o din service..nu se stie daca au pus piese de origine, dar decat deloc....
Reparatia in regie proprie e facuta sa iasa firmele de asigurari in avantaj: ti se face un deviz de reparatie estimativ cu macar 30% in minus fata decat te-ar costa o reparatie de calitate intr-o reprezentanta (65 ron cu TVA).
  • coconel

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Mi s-a spus atunci ca pot sa verific piesele daca sunt originale, atunci cand vor sosi. Nu am avut timp sa fac asta, in schimb cand am ridicat masina din service, mai ramasese de pus o sigla pe spate care mi-au inmanat-o ei sa mi-o montez singur ( nu mai aveam rabdare ). Ei, acea sigla parea originala GM, adusa din Spania parca, conform ambalajului.

Si nu sunt de acord cu faptul ca in reprezentanta reparatiile se fac obligatoriu la cea mai inalta calitate. Am un prieten cu o Vectra care a patit-o urat in reprezentanta ( bara fata nu mai cade fix pe masina, usa vopsita foarte prost si numar inmatriculare montat stramb )
Skip ads

  • wellerwells

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Atunci esti un norocos daca s-au folosit piese originale. Very Happy Nu am sustinut ca se fac reparatii de calitate in reprezentante. Chiar am vazut reparatii de proasta calitate facute in reprezentante. Wink
  • GheXghe

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Salut.
Navigand pe site am gasit acest topic. Am avut si eu o problema cu astra mea. Am fost lovit in spate de o frumusete de Dacie (bara spate , haion infundat). Am procedat ca si colegul "coconel", am acceptat service agreat de asigurator. Rezultat bara schimbata si vopsita, haionul indreptat (era doar cutat in dreptul numarului pe 5-6 cm) si vopsit. Am fost foarte multumit. Initial vroiam sa ma duc la reprezentanta dar asiguratorul mi-a spus ca masinile mai vechi de 5 ani (a mea avea deja 6) nu se pot repara la reprezentanta decat pe cheltuiala propietarului Rolling Eyes .
  • Ursu/\82

  • Mesaje scrise: 1,947
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
coconel despre ce firma de asigurari este vorba?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR