Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • costicimpy

  • Mesaje scrise: 326
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2007

  • Mesaj Privat
din experienta iti spun cum sa scapi de vopreaua cauciucata (de fabrica):
1. cu o carpa mai rugoasa (un colt de prosop) se imbiba in diluant auto si se freaca pana se exfoliaza toata vopseaua si ai sa dai de plastic.Initial o dai toata cu diluant sa o moi si apoi o iei de sus la frecat cu carpa imbibata in diluant.
2. dupa ce ai exfoliat o bine o speli cu detergent si apa calda pt a o degresa
3. acum este pregatita pt primer plastic pe care il dai uniform in 2 straturi subtiri
4. alte 2 straturi subtiri de vopsea
5. si 2 straturi de lac (nu peste vopsea cauciucata)
Eu am facut aceasta operatiune de 2 ani asta inseamna 2 veri in care nu s a exfoliat deloc. Mentionez ca am vopsit consola pana sub frana de mana, ramele de la gurile de aer pe laterale si manerele de la usi. era sa uit am mai vopsit si cele 4 rame de la sigurante de la usi (se scot usor si este de mare efect) .
Skip ads

  • stasi

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: IASI
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mai 2006

  • Mesaj Privat
care e diferenta intre diluant auto si diluant de vopsea de care tot am gasit astazi cand am intrebat? in loc de diluant auto se poate folosi benzina?
  • cristichd

  • Mesaje scrise: 63
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2010

  • Mesaj Privat
costicimpy

Rog frumos 1..2..4.. poze cu rezultatul final..cine stie poate ne apucam si noi

de un mic ''tuning de imagine interior Opel G'' ..cu toti[poate nu toti] suntem in cautarea unei schimbari de imagine si aspect
de interior a habitaclului.Laughing
Si pe aceeasta cale multumesc aceelora care au postat idei si poze !

Max Respect pentru toti utilizatori de OPEL..!
  • 13nicu

  • Mesaje scrise: 1,487
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 hatch y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Topic vechi ...problema de actualitate . Mai ales pentru mine pentru ca vreau sa aduc o nota de ,,altceva,, in aspectul retro al G-ului din dotare.
Ma gandesc sa schimb culoarea consolei centrale din bord prin vopsire dar nu stiu ce culoare ar ,,prinde-o,, mai bine.
Am vazut rezultate postate aici prin infoliere dar as prefera un vopsit de calitate .

Nu stiu cum ,,ar da,, pe alb, argintiu , gri , rosu turbat sau chiar galben lamai ...... daca aveti niste sugestii dintre cei ce ati pictat plasticaraiele cu pricina ( inclusiv coborand pana sub frana de mana) mi-ati fi de ajutor.
Am vazut console cu culoarea modificata dar separat, adica demontate .....pe mine m-ar interesa si cum se integreaza in ,,peisaj,,

Parca prea e inchis interiorul de G ( sau asa mi se pare mie) ...prea e sobru .....

Multumesc !
Skip ads

  • MIMul

  • Mesaje scrise: 536
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Vin si eu cu o intrebare pentru cei care si-au vopsit consola cu plasti dip. Ati dat inainte cu primer pentru plastic sau ati aplicat direct plasti dip-ul ?
As vrea si eu sa vopsesc consola la Astra mea pentru ca este cam patata de pici pe colo, probabil de la silicon sau stiu eu ce solutii s-au folosit in trecut pentru curatarea ei.
  • CSN

  • Mesaje scrise: 627
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 1999 X12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Si pe mine ma tenteaza o vopsire a consolei cu plasti dip. Daca a facut cineva, niste poze nu ar strica.
  • popeye

  • Mesaje scrise: 153
  • Locatie: Tg-Jiu
  • Masina: Astra 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Eu nu am folosit primer. Am cutarat-o cu diluant pentru a da cauciucul vechi jos, apoi smirghel( parca 400 ultima data) si vopsire.
Cu cat se da cu spray-ul mai de la distanta, suprafata iese mai rugoasa, mai poroasa. Cu cat distanta e mai mica, suprafata iese mai fina, existand si riscul de a curge.
Pana acum nu a crapat si nu s-a exfoliat, dar spray-ul l-am luat tocmai din SUA pentru ca la vremea ai nu am gasit in Romania.( sunt cativa ani)
  • popeye

  • Mesaje scrise: 153
  • Locatie: Tg-Jiu
  • Masina: Astra 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Cautati pe youtube o chestie. Folosind plastidip negru si gri se obtine un efect de carbon prin aplicarea succesiva si folosind o sita. Nu e complicat.
  • MIMul

  • Mesaje scrise: 536
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
@popeye Am vazut ca sunt si la noi pe piata acum, ma refer la cei de la Performix (SUA), si am vazut ca au aparut si de la ART dar mult mai ieftin.
Poti sa pui 2-3 poze cu consola ?
  • bodddy2004

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2011

  • Mesaj Privat
stasi a scris:care e diferenta intre diluant auto si diluant de vopsea de care tot am gasit astazi cand am intrebat? in loc de diluant auto se poate folosi benzina?

Salut! Ai reusit sa o cureti cu benzina? Daca nu, ce diluant ai folosit?

Merci!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR