Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Frontera
  • stanley2007

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Frontera 1993
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Salutare. Am un Opel Frontera Sport din '93 si imi tot fac probleme mrl-urile. Stie cineva daca pot face o modificare astfel incat sa ramana cuplat tot timpul mrl-ul, sa se invarta tot timpul grupul fata si sa decuplez doar din reductor ? A mai facut cineva o astfel de modificare ?
Multumesc.
  • kriu

  • Mesaje scrise: 537
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Omega 2003 y22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2007

  • Mesaj Privat
daca vrei sa o folosesti mai mult in off road poti sa sudezi mrl-urile, dar sa stii caci o sa se cunoasca ceva si la consum, si o sa fie ceva mai greoaie directia.
eu am un set si de mrl-uri sudate (doar pentru off road), dar am vazut pe aici pe forum, nu mai stiu (stelea sau stefand) au ceva special pentru cuplajul ferm...
  • thunder rock

  • Mesaje scrise: 247
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Daca drumurile tale sunt doar pe teren fara aderenta nu vad nici un impediment Insa daca vei avea si 10 m teren aderent (asfalt de pilda)vei avea damage uri consistente in cazul in care vei vira.Masinile cu 4x4 permanent au altfel de diferentiale.

Solutia este MRL manual care nu vad cum ar scapa.....insa e mai peste mana sa tot cobori sa cuplezi la ele Am cochetat si eu cu ideea asta dar am renuntat.Caraie MRL urile daca le suprasolicit dar nu-i bai....
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Daca ai MRL-uri automate, e foarte simplu: scoti un singur arc (cel gros dinspre capacul butucului) si devin permanente. Trebuie doar sa ai grija ca pe aderenta sa mergi in 2H, la fel ca si cu cele manuale ramase pe pozitia blocat.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Frontera

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR