Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
care e (in medie) durata de viata a anvelopelor?
eu am peste 41.000 pe cele din spate (semperit) si vreo 33.000 pe cele din fata (sava). profil mai au toate. cele din spate au inceput sa aiba crapaturi mici, semn de batrinete.
sa le schimb, sa nu le schimb ... (pe toate)?
Skip ads

  • sandumbogdan

  • Mesaje scrise: 887
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Recordul personal al lui tata e 80 mii km cu goodyear pe dacie, 100 mii km cu kumho pe espero, al meu 40 mii cu montana (deocamdata) pe masina veche, vectra a.
  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
In functie de producator garantia anvelopelor este de doi sau trei ani fara o limita specifica la nr. de km, la MICHELIN garantia este pe toata durata "vietii" anvelopei exista un martor pe anvelopa in functie se poate determina cat mai are aceasta de "trait"
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
am si un cauciuc michelin, e mai tinar ca semperiturile si mai batrin ca sava, dar nu are nici mama martorului.
Skip ads

  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Martorul respectiv se poate observa in poza... pe fiecare "sant" longitudinal (3 in imagine) se observa o "denivelare" de aprox 5mm sunt situate aproximativ in acelasi plan orizontal.

Am vazut martorul respectiv si la alte anvelope, la MICHELIN in dreptul fiecarui martor la extremitatea exterioara partii de rulare apare sigla (nu am reusit sa o imortalizez)
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
aha, deci ala e martorul.....
  • radu

  • Mesaje scrise: 342
  • Locatie: craiova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2004

  • Mesaj Privat
la mine anvelopele de pe fata tin cam 2 luni, dar nu am luat nici o data cauciucuri noi deoarece costa cam 6mil. bucata Sad (235/45/17), iar la cate burnouturi dau eu....
  • sandumbogdan

  • Mesaje scrise: 887
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Pai costa 6 mil, dar daca te tin 2-3 ani cred ca e mai convenabil decat sa le schimbi la fiecare 2 luni (montat, echilibrat, etc, scump si timp pierdut).
Dar ca sa te tina 2-3 ani (ca sa nu zic 7-8 cat il tin pe tata, sau 4 pe mine) trebuie sa fii putin atent cum conduci si sa nu mai le trantesti de borduri.
Skip ads

  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
6 mil este un pret bun pentru anvelope pe 17...
  • kapp

  • Mesaje scrise: 361
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2006

  • Mesaj Privat
aproximativ 55.000 cu pirreli. cam 40.000 nan kang.
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Perfect! Cred ca Sezran a schimbat cauciucurile de atunci. Laughing
  • mihai_b

  • Mesaje scrise: 746
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2008

  • Mesaj Privat
elegance a scris:Perfect! Cred ca Sezran a schimbat cauciucurile de atunci. Laughing

Acu, intrebarea era care este durata medie de viata aunei anvelope...ca bonus era aia cu "sa le schimb..."
ar fi bun topicul asta pentru toti...din asta iti mai poti face o idee ( relativa, ce-i drept ) despre calitatea anumitor cauciucuri.
Dupa umila mea parere, da, sezran si-a schimbat cauciucurile de atunci, tare mi-e teama sa nu mai vina cu inca un schimb...Smile
In alta ordine de idei, referinta ramane bridgestone-ul turanza...cauciucurile de pe masina, asa cum am luat-o, aveau 55000 si au mai mers inca vreo 25000. Super smecherie cauciucurile alea...
Acum am de vreo 3-4000 de km goodyear excellence. Le-am luat din tipla, asa ca...sper sa mai am de asteptat cu schimbul Smile
Apropos, e vorba de 215/55/R16
Skip ads

  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Am pe masina cauciucuri de vara tigar hitris (cica licenta michelin), au 33000km si sunt cam la jumatea vietii. Si nu le menajez deloc, merg cu ele cu 1.9atm in roata, mai dau cate un scart, ma joc cu frana de mana, dar tin saracele. Le-am luat anu trecut cu 1400lei noi.
De iarna am fulta montero, dupa 10000 km cat am facut iarna trecuta nu se vedea deloc uzura pe ele.
Cred ca e importanta si geometria masinii si uzura pieselor de la suspensie etc pentru ca sa toceasca un cauciuc cat mai putin.
  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
am avut sava intensa cu profil V am rulat eu aproximativ 30000 km si acum le-am dat impreuna cu jentile unui prieten care face naveta cu masina si cred ca au ajuns la 50000km si inca mai merg ,sunt pe la jumatate pana ajunge la semnul de tocire,
cat rezista un cauciuc depinde mult si de cum te comporti cu el ,frane bruste ,scarturi la plecarea de pe loc ,frana de mana etc

acest topic este benefic pentru cei care vor sa isi achizitioneze gume noi ,pot afla de aici ce marci sunt mai bune ,sau mai proaste
  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
la DUNLOP 2020 stoc, treaba e cam asa dupa 41k si 30 de luni: fata se tocise rau, mai ales pe flancuri, insa egal pe ambele (interior/exterior) asa ca le-am permutat cu alea de pe spate, care se prezinta mult mai bine; de mers, merg accelerat in viraje, cu scart nu plec niciodata dar plec in forta...cand am ocazia...si le tin la 2,2 bar...iarna pt ca sunt proaste oricum le-am tinut la 2,0-1,9; le mai tin doar pana in NOV cand le arunc (pun de iarna)
  • raducu ion

  • Mesaje scrise: 419
  • Locatie: Arges
  • Masina: Meriva 2004 Z16 xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2006

  • Mesaj Privat
4 cauciucuri Matador 155/65/14 _m-au tinut 5 luni si s-au facut prastie ( cele mai proaste cauciucuri pe care le-am avut) circult cu ele vreo 10000 km.
  • bvirgil1979

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2007

  • Mesaj Privat
sandumbogdan a scris:Recordul personal al lui tata e 80 mii km cu goodyear pe dacie, 100 mii km cu kumho pe espero, al meu 40 mii cu montana (deocamdata) pe masina veche, vectra a.


Cu Montana, pot spune ca am mers cu masina de serviciu din totalul a 100 .000 km vreo 80 000km (restul de 20.000km i-am facut cu cauciucuri de iarna) folosind cauciucurile originale ale masinii.
  • ZIZU MSV

  • Mesaje scrise: 240
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2007 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2009

  • Mesaj Privat
MONTANA sunt bune pana la prima groapa mai serioasa si gata galma. am patito la ambele pe fata. facusem cu ele 30000
  • misublu89

  • Mesaje scrise: 302
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2011

  • Mesaj Privat
a avut cineva pe astra h 235 45 17 ? probleme ceva? atinge? pe spate vreau sa le pun
  • marin70

  • Mesaje scrise: 527
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2002 y17dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Salut. Hankook Optimo, 175/80 R14, cumparate acum 4 ani, noi-noute, cu 200 lei/buc. Presiune 2,8 bar fata, 2,5 bar spate. Cam 40 mii km facute cu ele si vara si iarna. Cred ca au ajuns la jumatatea vietii. Foarte bune anvelope( parerea mea ). Masina e Opel Astra 1,7 tdi.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR