Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • marele_pitik

  • Mesaje scrise: 240
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Salut tuturor!
am schimbat de curand vasul de expansiune (era spart) si antigelu din masina, dupa aceasta operatiune am observat k temperatura urca pana la 90grade Smile este normal? in plus ieri am deschis capacu vasului de expaniune sa ma uit in el daca sunt urme de ulei (crezand k am prob cu chiuloasa) si...mai k mi-a aruncat capacu' vasului in frunte Neutral erau multe gaze Smile
cineva mi-a zis k e normal sa se faca gaze (pana la 3 bari)
ce parere aveti?
Skip ads

  • kallyo

  • Mesaje scrise: 1,390
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2010

  • Mesaj Privat
pai daca apa sta la 90 ii ok poate sa urce si mai mult ca o sa se deschida termostatul nui nicio problema Smile...trebe sa fie oarecare presiune cat nu stiu!
  • nicholas886

  • Mesaje scrise: 197
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2009

  • Mesaj Privat
capacul ala galben de la vasul de expansiune , care are gravat un avertisment ce spune ca niciodata sa nu desfaci acel capac cand motorul este cald, nu e pus degeaba...
ai avut noroc ca nu te-ai oparit..
apa desi vaporizeaza la 100grade C , mai se si evapora la temperaturi destul de mici..vapori pot exista si la 20 grade ...si mai ales ca in circuitul de racire apa e bagata sub presiune, in momentul cand motorul se opreste presiunea scade si iar apa in mometul scaderii presiunii tinde sa se evapore( ia putina apa intr-o seringa si trage puternic de pistonas sa vezi vaporizare la rece..Smile..)...si ti-se umfla putin apa in vasul de expansiune(ca de-aia e numit "de expansiune") ca urmare a acestui fapt, si deoarece furtunele circuitului de racire se mai destind..si urca apa..si creaza un surplus de presiune a aerului din vas..
drept urmare...e perfect normal sa-ti sara in cap busonul, si chiar si o parte din apa fierbinte daca nu esti atent si desfaci busonul ala la cald..Wink
.............
sa fii fericit ca-ti sta apa la 90..inseamna uzura mai mica si consum mai mic al motorului..la 90 e prioiectat sa functioneze..
  • marele_pitik

  • Mesaje scrise: 240
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2010

  • Mesaj Privat
am masina de 3 saptamani, cu mecanica si chestiile astea sunt paralel :-"
am vrut sa citesc in cartea masinii dar...nici cu germana nu stau foarte bine :-j
Skip ads

  • marele_pitik

  • Mesaje scrise: 240
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2010

  • Mesaj Privat
nicholas886 a scris:
.............
sa fii fericit ca-ti sta apa la 90..inseamna uzura mai mica si consum mai mic al motorului..la 90 e prioiectat sa functioneze..


deci sa inteleg k este totul in regula cu motorul Smile
ma gandeam sa merg sa fac o diagnoza amanuntita ... desi am mai facut acum 3 sapt cand am achizitionat masina!
  • tiry213

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Pai tu nu ai acolo pe indicator si linii rosii ? 90 e cu alb, nu cu rosu.
  • marele_pitik

  • Mesaje scrise: 240
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2010

  • Mesaj Privat
liniile rosii sunt undeva la 110 grade Razz si la mn cel mai mult urca cam la 92 grade Smile
  • nicholas886

  • Mesaje scrise: 197
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2009

  • Mesaj Privat
marele_pitik a scris:liniile rosii sunt undeva la 110 grade Razz si la mn cel mai mult urca cam la 92 grade Smile

....
e perfect normal..iti merge in parametri care a fost proiectat motorul..
Skip ads

  • marele_pitik

  • Mesaje scrise: 240
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2010

  • Mesaj Privat
ei bine revin cu o problema zic eu cat de cat maricica Neutral
asta seara, in urma cu 20 min mai exact gasii vasul de expansiune peste limita si cu putin antigel afara din vas Neutral ... asta nu cred k este normal :-s totusi vreau sa fac o diagnoza...pe tester se poate vedea daca este ceva in neregula cu asta?
  • marele_pitik

  • Mesaje scrise: 240
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2010

  • Mesaj Privat
tin sa mai mentionez faptul ca acum 2 zile nivelul in vasul de expansiune era la minim (acolo unde indica nivel minim) si am completat cu apa distilata pana in dreputl MAXIM Neutral sa fi scos antigelul din vas din cauza asta? ziceti si voi o parere care va mai pricepeti?
  • nicholas886

  • Mesaje scrise: 197
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2009

  • Mesaj Privat
marele_pitik a scris:ei bine revin cu o problema zic eu cat de cat maricica Neutral
asta seara, in urma cu 20 min mai exact gasii vasul de expansiune peste limita si cu putin antigel afara din vas Neutral ... asta nu cred k este normal :-s totusi vreau sa fac o diagnoza...pe tester se poate vedea daca este ceva in neregula cu asta?

i-ai pus recent antigel/apa in vas cumva?...
tin sa mai mentionez faptul ca acum 2 zile nivelul in vasul de expansiune era la minim (acolo unde indica nivel minim) si am completat cu apa distilata pana in dreputl MAXIM Neutral sa fi scos antigelul din vas din cauza asta? ziceti si voi o parere care va mai pricepeti?

......
omule..fara suparare..scrie pe vasul de expansiune..daca masina e relativ rece nivelul e scazut...la minim..daca e masina calda(la 90grade) nivelul va fi la maxim..normal ca a dat pe afara daca tu i-ai turnat apa pana la maxim..
ti-am dat o explicatie acum 2 zile..furtunele se dilata..presiunea creste..nivelul creste in vas de expansiune..automat si presiunea vaporilor din el..
.....
inca odata ..1...din explicatiile tale..motorul merge perfect..dar daca il mai bibilesti mult si incerci tu sa schimbi tot ce nu ti-se pare tie frumos la aspectul lui..nu va mai merge
...2.....ia si invata ceva cunostinte de mecanica pentru masina ta ca nu-ti strica..
.3....test poti face pentru sanatatea masinii sa-i vezi eventuale nereguli in legatura cu accesoriile motorului.. dar nu va aparea mai nimic in legatura cu apa ta din vasul de expansiune..
...........................
Despre marele_pitik

* Data inscrierii: 06 Sep 2010
* Mesaje scrise: 8 (0.26 mesaje pe zi)
* Locatie: Dolj
* Ocupatie: Student
mai esti si oltean de-al meu...inteleg ca esti entuziasmat si te pasioneaza dar mai pune mana si mai citeste sa stii pe ce pui mana..
  • marele_pitik

  • Mesaje scrise: 240
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2010

  • Mesaj Privat
nicholas886 ms pt raspuns Razz
o sa las motorul sa se raceasca bine...chiar il lasai fara capacu de la vas si o sa vad cum este apa in borcan...daca este multa...o sa mai dau afara!
cat depsre mecanica si citit...e cam aiurea....cartea masinii o am in germana, deci nu ma pot folosi de prea multe detalii...singura sursa este aici pe forum Razz
app am masina de 3 sapt Razz pana acum am condus o dacie 1300 pe gpl :-j

nicholas886 de unde esti ?
Skip ads

  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
e din DOLJ ca si tine
chiar nu vazusi nenicule ?
  • marele_pitik

  • Mesaje scrise: 240
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2010

  • Mesaj Privat
bn bn ... dolj dolj... dar ce oras ?
  • nicholas886

  • Mesaje scrise: 197
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2009

  • Mesaj Privat
...singura sursa este aici pe forum
Razz
e o sursa foarte bunaca sunt destui membri care stiu despre ce vorbesc si multi cu studii de specialitate..

marele_pitik a scris:bn bn ... dolj dolj... dar ce oras ?

sunt plecat de vreo 5 ani din oltenia..am stat si in craiova, si pe la Dabu...dupa ce-am terminat si io o academie mmilitara tehnica lucrez ca ofiter mecanic la memntnanta intr-o unitate din Mangalia..nu ma ocup cu masini, dar mai stiu cate ceva..Wink..in curand ma mut inapoi in craiova..keep in touch..
  • marele_pitik

  • Mesaje scrise: 240
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2010

  • Mesaj Privat
sunt plecat de vreo 5 ani din oltenia..am stat si in craiova, si pe la Dabu...dupa ce-am terminat si io o academie mmilitara tehnica lucrez ca ofiter mecanic la memntnanta intr-o unitate din Mangalia..nu ma ocup cu masini, dar mai stiu cate ceva..Wink..in curand ma mut inapoi in craiova..keep in touch..[/quote]


eu sunt din craiova Wink ooo buna treaba cu academia militara! am incercat si eu anu asta la ac de politie....insa am ratat x_x (am dat in off topic )
"keep in touch" bem o bere cand ajungi in craiova Wink
  • nicholas886

  • Mesaje scrise: 197
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2009

  • Mesaj Privat
buna treaba pe dracu..la cum esti platit, nu mai renteaza niciunde in sistemul *ilitar, nu conteaza ca e ea *olitie, *andarmerie sau *rmata..la ce salarii de+++ sunt..mai bine lipsa..
da odata PM ca poluam mediul topicului cu chestii personale..
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR