Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • AIR_jhanes

  • Mesaje scrise: 106
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2000 ey7
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2006

  • Mesaj Privat
si spre uimirea mea nu ramane
Skip ads

  • danieldboca

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2006

  • Mesaj Privat
si mie imi scartaia geamul de la sofer pana intr-o zi....................cand l-am gasit facut praf langa masina.
am fost si l-am inlocuit la gearom(pe viilor) si s-a dovedit ca era de la mecanism.niste vasilina si s-a rezolvat.
P.S.:geamul a costat 190 RON cu tot cu manopera
  • alex_t

  • Mesaje scrise: 244
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Calibra 1993 C20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2006

  • Mesaj Privat
si eu sunt interesat de acest subiect. tocmai am desfacut fetele de la usi, am degresat frumos tot ce e acolo (macarale si sinele de la geam) si le-am uns cu vaselina.

intrebarea mea este, cu ce sa dau pe chedere avand in vedere ca nu am rama la geam. drept urmare nu am acea "pasla" cu perisori, ci direct geamul pe cauciuc. spray-ul acela de la elf e unsuros rau? avand in vedere ca inchid usa tinand de geam, sau ma mai frec cu hainele de chedere, si nu vreau sa fiu toata ziua cleios pe maini/haine, si nici sa fie geamurile uleioase.

toate bune
  • danbarcer

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Vectra 1996 X17TD
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2007

  • Mesaj Privat
sorin68_ro a scris:Salutare!
Cred ca nu ai decat solutia demontarii fetelor de usi, uns cu vaselina mecanismul, si vazut si sania pe care culiseaza geamul in ce stare este si daca''agata'' undeva. alta solutie nu cred ca este(parerea mea)


Am avut si eu aceeasi problema ! am dat jos capacele de la usi , am uns toate mecanismele cu vaselina , am mai fixat garniturile pe care aluneca geamul , am sters praful si jegul din interior si acum nu mai ma streseaza cu zgomotul ! (merg ca unse !)
Skip ads

  • shakwano

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2014 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Salut! Am observat ca imi scartie geamurile doar cand sunt pline de praf. Astfel, din cand in cand spal geamurile (inclusiv parbrizul si luneta) cu solutie dedicata (ultima data cu scotch brite). In felul acesta se curata si se degreseaza mult mai bine mizeria de pe sticla si geamurile nu mai scartaie nici la praf. Desigur, este o solutie temporara si de durata scurta. Cred ca o sa desfac si eu portiera sa mai ung mecanismele.
  • keopsss

  • Mesaje scrise: 1,516
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2007

  • Mesaj Privat
salut as vrea si eu sa dau fetele jos de la usile fata pt a unge cu vaselina macaraua etc.Zicetimi si mie cum fac ?ca si mie imi cam sczrtaie si creca din cauza ca numai are vaselina..Ms si sanatate
  • deleted-15207

  • Mesaje scrise: 397
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2008

  • Mesaj Privat
si la mine scartie geamul de la sofer cand il deschid dar numai cand e cald afara chiar daca e curat si scartie la frecarea cu chederul transversal din exterior si nu ilpot unge ca ramane si geamul uns.
eu mam obisnuit dar mie rusine cand aud altii
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
da-ti jos fata si scoate-ti chederul pe care il curatati de mizerie/praf cu o solutie gen spirt. Se poate si spala ca nu are nimic. Montati in ordine inversa si gata, coborati si urcati geamul de placere. Daca tot ati dat jos fata, nu strica sa ungeti macaraua. 2 dintr-o lovitura!
Skip ads

  • kulea

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
salut , stie careva unde gasesc de cumparat chederele alea care vin in interiorul usi? cam la ce pret?
  • tibco1

  • Mesaje scrise: 138
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Insignia 2012 A20DTH ST
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2007

  • Mesaj Privat
cine imi poate spune si mie cum se dau fetele de usi la un opel astra H ca sa ung si eu macaralele
am desfacut cele doua suruburi de langa broasca si cele doua de sub portofel si nu prea vroia sa se desfaca
mai sunt si alta suruburi
  • ovidiuluca

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2003 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Vara, din cauza caldurii chederele se dilata si e logic sa stranga pe geam.
  • maxxi

  • Mesaje scrise: 112
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
la mine a fost problema de la partea de plastic din interiorul portierei care are motorasul electric care ridica geamurile, acea parte plastica era prinsa de usa metalica in 3 sau 4 cleme si apoi vine fata usii. de acolo scartaia. eu, ca si voi am crezut ca sunt geamurile dar nu erau geamurile. era chestia aia care scartaia la vibratii cu partea interioara a usii (ma refer la usa metalica de sub fata usii). incercati si o sa vedeti ca asa e. revin si zic ca si mie mi se parea ca sunt geamurile dar nu sunt e un sunet similar.
Skip ads

  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Pana acum 3 saptamani imi scartaiau si mie ambele geamuri din fata, indiferent ca erau inchise sau lasate jumate. Deja muream de nervi. Mad Am desfacut fetele de usi si am uns acolo mecanismele cu wd40 la greu, dupa care am lasat si ridicat geamul de cateva ori. Apoi uns din nou. Nu mai scartaie deloc.
Un alt lucru pe care l-am observat, inainte de manevra asta daca ma lasam pe geam acesta mai cobora inca 2-3 mm, acum sta fix.
  • inspectoratul

  • Mesaje scrise: 755
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Buna

Haideti sa va spun varianta mea ... am cumparat un spay cu silicon (de la Ciclop Timisoara). Nu mai stiu exact cum se cheama dar intrebati de silicon pentru cauciuc. Costa in jur de 10ron,face acelasi lucru ca si vaselina si uleiul dar nu murdareste si nu se lipeste praful de el.

Dati cu el pe chedere si pe lateralele geamului. La mine a functionat pana acuma ... Este mult mai simpul si mai la indemana decat demontarea geamurilor ... iar in cel mai rau caz, pierdeti 10ron Smile

Cristi.
  • BAZGANM

  • Mesaje scrise: 630
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2006

  • Mesaj Privat
pai si nu ramin urme pe geam?
  • inspectoratul

  • Mesaje scrise: 755
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2008

  • Mesaj Privat
la mine au ramas ceva urme pe loc dar dai de 2 ori cu un servetel si se duc. Nu ramane lipicios/uleios ... chestii de genul.
  • bodobob

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2007

  • Mesaj Privat
nu stie nimeni cum pot schimba cauciucul ce ghideaza geamul (vezi poza)? sau macar daca se poate remedia cumva?

Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR