Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • Ciprian

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Vectra 2003 Y20DHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Masinile sunt masini. Unele merg bine si se comporta bine, altele au hibe chiar daca sunt noi si scumpe.
Eu sunt multumit de Vectra C, este spatioasa si imi pare mie ca are un desing deosebit.
Sunt curios daca la Logan se exfoliaza volanul? Laughing
Skip ads

  • Ciprian

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Vectra 2003 Y20DHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Masinile sunt masini. Unele merg bine si se comporta bine, altele au hibe chiar daca sunt noi si scumpe.
Eu sunt multumit de Vectra C, este spatioasa si imi pare mie ca are un desing deosebit.
Sunt curios daca la Logan se exfoliaza volanul? Laughing
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Masina mea are 30 000 km si puteti vedea pozele la:
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=12710

Pot sa va asigur ca nu s-a decojit nimic, si nici nu da semne. Singurele probleme care le sesizez sunt zgomotele din usi sau stalpii laterali, care nu se aud decat la socuri mari si tetierele care daca nu sunt bine prinse, zdranganesc. Cred ca zgomotele din usi se datoreaza idiotilor care au montat folii pe geamurile laterale din fata iar zgomotele din tetiere idiotului care a avut masina inainte si probabil le-a ajustat pe inaltime fara sa apese pe butonul care le deblocheaza. Cat despre materiale de Logan, hmmmm, poate m-am urcat eu in Loganul mai prost dotat. Diferenta e enorma la calitatea materialelor, nici Megane nu are ce are Vectra.

Mentionez ca masina e cumparat din Romania si face in fiecare zi 8km pe drum de tzara, cu pietris, la o viteza de 15-20km/h.
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
se spune ca primele editii ale unei masini sau motoare sufera de asa zisele boli ale copilariei, iar apoi ele fiind remediate, vezi vectra A vs vectra A2, B vs B2 unde sunt mult mai fiabile modelele mai noi, la toate capitolele

daca imi voi lua o vectra C (imi doresc) imi voi lua modelul cu face-lift, in principal din aceasta cauza: boli ale copilariei vindecate
momentan ma incadrez la o vectra C1, dar prefer sa raman cu b2, chiar daca e mai urata
Skip ads

  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
c-ul meu e din 2003,si cred ca a condus-o o femeie,pt ca are butoanele de pe cheia mai des folosita uzate,masina a intrat in tara in 03.2006 si a fost condusa de un tip genul cu manusi....a avut un incident cu vecini si masina e zgraiata intentionat pe dreapta ,in rest are tapiteria curata si culoarea intacta,butoanele sunt ok
multi cunoscuti au ramas uimiti cand au aflat ca masina e sh pt ca multi au crezut ca e noua
a fost adusa la 110k si vanduta la 117k acu are 121k

legat de materialele dp alte masini cu mai multe pretentii:tote cumparate din romania

FORD TRANSIT 2007-lipsa abs,fara inchidere,geamuri electrice etc materiale de kkt PRET 20000E
TOYOTA LAND CRUISER 2007,30 DI-D, FULL,daca aveti posibilitate sa urmariti materialele fol la manerele de la usi si de pe montanti ,o sa ramaneti cu ceva pareri despre aceasta firma...pret in jur de 50000 E
apropo de materiale:cele de pe toyota se apropiau de cele dp logan,fara nici o vrajeala.jenant pt o masina de 50000e
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Mai conteaza si daca pui un parasolar in geam, daca o pui cu spatele la soare, daca ai folii pe spate, daca o speli mult prea des, daca o speli mult prea rar, daca o dai cu polish de interior de calitate, daca ii faci un tratament cu ceara o data pe anotimp, daca strangi prea tare volanul in mana de emotie, daca strangi prea putin sau il lasi sa alunece des in mana, daca folosesti prea rar aerul conditionat transpirand pe volan in goana dupa consum redus,...
  • Junkyard

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Salut.
Ca tot ati adus vorba,sunt de curand posesorul unui vectra C GTS.
Masina e bestiala,am trecut de la un vectra B la vectra C GTS.Vectra b era pe benzina, GTS e pe motorina.
Este diferenta mare la consum.Bine,mi-a luat ceva timp pana am gasit-o.Majoritatea erau lovite,revopsite,etc.
Ce ma deranjeaza foarte tare este ca manerele la usi sunt cojite,au o folie foarte subtire aplicata si se cojeste foarte usor,si ii da o imagine de folosita intens.
Spuneti-mi si mie unde se pot comanda manere de usi,eventual fete de usi de vectra C.

Va multumesc anticipat.
  • kegpr

  • Mesaje scrise: 554
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 X25XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Fratii mei, mie nu mi s-a exfoliat nimic. Si am o masina mai veche si mai urata decat C. Deci care e treaba ca nu inteleg ? C >> B , nu ? Ce tot ne dam dupa deget, finisarile la noile generatii nu sunt la fel de bune . Hai joi seara sa facem niste comparatii efective.
Skip ads

  • pam

  • Mesaje scrise: 440
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2001 y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Azi am condus o Vectra 1.9 CDTI din 2006 cu 22000 km la bord,si va spun sincer ca nu este ceea ce ma asteptam,adica intradevar nu are asa finisari de calitate ca Vectra B,nu are izolatia fonica la fel de buna,tinuta la drum nu este aceeasi.... In rest masina e frumoasa are multe alte facilitati dar sincer va spun Vectra B se comporta mai bine la drum fata de generatia mai noua(sper sa nu credeti ca spun lucrul acesta doar pentru ca eu am Vectra B). Apropo,si la demaraj e mai slab decat masina mea,cu toate ca are 120 cp.Mie ,cel putin,la masina asta nu-mi place motorul,dar asta e parerea mea asa ca.....
  • nydu2007

  • Mesaje scrise: 240
  • Locatie: GIURGIU
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Apropo si eu am Vectra c. La fel manerele usilor sunt cojite, dar asta e...Cel putin ce pretentie sa am la o masina de 2003...are totusi 4 ani... Calitativ mi se pare destul de bun plasticul interior.
  • deleted-5277

  • Mesaje scrise: 440
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Interiorul imi place, pelicula subtire de cauciuc peste plasticul ala negru hidos ofera putina noblete dar dispare repede oricum intentia a fost buna probabil si mai costisitoare.
Inca mai caut o solutie pentru zonele curatate dar nu imi vine nimic in minte eventual le frec complet si aplic un strat de vopsea negru mat.
Comparatia cu loganul nu isi are locul, in plasticul de logan iti razi unghiile pe cand la vectra c este si putin burete pe acolo, mult mai placut la atingere.

Volanul s-a cam tocit iar plasticul de pe el e jenant, putina piele cum este la schimbator nu ar fi stricat, cu cat sa fi crescut pretul.
Tapiteria ei s-a cam ros si vreau cumva sa nu o mai vad. Nu prea gasesc huse pentru ea, cam greu cu locurile de airbag, toata lumea le face micutze, arata chiar caraghios scaunul acoperit 2/3 iar cotiera de la bancheta spate nu prea ai cum sa o mai scoti.
  • bn06gts

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2006

  • Mesaj Privat
mai copilasi, intamplarea face ca eu sa fi condus si alte mashini inafara de gts-ul pe care il am acum.inainte am avut un Logan.cine zice ca finisarile si materialele pot fi comparate este fie idiot fie nu se pricepe la mashini cat negru sub
.Nu sunt subiectiv pt. ca am vectra.Am comparat al meu cu care am 96 000 si e din 2004 si cu passat din 2004.Vreu sa zic ca materialele sunt mult mai moi si mai placute la vectra.nu stiu ce mashini ati vazut voi dar eu va spun din experienta.mai sunt aia cu vectra B, care spun ca sunt mai bine finisate.aia sunt sigur ca nu se pricep la mshini, pt ca nici un producator nu face o generatie noua care sa fie mai proasta din orice punct de vedere.
Skip ads

  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
bn06gts a scris:nu stiu ce mashini ati vazut voi dar eu va spun din experienta.mai sunt aia cu vectra B, care spun ca sunt mai bine finisate.aia sunt sigur ca nu se pricep la mshini, pt ca nici un producator nu face o generatie noua care sa fie mai proasta din orice punct de vedere.


Ce vorbesti tata? de reducerea costurilor ai auzit? si la VW Passat e aceiasi situatie de altfel, generatia actuala e mai slab finisata+a recurs la solutii mai ieftine pe partea mecanica fata de cea precedenta. Sa vezi si la alte modele gen VW Multivan ce nenorocire e...Cum iti explici tu de ex. ca generatiile noi ies la aceleasi preturi (sau chiar mai mici) decat au costat cele mai vechi la aparitie?
  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
vectra c luata de noua 2004: manerele de la ushi exfoliate, butoanele de la inkiderea de pe cheie rupte in 2, tapiteria rupta la scaun in mai multe locuri, scrumiera din spate rupta
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
bn06gts a scris:...cine zice ca ... este fie idiot ...
In calitate de moderator obiectiv, citez din regulamentul forumului:
- Cei care jignesc alti membri ai comunitatii sau folosesc forumul pentru a-si descarca nervii vor fi suspendati timp de 3 zile.
Practic, insulti initiatorul acestui topic si pe toti care au sustinut opinia lui. Te rog sa citesti regulamentul forumului si sa il respecti. Altfel, vom fi nevoiti sa il aplicam.
  • cody

  • Mesaje scrise: 140
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 1600
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2007

  • Mesaj Privat
sa zic si eu ceva nus am citit parerile voastre,oricum nu pot sa spun prea multe dupa 2 saptamani decand am vectra c 1.6 dar pt mine este o trecere foarte mare fata de ce am condus pana acum dacia,matiz,fiat punto,seicento si logan trecerea nu e mare e foarte mare nu se poate compara in nici un fel cu loganul masina are 57 mi dar condusa pana acum de o femeie,manere usi exfoliate dar nu ma deranjeaza cu nimik compenseza prin altele...
  • zizou

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Am si io un vectra c model 2007,km5000,ce sa zic e prea mistho masinutza si se tine forte bn la curbe,am luat o curba cu 140 si nici nu se simte Very Happy.va salut
  • kegpr

  • Mesaje scrise: 554
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 X25XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Curba de 90 grade ? Ce fel de curba ? Si eu am luat curba de la km 36 de pe A2 cam cu 220-230 ( nu stiu sigur, in curbe de obicei ma uit la drum ).

La 5.000 km nici nu prea ai ce sa-i reprosezi, stai sa vedem pe la 80.000 cum sta treaba . Din cate vad, e un fenomen generalizat, nu o exceptie. Si sustin in continuare ca unele materiale sunt foarte prost facute si ca, desi se pretinde o masina mai noua, mai buna, mai mare, mai frumoasa, este clar inferioara modelelor anterioare. Eu le-as da masina inapoi daca la 30.000 mi s-ar coji volanul si manerele, sau mi-ar crapa lacul de pe oglinzi, sau mi s-ar oxida ornamentele de pe exterior, sau ...
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Intradevar, probleme exista ca altfel nu ar fi fost inventate. Doar timpul va spune. Eu am modelul nou, si dupa 38 000 km si 1,5 ani, nu s-a exfoliat nimic inca. Intradevar, s-a rupt scrumiera spate, dar asta pentru ca a dat cineva cu piciorul peste ea. De asemenea, s-a rupt manerul dreapta din interior, dar pentru ca o ruda a tras de maner pana nu a mai putut, nevazand ca usa e blocata. Scaunul soferului scartzaie la un anumit reglaj (maxim jos), ceea ce intradevar nu e normal, dar banuiesc ca e o problema de executie, nu neaparat de proiectare. Dar in rest, nimic.
  • kegpr

  • Mesaje scrise: 554
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 X25XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Poate la Vectra C Facelift au mai lucrat un pic si la interior. Eu am fost foarte dezamagit de primul C, pe care si doream sa-l cumpar.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR