Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • alxgudea

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Cluj Napoca
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2006

  • Mesaj Privat
salut,
Posesor al unei Astra H hatch 1,7cdti de putina vreme, ma duc ca omul la pompa sa bag motorina. Aici, surpriza..constat ca mecanismul de blocare al usitei este blocat- ca norocul- pe deschis.
Bag motorina, ajung in parcare si incep sa ma uit cu atentie. Am dat cu WD40 si la tija aceea care blocheaza usa, am deschis usita aceea distre protbagaj si am miscat cu mana cablul pana la ceea ce cred ca e un motoras care impinge si trage cablul. Toate bune si frumoase, mecanismul inchide/deschide odata cu inchiderea usilor.
Chestia e ca zilele trecute ajung din nou la pompa si...mecanismul blocat pe inchis. Desfac in portbagaj, deblochez cu mana, constat ca nu mai misca nimica- intepenit de tot.
Intrebarea mea ar fi daca poate cineva sa imi puna schemele din TIS sau Autodata (? scuze daca am gresit) cu modul de desfacere a intregului ansamblu..asa cum e acuma deabia pot sa imi bag mana..as vrea sa vad daca e gripat de tot motorul, trebuie schimbat...stiti voi.
Cu multumiri anticipate,
Alex
  • x3m
  • **
  • 54 mesaje
  • din 17 Sep 2010
  • Astra 2005 Z17DTH
  • Bucuresti
  • x3m

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Salut...din pacate si eu am ajuns in peco si nu am avut cum sa alimentez din cauza ca usita rezervorului e blocata si nu o pot deschide nici cum...am incercat prin interior si degeaba..Poti sa mi spui daca si cum ai rezolvat o?
  • alxgudea

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Cluj Napoca
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2006

  • Mesaj Privat
din pacate nici in ziua de azi nu am rezolvat.
folosesc metoda "manual"..adica imi bag mana pe usita mica din dreapta, caut cablul si ajung la capatul sau dinspre motoras...aici est un fel de guleras-flansa (spune-i cum vrei) de care pot apuca cu 2 degete si misc intreg mecanismul....
pentru a desface...cred ca e complicat..m-am uitat un pic si trebuie sa desfaci aproape toate plasticele alea ca sa ajungi la motoras.....
  • x3m
  • **
  • 54 mesaje
  • din 17 Sep 2010
  • Astra 2005 Z17DTH
  • Bucuresti
  • x3m

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Salut...din fericire eu am rezolvat la service Opel...mi au scos motorasul foarte usor si este ars,deci trebuie sa mi cumpar altul care ar costa la ei vreo 200 ron..Motorasul este prins in 2 cleme si arata asa :
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR