Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume
  • kulea

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
salutt , trebuie sa plec saptamana viitoare pana in danemarca mai exact la copenhaga , cu masina binenteles
vreau sa ma duc prin germania ( nu vreau sa trec prin slovacia si cehia)
intrebarea mea este daca stie carEva ceva moteluri mai ieftine
si cam la ce costuri is feriboturile ca din cate vad eu , ar trebui sa iau unu de acela
ma adresez voua ca sper ca a mai fost cineva pana acolo si stie ceva de preturi ceva
va multumesc mult
Skip ads

  • omega y22dth

  • Mesaje scrise: 667
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2017 1.6DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Eu am fost in Suedia asta toamna .Ca traseu am ales-Bucuresti -arad-gyor-viena -rostok-feriboat traversare Danemarca-copenhaga.-feriboat traversare spre suedia (HELSINBOR)
Cazare langa Rostok,pana sa ajungi in Rostok la o pensiune ,nu mai stiu cum ii zice dar sunt multe in zona-50 euro /camera +mic dejun.Pentru traversare cu feriboat-ul eu am platit 150 euro ca am trecut cu 2 feriboat-uri.Vezi ca in weekend costa mai mult.Daca treci numai cu unul te costa cam 50-70 euro.Mergi cu feribot-ul cam 2,2 ore.
  • danutz22

  • Mesaje scrise: 189
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Salut Kulea,

Si eu am in plan ca in august sa merg la Copenhaga, la cineva....cam 10 zile, si tot asa, prin Germania.
Pana la urma ai fost...cum a fost drumul... si cat mai multe detalii cand poti sa imi furnizezi... cat costa BACUL, si mai ales cum e la ei, in Danemarca, pt ca am inteles ca sunt ceva probleme, ca ti se poate ridica masina.... nu sunt lamurit....

Mersi.
  • stefan_10

  • Mesaje scrise: 251
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Si eu sunt interesat de cat mai multe detalii despre danemarca/copenhaga ,asa ca rog frumos cine a ajuns pe acolo cu masina sa ma lumineze si pe mine, mai ales despre traversarea cu feribotul (de unde se ia, cat costa, rezervari in avans, ce ai nevoie la granita cu danemarca, suedia etc). Multumesc!
Skip ads

  • danutz22

  • Mesaje scrise: 189
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Salut stefan_10,

Traversarea cu feribotul din Germania pt 4 pers adulte + masina costa 32 Eur/pers, dus-intors (cu tot cu masina).
Am dat eu de asta acum cateva zile, nu mai stiu exact site-ul, dar daca gasesc link-ul, il postez.
In rest, si eu astept informatii, Kulea se pare ca a fost si poate isi face timp si ne spune si noua ce si cum e pe acolo, la granita taxe si alte alea.

Numai bine!
  • danutz22

  • Mesaje scrise: 189
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Feribotul dinspre Berlin --> Rostock - Gedser
http://www.directferries.co..._gedser_ferry.htm (cam 174 Eur 4 adulti cu masina cu tot, la jumatea lui august)

Feribotul dinspre Hamburg --> Puttgarden - Rodby
http://www.directferries.co...n_rodby_ferry.htm (cam 128 Eur 4 adulti cu masina cu tot, la jumatea lui august)

Orikum vezi ca e acolo configurator si in functie de zi (sigur) si de ora (cred), preturile variaza. Idea
  • stefan_10

  • Mesaje scrise: 251
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Multumesc mult pentru link. Foarte util .Si eu tot cam pe la jumatatea lui august vreau sa plec. Oricum, orice informatii de la cei care au fost pe acolo sunt binevenite. Multumesc!
  • catalin-g3

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Ascona 1985
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Hotel Cabinn Express aici am stat anul trecut. Camerele sunt mici - gen cuseta de tren. Am avut mic dejun inclus. Din pacate nu stiu pretul, cazarea fiind platita de firma (am fost la un training). Drumul l-am facut cu avionul (Malev) cu escala la Budapesta.
Skip ads

  • danutz22

  • Mesaje scrise: 189
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Multumim catalin-g3, dar ce ma (ne) intereseaza e drumul pana acolo, mai ales "regulile" de circulatie in Danemarca, incepand de la granita (vignieta etc) si pana la... cat mai multe detalii.
  • kulea

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
salut dragi colegi imi cer scuze pentru intarziere dar sincer nu imi mai arata in email deloc despre topicul asta Shocked

nu am fost in danemarca pana la urma , vroiam sa aduc niste haine de acolo sa le pun spre vanzare un mic magazin mai dragut asa dar a picat minunea incercata de mine Embarassed
dar de mers tot am sa ma duc vara aceasta pentru ca imi place foarte mult tara , asa ca as vrea sa stiu si eu mai multe detalii , am sa revin si eu cu niste detalii de la niste prieteni care au fost ,

va salut!
  • stefan_10

  • Mesaje scrise: 251
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Intre timp, pe langa ideea de a ajunge pana la copenhaga, a inceput sa ma atraga si perspective unui drum pana la malmo, in suedia.
Vreau sa imi fac timp zilele astea sa caut serios pe net informatii despre drum/vize/cazare/preturi transport, etc.
O sa postez aici ceea ce am gasit , impreuna poate adunam mai multe informatii utile. Numai bine!
  • danutz22

  • Mesaje scrise: 189
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Stefan, ai gasit ceva pana acum.... infos despre drumul spre si in tarile scandinave?
Skip ads

  • stefan_10

  • Mesaje scrise: 251
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Am mai gasit cateva informatii... nu tot din pacate ! (am fost foarte ocupat) .Promit sa postez aici saptamana vitoare, dupa ce ma voi fi documentat serios. Numai bine!
  • danutz22

  • Mesaje scrise: 189
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Salutare,

Stiu ca a trecut mai bine de un an de la ultimele noastre discutii... dar am fost vara trecuta in concediu in Suedia, trecand prin HU, AT, DE si Danemarca, traversand cele 2 poduri (Oresund si Storebaelt) ... peisaje superbe, taxe de autostrada nu au danezii, decat aceste 2 poduri, iesi mai ieftin daca mergi cu masina si ocolesti cam 400km, caci bacul e 120Eur, iar podurile sunt aprox 45Eur (+ ca ai si mai multe de vazut si admirat).
La mine a fost o excursie de 2 sapt (Timisoara 1 noapte, 3 in Munchen, 2 in Berlin (am vaz si Nurnberg, cam in 3-4 ore) in drum sper Berlin, 1 in Malmo, 1 in Goteborg, 2 in Stockholm si intoarcerea 1 Malmo, 1 Berlin, 1 Salzburg, 1 Timisoara si acasa in Bv = 8000km) Twisted Evil
Ei sunt toti in UE si spatiul Schengen, deci nu te opreste nimeni, doar te intampina semnul Welcome to Denmark/Sweeden (pasaportul nu e obligatoriu).
Mare atentie in aceste 2 tari (DNK si SWE) la limitarile de viteza, NU le depasiti pentru ca sunt FOARTE stricti in ceea ce priveste sactiunile (ce pot ajunge si la a-ti ridica masina).

Oricum minunate locuri, peisaje, oameni... si poate ma intrebati daca nu a fost obositor, raspunsul e "prea putin" in comparatie cu ce vedeam si vizitam (ne deplasam de la 8 dimineata pana pe la 2-3-4 dupa masa, si ajunsi la hotel, pleacam la plimbare si admiram si vizitam si savuram fiecare moment). Laughing

Numai bine si drumuri frumoase!
  • feribaci

  • Mesaje scrise: 106
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 1996 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jun 2010

  • Mesaj Privat
nu va mai speriati ca va salta cineva masina,doar daca nu aveti bani sa platiti amenda ,amenda se plateste pe loc si depinde de ce viteza ati avut peste limita admisa pe acel sector de drum de de ex.
in afara localitatilor este de 80 de km si au radare mobile si camere fixe deci mare atentie,pe autostrada 130 parca si respectati toate semnele de circulatie si acordati prioritate chiar si biciclistilor,mai ales in sensurile giratorii,oricum nu va faceti griji ca mergeti prea incet ca nu prea au traficul asa de aglomerat,daca parcati masina si este parcarea cu plata sau cu timp,achitati parcarea sau daca este cu timp puteti scrie si pe o foaie de hartie ora la care ati parcat masina si o puneti in parbriz sa fie cat mai vizibila,nu va asteptati sa va zimbeasca careva cand o sa vada ca sunteti romani,dar alte probleme legate de acest lucru nu exista.de preferat sa aveti pasaport,daca nu aveti nu este problema ca aveti permisul de conducere,buletinul nu este bagat in seama de danezi,dar in ultima instanta merge,concluzia este urmatoarea,daca nu faceti abateri in trafic,nu va intreaba nimeni nimic
drum bun si calatorie placuta
  • danutz22

  • Mesaje scrise: 189
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Si in Danemarca si in Suedia, cam pe 70% din autostrazi e limita 120 Exclamation (mai ales daca intri din Germania, unde ai mers ca vantul, ti se va parea ca stai pe loc Twisted Evil ) ....asta ca si "Atentie", in rest ceea ce a spus @feribaci e adevarat, si de fapt ca si concluzie, daca sunteti civilizati si respectati toate semnele de circulatie si regulile de bun simt si totul va fi ok. Wink
Drumuri bune si zile insorite sa aveti!
  • danutz22

  • Mesaje scrise: 189
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2008

  • Mesaj Privat
La intrare in Stockholm, inca pe autostrada (stiu ca nu e in Danemarca sau ca nu e Copenhaga Wink - si nu vreau sa fiu offtopic) a venit din spate, pe langa mine, un SLS si nu avea mai mult de 140, pe laga viteza mea de 120... si totusi avea SLS, dar s-a dovedit a avea si obraz) deci ei chiar respecta...civilizatia!
  • feribaci

  • Mesaje scrise: 106
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 1996 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jun 2010

  • Mesaj Privat
danutz22 a scris:La intrare in Stockholm, inca pe autostrada (stiu ca nu e in Danemarca sau ca nu e Copenhaga Wink - si nu vreau sa fiu offtopic) a venit din spate, pe langa mine, un SLS si nu avea mai mult de 140, pe laga viteza mea de 120... si totusi avea SLS, dar s-a dovedit a avea si obraz) deci ei chiar respecta...civilizatia!

tot off,sau nu,nu am fost depasit niciodata cand am mers cu viteza legala de nici macar o masina neagra,argintie cu mai multi cai decat 5 masini de ale mele,respect omule ,respect,ce greu este sa respecti si pe ceilalti in Romania,vorbesc de trafic,ca de restul....
  • stefan_10

  • Mesaje scrise: 251
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Uite ca s-a redeschis subiectul Copenhaga! Uitasem cu desavarsire de el! Am fost in concediu in Copenhaga si Suedia in 2009! Vreau sa accentuez mai mult spusele colegilor de mai sus! Acolo se respecta viata! O civilizatie desavarsita!
Limitele de viteza sunt respectate intrutotul!
Cat am asteptat feribotul la Rostock,am stat de vorba cu un sarb stabilit de 25 de ani in Malmo! Aea ceva rude prin Romania motiv pt care vorbea romana destul de bine! Ei bine,srabul acesta se intorcea in Suedia cu toata familia,impartita intr-un E-Classe nou nout si un CLK AMG! Suta aia si ceva de km pana in Copenhaga,a mers in fata mea,nedepasind viteza legala impusa. La fel,in spatele meu toti mergeau linistit!
In Romania te orbeste cu flash-uri sau si mai rau te baga in sant pt simplul motiv ca tu mergi LEGAL,ceea ce el nu poate face pentru ca si-ar pierde titulatura de SMECHER!
Mai avem mult!

Recomand serios o vizita in nord!
Daca doriti detalii intrebati si voi raspunde cu cea mai mare placere!
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR