Ai uitat parola?


  1. Home
  2. In-Car Entertainment
  • Opelastragcc

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1999 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Aug 2013

  • Mesaj Privat
buna ziua.am un subwoofer jbl cs1204t (este tub)si asi dori sai modific incinta cu una sealed sau bandpass.doar ca producatorul nu imi ofera toate datele difuzorului pentru a calcula o incinta macar de 100db,va rog cei care ma puteti ajuta cu niste parametri a acestui difuzor sau a incintei.eu am gasit doar atat:

Producator: JBL

Frequency Response: 23Hz – 450Hz
Peak Power: 1000W
RMS Power: 250W
Sensitivity: 93dB
Impedance: 4 Ohms
Voice-Coil Diameter: 50mm
Cutout Diameter: 283mm
Mounting Depth: 159mm
Overall Diameter: 311mm
Vas: 100.45 Liters
Qts: 0.43
Fs: 24.75Hz
Qes: 0.46
Qms: 6.46
Sealed Enclosure (vol): 28L
Vented Enclosure (vol): 64l
Skip ads

  • Opelastragcc

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1999 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Aug 2013

  • Mesaj Privat
Stiu ca urmeaza sa spuneti "cauta"dar tot am cautat dar nu am gasit sa fi facut cineva o alta incinta pentru difu asta inafara de producator.ceea ce nu inteleg este de ce difuzoru in sine are 93db si in incinta are doar 90db?oare chear nu se poate scoate mai mult?mam axat pe un selead dar daca il fac dupa indicatiile producatorulu de 28l tot 90db scot si nu rezolv nimic.va rog mult sami calculeze cineva dimenziunile unei incinte selead pentru difuzorul asta inafara de cea a producatorului.am incercat si eu prin mai multe programe dar fara un rezultat concret.stima
  • porkyspeed

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Salut,

Pentru decibeli mai multi uita de incinta seald sau bandbass si confectioneaza o incinta bass reflex. Incinta seald suna mai liniar dar ca nivel de zgomot nu se ridica la inaltimea uneia bass refelx, care apropo din datele mentionate de tine mai sus, producatorul o recomanda de 64 litri (volum util, fara volumul ocupat de difuzor si portul de bass reflex).
Incintele band pass suna dupa mine cel mai bine dar sunt foarte greu de calculat si contruit corect. Daca nu te descuri apeleaza la cineva care face incinte si care te va ajuta si cu calculele.
Fara a vrea sa te dezamagesc sau a fi cinic, difuzorul tau nu e mare lucru si sincer nu cred ca trebuie sa te chinuiesti mult cu el ca mare lucru nu vei scoate din el, asa ca o incinta bass reflex intre 50 si 70 litri va fi mai mult decat satisfacatore pentru acest difuzor. Si un lucru important este si amplificarea corecta a difuzorului.
  • Opelastragcc

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1999 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Aug 2013

  • Mesaj Privat
Salut!ms de info...miam facut un proiect bassreflex trapez de aprx 65l i-l-B/b 440-600-300/210 dar am dar iar de o prb si anume cu portul reflex.din cate am calculat tubul care lam avut avea in jur de 50l asa ca nul pot folosi acel port.ai putea sami balculezi te rog un port sa coboare undeva la 30hz?stima
Skip ads

  • valentino24

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Omega 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2013

  • Mesaj Privat
salut, am si eu o mare problema, am zis sa trec si eu in randul lumii si mi-am cumparat un difuzor Alpine SWX 1243d 1000w RMS, acum ca am cumparat difuzorul imi mai ramane de construit incinta, problema ar fi ca nu prea ma pricep sa fac eu calculele acelea pentru ca ele se fac in functie d parametrii difuzorului din cate stiu eu. daca m-ati putea ajuta si pe mine cu cateva dimensiuni, litraj, forma material si ce o mai trebui sa fac fac cinste cu o bere, o trimit si cu fan curier daca e nevoie.
Aici sant datele difuzorului:

subwoofer 12"
diametru difuzor: 30cm
putere RMS: 1000W
putere Max: 3000W
impedanta: 4+4 ohmi
raspuns in frecventa: 20Hz - 500Hz
  • GianY01

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 z19cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2012

  • Mesaj Privat
cutie 60 litrii dimensiunile le faci cum vrei tu dar sa aibe 60 litri , teava de bass pe laterala , lungime 18 cm diametru 10 cm
Vatelina sau ce pui tu pe 3 pereti ai incintei si asta e tot, spor la treaba Very Happy , daca nu gasesti port asa lung cumpara 2 ,le tai si le lipesti, tragi o banda izoliera pe lipitura si gata !
  • valentino24

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Omega 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Ms mult de tot pt ajutor, raman dator cu o bere. O sa am cu ce sa ma joc cateva zile
  • porkyspeed

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Salut,

Legat de Subwooferul de la Alpine cred ca incinta de 60 litri e mica. Eu am ajuns la concluzia ca ceea ce recomanda producatorul e un minim de decenta, iar rezultate satisfacatoare nu obtii decat prin incercari si experimente. Eu i-as face o incinta de cel putin 90 litri util si in nici un caz nu i-as monta iesirea de bass-reflex pe laterala. E bine sa fie montata pe fata. In cazul in carea ai hatchback se va pozitiona sw cu fata catre usa portbagajului, iar in cazul in care ai sedan se va intoarce difuzor cu fata catre interiorul masinii.
Skip ads

  • GianY01

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 z19cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2012

  • Mesaj Privat
cel mai bine se aude cum i-am spus eu , asa face rezonanta calumea dar fiecare face cum vrea Smile .Daca indreapta difuzorul spre habitaclu o sa se auda o bubuiala si cam atat nu o sa "curga" bass-ul
  • porkyspeed

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Se pare ca GianY01 nu a inteles nimic din ce am scris iar argumentele aduse de el sunt 0. Daca tot ai cunostinte de electroacustica, te rog explica-ne si nou astora cu experienta in car audio de cel putin 10 ani de ce nu o sa "curga Bass-ull" calumea si o sa fie doar bubuiala si ce inseamba a face rezonanta calumea?

Astept cu interes argumente.
  • Opelastragcc

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1999 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Aug 2013

  • Mesaj Privat
Nu prea conteaza pozitia subwooferului intro masina atata timp cat exista spatiu la porturi si difuzor pentru a putea debita presiunea aerului fara obstacol ceea ce iar putea schimba performantele si va suna prost.dupa toate experientele facute de mine cu fel si fel de dif si incinte mentionez ca incintele bandpass sunt pe locu 1,saptamana trecuta am terminat un proiect cu un mediocru de pioneer w307d 400rms 89db intrun bandpass de ordin 4 cu camera mica de 26l acordata la 67hz si cam mare 50l la 33hz. si amplificat cu un monobloc de 500rms.incinta atinge 118db la 350w.va spun sincer ca merita tot efortul depus
  • GianY01

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 z19cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2012

  • Mesaj Privat
pozitia normala a incintei este cu difuzorul spre usa portbagajului.Eu unu am experimentat tot felul de incinte si cel mai bine dupa parerea mea se aud cele cu portul de bass reflex pe laterala sau deasupra incintei .Cred ca am incercat cel putin 5 incinte pana sa ajung la parerea asta.Cand zic sa "curga bass-ul" , ma refer sa permiti difuzorului sa debiteze presiunea , tu daca pui incinta infipta in bancheta ce vrei sa debiteze ? " iar in cazul in care ai sedan se va intoarce difuzor cu fata catre interiorul masinii. "
Skip ads

  • Opelastragcc

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1999 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Aug 2013

  • Mesaj Privat
Subwooferul meu lam construit cu 2 porturi de 7/37cm in camera mare orizontal pe latimea subului si 2 de 7/14cm in cam mica puse orizontal pe adancimea subului(adica 2 spre haion si 2 spre aripa)si oricum las rasuci tot asa se aude.si la tip tub la acelasi efect a fost la mine.senzatia este ca se schimba dimensiunile dintre port si obstacolul din fata lui.da la 4-500rms garantez ca nu mai sesizezi nimik.doar ca parca tear strange cineva in minghina si tiar da cu ciocanu in cap
  • valentino24

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Omega 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2013

  • Mesaj Privat
vad ca subiectul deschis de mine a adus cateva neintelegeri, pana laurma eu ce sa inteleg care din cele doua incinte ar fi buna cea de 60 de litri sau de 90 asta ca sa imi fie si mie de ajutor si daca m.ati putea ajuta si cu cateva dimensiuni, aerisirea cat de mare sa fie, unde sa fie pozitionata, in fata, pe lateral, in spate, sus......Stima
  • Opelastragcc

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1999 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Aug 2013

  • Mesaj Privat
Dami toti parametrii difului si iti calculez eu o incinta.
  • valentino24

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Omega 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2013

  • Mesaj Privat
alpine swx 1243d
impedanta 4+4 ohmi
rapuns in frecventa 24Hz - 200Hz
putere max 3000w
putere RMS 1000w
sensibilitate SPL 84 db
RE - 3,5 ohmi+3,5 ohmi
Le - 3,25mH/1,92mH
Fs - 29Hz
Vas - 38 l
Qms - 7,48
Qes - 0,64
Qts - 0,59
Xmax - 19mm
Xmag - 22mm
peak to peak - 75mm
Hag - 12mm
Hvc - 50mm
Sd - 529 cm2 (CENTIMETRI PATRATI)
asta e tot ce am gasit despre el..... Stima
Nu stiu daca are legatura si asta dar in final el va vi montat intr-un Opel Omega B Caravan
  • Opelastragcc

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1999 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Aug 2013

  • Mesaj Privat
sal.deci incinta este bassreflex de 65 litri interior fara port si difuzor forma tio faci dupa cum vrei doar sa respecti litrajul.un singur port de reflex....sa fie de 7 cm diagonala.ti lam facut de 7 in diametru pt ca poti cumpara de la dedeman teava de pvc la dimensiunea respectiva si adancimea portului sa fie de16 cm.tuningul ti lam facut la 33,27hz.la interior pui burete fonoabsorbant pe toate partile exclus partea cu difu.pentru nelamuriri nu ezita.stima
  • iuly,iuly,iuly

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2013

  • Mesaj Privat
sper sa nu se considere publicitate pentru o pagina fb, dar daca aveti nevoie de sfaturi, ce subwoofere (statii), trebui evitate, care sunt bune la preturi mici sau mari, va expuneti experiente cu modele de subwoofere si statii auto, va ajut si in simularea unor incinte
https://www.facebook.com/pag...9345995814?ref=hl
Skip ads

  1. Home
  2. In-Car Entertainment

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR