Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • fgtct18

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Constanta
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Salut sint nou pe aici la voi.A s dori sa cumpar o vectra c ,la inceput am vrut sa mi iau 1.9 cdti dar prieteni mecanici mi au spus sa am grija au motoare de fiat .Am trecut la 2.0 dti caut deocamdata undeva la 6400 euro ,a s avea nevoie de ceva incurajari ,ceva lamuriri din partea voastra.Am undeva la 6400euro ,recomandati mi ceva va rog.locuiesc in mangalia
Skip ads

  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Cand am luat caravanul aveam posibilitatea sa iau una identica dar 2.0 dti si 1000 euro mai ieftin. Am ales cdti fara sa clipesc. dti-ul e cal batran. Embarassed
  • fgtct18

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Constanta
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2010

  • Mesaj Privat
elegance a scris:Cand am luat caravanul aveam posibilitatea sa iau una identica dar 2.0 dti si 1000 euro mai ieftin. Am ales cdti fara sa clipesc. dti-ul e cal batran. Embarassed

  • florin.and

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Arges
  • Masina: Insignia 2009 2.0 dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Fara discutie CDTI.
Skip ads

  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
cdti 1,9 - din fabrica 120 sau 150 cp si poti sa il duci la mai multi.

CristianTM
  • fgtct18

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Constanta
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2010

  • Mesaj Privat
elegance a scris:Cand am luat caravanul aveam posibilitatea sa iau una identica dar 2.0 dti si 1000 euro mai ieftin. Am ales cdti fara sa clipesc. dti-ul e cal batran. Embarassed

  • nicholas886

  • Mesaje scrise: 197
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2009

  • Mesaj Privat
fgtct18 a scris:
elegance a scris:Cand am luat caravanul aveam posibilitatea sa iau una identica dar 2.0 dti si 1000 euro mai ieftin. Am ales cdti fara sa clipesc. dti-ul e cal batran. Embarassed

cal batran dar si-a facut datoria sia demonstrat ca e foarte rezistent..nu degeaba e unul din cele mai bune motoare pe care le-a avut opel-ul..
de acord pentru putere si sa zicem tinerete sa iei cu 19cdti..
dar..gandeste-te si al:
1.suntem in romania , drumur proaste, motorine si uleiuri proaste..19 este CDti..mult mai pretentios la cb..
2. 19 nu e de constructie opel ..e fiat..calitatea la 'talieni nu cred ca o egaleaza pe ce a opelului
3. mai gandeste-te ca 1.9cdti e facut din 2005 pana prin 2008-2009..adica 4 ani ..si dupa aia la groapa de gunoi a opelului..ca pe generatiile 2009 a inceput sa se puna 2.0cdti
............
nu zic care ar fi mai bun, nu mi-se pare ca s-ar putea spune cu exactitate decat in functie de ceea ce cauti la motorul respectiv..
.....
eu personal daca as avea posibilitatea ..as lua vectra c2 2007 cu motor de 2.0dti...dar cum nu exista asa ceva ca dti-ul a apus prin 2004..mi-as luatot vectra din 2007 cu 1.9cdti..morala: ia-ti masina cat mai noua si mai buna..ca motoarele duc destul de mult..principala problkema in intretinerea unei masini nu e motorul..altceva iti baga mana in buzunar..directie/frane/senzori defecti..etc etc..
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
asa zic si eu ,o fi el cal batran ,dar si cel,mai reusit motor diesel facut vreodata de OPEL.
CDTI-UL mai are timp sa confirme.
de 5,5 ani conduc superbul y20dth,[ peste 385.000] si ti-as recomanda din toata inima ,dar cum nu-mi place sa raman in urma cu timpul si eu iti recomand tot cdti.
as minti sa zic ca, cunosc foarte bine un anumit tip de motor ,las colegii mai indreptatiti si care au in uz acest tip de motor.
si m-as bucura,in timp, sa fie la fel de fiabil ca 2.0.dti
Skip ads

  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
2.0 dti si-a dovedit calitatile dar si-a trait si traiul. Cand vrei sa dai 6000 de euro pe o masina, nu o mai cumperi cu 6-7 ani in spate si motor euro 3. 1.9 cdti are, ca mai toate motoarele, careva probleme constructive dar nu sunt atat de mari incat sa justifice alegerea altuia de generatie mai veche in detrimentul lui, iar cei 150 cp fac toti banii.
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Nu a zis nimeni ca 2.0dti nu a fost un motor bun, desi pana la cel mai bun motor opel mai e cale lunga. Ideea e ca e depasit atat fizic cat si moral. Wink E mai vechi, mai slab din pdv al performantelor, si datorita normei de poluare se dovedeste mai scump decat cdti-ul...
  • sebi4fc

  • Mesaje scrise: 1,576
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2009

  • Mesaj Privat
1.9Cdti 88kw face toti bani cu mai putine probleme decat cel de 110kw care nu e nici el de criticat.
Ca posesor de 1,9 Cdti, 88 kw cumparat sh acum 1 an jumate si 30.000 km parcursi fara probleme, recomand cu incredere.

Daca alegi 1.9 indiferent de motorizare incearca sa gasesti una fara PDF te costa mai mult taxa daca e luata de afara da scapi de problemele care pot aprea pe viitor.
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
acuma ca o curiozitate, [ eu nu cunosc] , dar cel de 74kw cum se prezinta? are cineva? impresii?
l-ar ajuta si pe initiatorul topicului sa-si faca o parere.
Skip ads

  • Stefan_BC

  • Mesaje scrise: 2,658
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2009

  • Mesaj Privat
si eu tot motorul de 1,9 cdti il recomand,e batran dar si-a facut ,,treaba'' bine pana in prezent
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
sebi4fc a scris:1.9Cdti 88kw face toti bani cu mai putine probleme decat cel de 110kw care nu e nici el de criticat.
Ca posesor de 1,9 Cdti, 88 kw cumparat sh acum 1 an jumate si 30.000 km parcursi fara probleme, recomand cu incredere.

Daca alegi 1.9 indiferent de motorizare incearca sa gasesti una fara PDF te costa mai mult taxa daca e luata de afara da scapi de problemele care pot aprea pe viitor.


1.9 cdti 88kw sufera de probleme cu clapeta de acceleratie iar 1.9 cdti 110 kw galeria de admisie. Diferenta de putere intre cele 2? De nedescris Twisted Evil. Ambele sufera de volanta cronica Rolling Eyes

Lipsa unei pompe de motorine de mica presiune face din y20dth un motor foarte problematic cu dezamorsarea. Lipsa de putere, si norma euro3 (nu stii ce taxa noua baga boc) sunt alte dezavantaje. Pe mine m-a dezamagit, sincer preferand mofturile facute de 1.7 dti.

Vectra c 1.9 cdti cu 6400 euro? Mai bine lasa Rolling Eyes
  • sebi4fc

  • Mesaje scrise: 1,576
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2009

  • Mesaj Privat
1.9 cdti 88 kw - 300 euro remaparea si dispare diferenta aia de putere de nedescris Twisted Evil
Cred ca pretul intre DT si DTH e mult mai mare decat 300 euro.
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
La fel de bine se remapeaza si dth. Si reapare diferenta aia de nedescris Laughing
  • sebi4fc

  • Mesaje scrise: 1,576
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Da diferenta de pret intre DT si DTH e de peste `1000 E eu la aia ma refeream. Eu am 1.9 DT - 185 cai remapat deci unde e diferenta de nedescris?
  • cornel_niculescu

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Cel de 74 kw se prezinta binisor,il am eu si se prezinta bine sunt multumit de el,il recomand cu placere,bafata.
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
sebi4fc a scris:Da diferenta de pret intre DT si DTH e de peste `1000 E eu la aia ma refeream. Eu am 1.9 DT - 185 cai remapat deci unde e diferenta de nedescris?


De unde 185 cp? E softul eds de 160 cp care a iesit 185 cp la volanta pe dyno?
Diferenta aia de 1000 Euro pe piata second nu prea mai e.
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Cel mai OK motor de pe Opel, nu numai vectra C este 1,9 CDTI 200CP (evident rempat) - se intretine relativ usor, suficient de fiabil, destul de silentios, si ai 200 cp cu un consum mult mai mic comparativ cu performantele ca depasitul 2,0 DTI.
Pana la urma, daca ne uitam la Y20DTH dupa 2003, nu e asa fiabil. Probleme ce pot apare - pompa - ecu pompa - egr - turbo - volanta. Totul la maxim 125 cp. Eu zic ca nu mai merita. Poate in 2003 da, dar acum nu.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR