Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • mikhai

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2006

  • Mesaj Privat
bogdan_petrica a scris:
mikhai a scris:
bogdan_petrica a scris:Buna ziua,

Conduc un Opel Astra G Y17DT care inainte a fost a lui tata-l meu care la schimburile de ulei folosea ulei Castrol si schimburile le-a facut la reprezentanta Opel dar la ultimele schmuri cei de la reprezentanta au pus ulei Aral High Tronic 5W40.

As dorii sa revin la uleiul Castrol, intrebarea mea este urmatoarea: care ulei Castrol este echivalentul la ceea ce este acuma in masina, eu imi amintesc ca parca era TX 5W40 dar pe site la Castrol n-am gasit TX decat 5W30 si daca este vreo problema in a revenii la uleiul Castrol fara a spala motorul...

Si inca o intrebare ce filtru de ulei sa folosesc, cel care este acuma pe masina mi se pare filtreaza prea "bine" si de aceea la rece pompa trage mai greu uleiul - becul se stine dupa cateva secunde - stiu ca filtrul este OK pt. mers in sarcina dar poate stie cineva un filtru mai potrivit pentru atatea stop & go-uri.

Va multumesc si astept parerile voastre!



foloseste txt 5w40 de la castrol.ai un dealer pe decebal-altes-fac si schimb baietii.

ai vreo chestie sa nu speli motorul?e chiar necesar dupa 4-5 sch de ulei.
e o chestie numita motor flush,o torni in uleiul vechi si il lasi 10-15 minute
apoi dai jos si bagi ulei nou.

ia un fiktru mann de ulei sau knecht si nu itzi fa probleme.s-au gindit altzii
inainte la asta-scula de testat la o fabrica de filtre depasesete milionul de
euro.si face toate testele .daca le trece..e ok,nu?


Salut,

Flush la motor nu voi face deoarece masina mea e din 2001 si are 132kde km si mi-e frica sa nu inceapa sa piarda ulei, antigel pe la toate garniturile dupa operatiunea de flush... si oricum nu cred ca am depuneri in motor, fac drumuri scurte(prin oras) si medii (sunt student la Cluj)

Cat despre filtru de ulei n-am tinut nici o data unul in mana, dar am sa incerc un filtru MANN sa speram ca e bun!

Mersi de sfat!



drumuri scurte prin oras-exploatare crincena!ai tot ce vrei in el...eu folosesc flush la ale noastre din 1995,dar n-am avut chestii.astea-s
din top de la mecanici-sint unii care ,daca nu e si un pic de drama in jur,nu e bine.

apoi e flush pentru sist de ungere si altul pt cel de racire.

mai le fac uneori demo unora:dupa ce mecanicul le-a zis ca e ok racirea ii dau un flush.mai ales la cei cu antigel romanesc iese un c*ca maroniu,pe
care il las 1 ora la sedimentat intr-un lighean-sa vezi ce e pe fund apoi!mil
cit cuprinde...si sa vezi mutra iobagului(mecanicul) cind vede chestia...

si apropo:prima masina am condus-o in 1982,iar cea mai a naibii intretinere am facut-o la un motor v12-nu mercedes,tanc t34. vezi www.fas org

hai ca prea m-am bagat in seama...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR