Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • alin092

  • Mesaje scrise: 101
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Mi-am cumparat un Vectra B si nu am turometru si imi este foarte greu sa ascult motorul si sa schimb treptele dupa sunet.
Vreau sa stiu pe vectra B in turatiile de 2000-2500 care este viteza ca sa stiu cand sa schimb!?
Skip ads

  • crazy

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 1998 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Inseamna ca ori masina a fost modificata de pe automata pe manuala,ori ceasurile au fost luate de pe o masina automata,spun asta ca eu am automata si nici eu nu am turometru dar prea mult nici asa nu te uiti la turometru daca esti sofer de rutina ca deja simti cind trebuie sa schimbi viteza,dar stai linistit ca Daewo Matiz care a fost scos din fabrica fara turometru(prietena cauta turometrul)asa meream cu ea in oras ....mai bine ma puteam baga oriunde ca era mica si crede-ma ca la circulatia de oras dimineata si la amiaza la toate te uiti numa la turometru nu.Oricum simti tu cind trebuie sa schimbi viteza si la condus sportiv trebuie sa-i dai talpa in viteze adica sa-l turezi motorul in fiecare treapta,in rest nu trebuie sa se tureze,mai ales daca ai motor mai mare.Eu am automata,trebue sa-l bag in D si jonglez cu pedala de acceleratie,apas mai tare sau las mai incet,oricum am si eu viteze manuale 3 pentru pante abrupte,am asa:viteza-1-pinala 30-40km/h,viteza-2-pina la 50-60km/h,viteza-3-90-100km/h,mai sus nu merge vitezometrul ca sa ma pot duce cu frana de motor pe panta abrupta.Poti si tu sa vezi de pe vitezometru eventual cind ai ajuns pe la 35 schimbi in a 2-a ,pe la 45-50 in a3-a,mai sus nu prea ai unde in oras.Mai ai o optiune si anume:sa schimbi ceasurile din bord,dar eu cred ca nu are rost ca daca iti faci un pic de rutina oricum nu mai e relevant turometrul si nici nu poti sta cu ochii pe ceasuri,mai ales cind esti in oras.
  • aurelio1

  • Mesaje scrise: 344
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1996 X1,8XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Iti poti cumpara un turometru... Costa cam mult dar depinde cat il consideri de util
http://www.autoaccesorii.ro...ducts.php?id=1406
  • turbojack

  • Mesaje scrise: 124
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2006

  • Mesaj Privat
De ce sa cumperi unul nou aftermarket,cand gasesti borduri cu turometru de Vectra B pe toate gardurile?
Skip ads

  • nedbear28

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1996 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2008

  • Mesaj Privat
crazy a scris:Inseamna ca ori masina a fost modificata de pe automata pe manuala,ori ceasurile au fost luate de pe o masina automata,spun asta ca eu am automata si nici eu nu am turometru dar prea mult nici asa nu te uiti la turometru daca esti sofer de rutina ca deja simti cind trebuie sa schimbi viteza,dar stai linistit ca Daewo Matiz care a fost scos din fabrica fara turometru(prietena cauta turometrul)asa meream cu ea in oras ....mai bine ma puteam baga oriunde ca era mica si crede-ma ca la circulatia de oras dimineata si la amiaza la toate te uiti numa la turometru nu.Oricum simti tu cind trebuie sa schimbi viteza si la condus sportiv trebuie sa-i dai talpa in viteze adica sa-l turezi motorul in fiecare treapta,in rest nu trebuie sa se tureze,mai ales daca ai motor mai mare.Eu am automata,trebue sa-l bag in D si jonglez cu pedala de acceleratie,apas mai tare sau las mai incet,oricum am si eu viteze manuale 3 pentru pante abrupte,am asa:viteza-1-pinala 30-40km/h,viteza-2-pina la 50-60km/h,viteza-3-90-100km/h,mai sus nu merge vitezometrul ca sa ma pot duce cu frana de motor pe panta abrupta.Poti si tu sa vezi de pe vitezometru eventual cind ai ajuns pe la 35 schimbi in a 2-a ,pe la 45-50 in a3-a,mai sus nu prea ai unde in oras.Mai ai o optiune si anume:sa schimbi ceasurile din bord,dar eu cred ca nu are rost ca daca iti faci un pic de rutina oricum nu mai e relevant turometrul si nici nu poti sta cu ochii pe ceasuri,mai ales cind esti in oras.


sunt o gramada de vectra b care din fabrica nu au turometru Smile)))))...nu a modificat nimeni nimic
eu am un X16SZR si nu am turometru
cat despre intrebarea autorului postului - cauta pe forum ca sunt discutii despre asa ceva.

PS : mama si cat ai mai scris fara sa spui nimic!Smile))
  • crazy

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 1998 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Laughing Laughing Laughing
Nu stiam ca s-au facut vectre cu schimbator manual fara turometru,dar stiu ca Matiz-ul nu are si masinile cu schimbatoare automate.Incercam doar sa-i explic cum e cu turometrul,ca oricum nu il folosesti mai ales in trafic intens.NU?
  • alin092

  • Mesaje scrise: 101
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2010

  • Mesaj Privat
crazy a scris:Laughing Laughing Laughing
Nu stiam ca s-au facut vectre cu schimbator manual fara turometru,dar stiu ca Matiz-ul nu are si masinile cu schimbatoare automate.Incercam doar sa-i explic cum e cu turometrul,ca oricum nu il folosesti mai ales in trafic intens.NU?

am pus torometru...intradevar atunci cand esti in oras nu mai ai timp sa te uiti la el...dar la drum lung..
  • deleted-34229

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Exista si vectra b care nu au avut din fabrica turometru fiind varianta cheala.
  • alin092

  • Mesaje scrise: 101
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2010

  • Mesaj Privat
am pus turometru! si intradevar atunci cand esti in oras + aglomeratie nu mai ai timp sa te uiti la cat sa schimbi pentru ca intr-o fractiune de secunda il lovesti pe cel din fata Laughing
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR