Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • d_claudiuus

  • Mesaje scrise: 211
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2015 B13DTE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Salut,

Cand mi-am cumparat masina, un Corsa D, diesel, motorizare A13DTR, am ramas putin surprins sa constat ca nu are indicator de temperatura a motorului. Stiind ca masina nu trebuie turata normal decat dupa ce motorul ajunge la temperatura de lucru, eram tot stresat sa conduc retinut aprox. 10KM, pentru a fi sigur ca motorul ruleaza apoi in parametrii ideali.
Asa ca dupa mai multe cautari pe internet, am gasit ceva, pe care tocmai l-am verificat azi in parcarea de la servici.

Ca sa intrati in meniurile ascunse pe ecranul digital al bordului, trebuie sa urmati pasii descrisi mai jos in limba engleza, dupa care veti putea vizualiza diferite informatii foarte interesante: data fabricatiei masinii, turatia instanta si viteza in mod digital (poti verifica turatia relantiului, este foarte util), temperatura antigelului, varianta softului, consumul de curent, valoarea de incarcare pe baterie a alternatorului, sau tensiunea bateriei cu motorul oprit, etc:

check this out. start your engine, press quikly 3 time the reset mile button, then hold it down for about 6-7 seconds. Then a new menu should pop up with 13 menus. to navigate throw this menu just pres quick the same mile reset button.
I couldn't figure out what all that means, but i figured out this:
1. dat of fabrication
2. date and vers of soft
3. ?
4. speedometer and turometer
5. baterry
6. a) on bord lightining
b) engine temperature
7. ?
8.?
9.?
10.?
11. a) fuel left
b) ?
12. a)
b) instant consm
13. a) nr of days from last check
b) mile from last check


Asta am descoperit eu abia azi, sper ca ceilalti dintre voi care vor citi acest post sa vina cu informatii mai concrete in ceea ce priveste semnele de intrebare din citatul de mai sus, sau cu o descriere completa a ceea ce inseamna fiecare informatie de pe meniurile ascunse.

Multumesc
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR