Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • emilluss

  • Mesaje scrise: 418
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2005 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Salut!
Postul asta se aseamana cu cel anterior un pic...
Masina mea nu mai trage ca de obicei sigur, si dupa ce am vazut pe aici p forum ar fi poate o caz des intalnita cum ca furtunul de la vacuum sau intercooler(?) ar fi fisurat.Cine imi poate indica unde ar fi acel furtun la o astra h 150cp?Si ala de la turbo unde ar fi?Mtorul este acesta:https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=46088&postdays=0&postorder=asc&start=5300

Scuze dar as dori sa il schimb si se inchide magazinul la 3(trebe sa astept pana luni daca nu).Multumiri! Smile

;
Skip ads

  • emilluss

  • Mesaje scrise: 418
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2005 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2010

  • Mesaj Privat
emilluss a scris:Salut!
Postul asta se aseamana cu cel anterior un pic...
Masina mea nu mai trage ca de obicei sigur, si dupa ce am vazut pe aici p forum ar fi poate o caz des intalnita cum ca furtunul de la vacuum sau intercooler(?) ar fi fisurat.Cine imi poate indica unde ar fi acel furtun la o astra h 150cp?Si ala de la turbo unde ar fi?Mtorul este acesta:https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=46088&postdays=0&postorder=asc&start=5300

Scuze dar as dori sa il schimb si se inchide magazinul la 3(trebe sa astept pana luni daca nu).Multumiri! Smile
Voila!
Dupa cum va rugam sa imi spuneti despre furtunul care ar putea provoca o astfel de lipsa de putere la motor.L-am gasit singur.
Asa ca daca cineva dintre voi are aceleasi simptome ca ale mele , mai intai(dupa cum am citit pe forum) sa verificati furtunele vizual si audio.
Pe mine m-a costat 5 euro un furtunas mic, mic .Si ala era rupt , dar nu era cauza principala.Era altul si mai mic, de 3 cm.Va vine sa credeti un furtun asa de mic cum influenteaza puterea motorului?Cel putin 50 de cai imi scapau de pe herghelie...
O poza cu furtunul buclucas






;

  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
furtunul pe care ai scris tu ca ar fi fisurat este pe circuitul de vacum. Incearca sa il inlocuiesti cu alta bucatica de furtun; din cate vad eu, bucata incercuita de tine este doar cu rol de legatura intre cele doua furtune de diametru mai mic...
  • emilluss

  • Mesaje scrise: 418
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2005 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Deja il inlocuisem dupa cum se vede in poza de sus.Chestie este ca acum am ecn 50074 .O fi de la acele furtune?
Skip ads

  • emilluss

  • Mesaje scrise: 418
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2005 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2010

  • Mesaj Privat
emilluss a scris:Deja il inlocuisem dupa cum se vede in poza de sus.Chestie este ca acum am ecn 50074 .O fi de la acele furtune?

In special astea sunt de ulei , in ultimul timp devine mai mult.
  • FBogdan

  • Mesaje scrise: 494
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2006 Z20LER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Furtunul de la intercooler provoaca pierderi de putere daca este fisurat.
Am patit-o eu acum 3 luni de zile.
Furtunul respectiv este un furtun gros, cu insertie dintr-un material textil parca si se afla exact in dreapta radiatorului cum te uiti din fata masinii la motor ( tu nu l-ai prins in fotografie, este un mai in dreapta un pic ).
Am Astra 1.7 CDTI si exact la fel se comporta cand am avut furtunul fisurat, pierdeam putere si-mi varia turatia in timpul sarcinii. Nu o mai forja ca distrugi turbina, nu e infundat nimic, e doar furtunul ala de vina.
Bafta!
  • emilluss

  • Mesaje scrise: 418
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2005 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Merci Bogdan , dar deja este bine .Eu am avut cu ala mic , de cca3 cm.Era fisurat si l-am inlocuit , acum masina zboara la propriu.Ma rog , pe aproape.
Salut!
  • emilluss

  • Mesaje scrise: 418
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2005 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Salut,
De cand a fost furtunul ala fisurat am o eroare 050074, acum ma gandesc ca poate furtunul pe care l-am schimbat o fi cu diametru diferit de diametru furtunului nou.Si de aici aceea eroare?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR