Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
pirvu_daniel a scris:Draga Maria, daca tati are de gand sa iti mai arate acest topic sa stii ca nu e adevarat ce am scris mai sus:
pirvu_daniel a scris: Am trecut prin scoli ca cel mai mare tocilar si 95 % din ce am invatat odata nu imi mai foloseste la nimic.
.
Tot ce inveti in scoala o sa iti foloseasca in viata.


ehee, e tarziu acum doctore. Fara sa faca vreo aluzie la ce ai scris tu, m-am simtit eu dator sa ii explic cum vine chestia asta cu "nefolositul" si i-am argumentat"

-probabil ca 95% din ce a invatat in scoala, acum nu ii mai foloseste. I-a folosit sa ajunga pana aici.
asa ca....daca ai o barca in bagaje si mergi prin desert, nu iti foloseste la nimic, ba mai mult, te poate ingreuna la drum dar.....daca intalnesti un rau?


si sa stiti ca Maria citeste aici....si ii foloseste.


Ultima modificare facuta de Bunicu la Sam 23 Oct, 2010 9:17 pm
Skip ads

  • Ionut_Cody

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 1996 X16ZSR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Oct 2010

  • Mesaj Privat
salut...referitor la mesajul mariei...eu spun doar ca ma mir ca mai sunt in zilele noastre copii de genul ei, care isi recunosc greseala si asteapta o pedeapsa...traim in anul 2010 oameni buni, sa fim putin realisti, pedepsele tin de alte vremuri, eu zic ca sa depasit faza cu pedeapsele....e prima abatere, se iarta Smile...o seara placuta tuturor.
  • daniel 5ck

  • Mesaje scrise: 338
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Da,am citit toate posturile si vreau sa zic cateva lucruri:
1) Felicitari intregii familii
2)Invatatul aduce tot timpul roade,de vina e doar sistemul nostru de invatamant ca suntem polivalenti pana in clasa a XII-a si abia la facultate intram pe profilul pe care ne dorim sa activam in viata sau,uneori,nici dupa facultate nu ajungem sa profesam ceea ce am invatat teoretic o jumatate de viata,insa tot ce am invatat si retinut ne foloseste mereu,chiar daca uneori doar intr-o discutie cu cineva din alt domeniu de activitate decat noi si aratam ca avem si noi un pic idee despre acel subiect dezbatut;
3)legat de pedepse,eu am 2 fetite de 7 si respectiv 2ani si jumatate si am inceput educatia prin pedepse(nu spun fizice) ci,asa cum spunea prietenul nostru,pentru a constientiza ca in viata lucrurile bune aduc bucurii iar cele rele neplaceri,deocamdata doar pedepse de genul:fara pc,fara desene,fara orele de joaca normale,etc iar in cazul faptelor bune,deasemenea primesc bonificatii,poate uneori doar o imbratisare dar pentru copii face mult sa constientizeze diferenta intre bine si rau.
Imi cer scuze daca m-am lungit dar ca o incheiere,peste 10 ani mi-as dori ca fiica-mea a mare sa vina acasa spasita pt o absenta
  • virgil grigoras

  • Mesaje scrise: 358
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2010

  • Mesaj Privat
nu va suparati d invest, dar la 17 ani s-o mai pedepsiti? e domnisoara in toata regula
si asa, dupa cum spuneti, e prea cuminte pt varsta ei, o faceti sa se inhibe si mai tare stiind ca tebuie sa primeasca o pedeapsa
da ce ia venit sa plece? si sigur ca profa s-a suparat pe ea, fiind un copil bun, ca a pedepsit-o prea aspru , asta-i alta discutie
cam la fel e si fetita mea(de ani fiind mai mica), dar nu-mi place deloc ca-i asa cuminte, in ziua de azi trebuie sa fii mai cu tupeu, stim cu totii f bine, altfel iti fura altii din traista
ce sa va spun, sanatate si sa va bucurati de familie, si fetita incurajati-o sa fie mai indrazneata, cel putin asta incerc eu sa fac cu a mea, sa fie cu picioarele pe pamant si sa-si cunoasca limitele si sa-ncerce sa si le depaseasca
s-auzim de bine!
Skip ads

  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
urmarim cu interes discutia si va multumim, asteptam in continuare . Ca o rectificare, desi este clasa a XIa, nu afre 17 ani ci doar 16 (a plecat la scoala la 6 ani si 2 zile) Smile . Motivul pentru care s-a dus la scoala cu un an mai devreme este deja alta poveste......foarte asemanatoare cu cea expusa aici, am sa o povestesc alta data. Ca sa va dau un indiciu, va spun ca de la gradinita si pana acum, nu a mai facut nicio greseala (asta ca sa le raspund celor care nu sunt de acord cu pedeapsa) zic eu ca o pedeapsa din partea parintilor o data la 12 ani are o frecventa rezonabila. Smile
  • virgil grigoras

  • Mesaje scrise: 358
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2010

  • Mesaj Privat
a mea fetita are doar 13 ani, dar nu o mai tratez chiar ca pe un copilas, schimbandu-mi eu comportamentul fata de ea o vad cum si ea se comporta altfel cu noi si parca e mai sigura pe ea
si asa imi reprosez ca m-am purtat prea aspru cu ea si din cauza asta e prea cuminte
oricum, copiii nostri suntem noi, mai mici si daca nu-i intelegem noi, nu-i intelege nimeni
stiti cum se spune, asa tata, asa fiu si asa mama asa fica!
sa le dea d-zeu sanatate lor si noua, sa putem sa-i crestem si tot lor, putere sa razbata-n viata!
haideti ca deja am dat in melodramatic
sanatate!
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
mie mi-ar fi placut ,pedeapsa aia cu trezitul la sase si dat de mancare la rate.
ce pacat ca noi astia de la bloc n-avem ograzi ,era o idee first pentru mohicanu` al mai mare al meu.
  • Dan56

  • Mesaje scrise: 775
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Am si eu o fata intr-a XI-a. E un copil bun, constiincios, nu-mi face probleme, nici la scoala, nici in afara ei.
Intr-a IX-a, a avut un derapaj pe linie scolara - o tentativa de frauda: si-a scris pe banca niste citate la romana, sa le foloseasca la testul anuntat. Li s-a dat test, dar fara legatura cu acele citate. Dupa test, proful a observat (era greu sa n-o faca) "fituica" si, desi n-avea (repet) legatura cu testul, i-a scazut 3 puncte pentru acea tentativa. Adica i-a dat 6 in loc de 9-le apreciat ca fiind meritat pentru lucrare.
Fata mi-a povestit, mi-au trebuit 4 ore s-o opresc din plans. Mi-e rusine s-o spun, dar am suspectat faptul ca n-a stiut la test decat de 6. A doua zi m-am dus la scoala pentru a ma asigura ca mi-a relatat corect cele intamplate. Proful de romana mi-a confirmat 100% povestea ei, in plus spunandu-mi ca este foarte surprins, pentru ca-si formase o alta parere despre ea. Am discutat foarte civilizat cu el, i-am spus de ce l-am cautat, n-am facut nici o incercare de a-i schimba decizia.
In urma discutiei, i-a facut din 6, 7, spunand ca nu-si poate retrage in totalitate pedeapsa din teama ca-si va pierde prestanta.
Ce era sa fac? De ce s-o mai cert? Crede-ma, n-ar repeta gestul ala pentru nimic in lume. Si cred ca-n alea 2-3 zile de suparare (a ei, pe ea insasi, eu m-am comportat ca si cum nu s-ar fi intamplat nimic) s-a maturizat mai mult decat s-ar fi maturizat ca urmare a unei masuri punitive.
Las-o in pace, e mai matura decat iti inchipui. Pedepsind-o n-ai face decat sa-i arati ca esti mai tare, nu neaparat mai intelept.
Eu, unul, nu regret ca n-am pedepsit-o, dimpotriva, i-am demonstrat ca am incredere in ea. Cred ca ar trebui sa renunti la pedeapsa, nu-si are rostul.

Revin, recunosc ca n-am citit topicul in intregime, ci doar primul post si-nca vreo 3-4, pe sarite.

invest20042001 a scris:va multumesc frumos. Smile Ce nu v-am spus ... am hotarat sa o expun aici. Impuscam astfel doi iepuri:

... ca voiam sa primeasca incurajari si de la alte persoane total dezinteresate, persoane care nu o cunosc. Eu am facut tot ce a depins de mine pentru a o face sa creada ca nu este un capat de tara. Doar ca....am avut nevoie si de voi, sa confirmati tot ce i-am spus eu. Acum doarme dar maine dimineata am sa o rog sa citeasca mesajele voastre.



@Invest, te-am judecat gresit crezand ca vrei cu-adevarat s-o pedepsesti! Sorry Embarassed Iti apreciez strategia, iar fiind moderator, poti sterge postul meu daca consideri ca e neavenit. Oricum, noroc amandurora Wink
Skip ads

  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
nu sterg nimic si rog colegii moderatori ca nici ei sa n-o faca vreodata. I-am promis Mariei ca de cate ori va dori sa isi aminteasca ca a gresit, va gasi aici "procesul" Smile

orice opinie este binevenita
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
tonytm a scris:
victor soare a scris:off: scorpioanca de nevasta-mea a cheltuit de dimineata 2 milioane cu `acareturi feminine` fara sa ma instiinteze .sa deschid si eu un topic oare
mai meditez


Cred ca ar ajunge in scurt timp un topic cu foarte multe posturi Laughing

PS: scuze de postarea consecutiva dar am uitat de prima Rolling Eyes


Intradevar, credeam ca numai a mea e asa. Trebuie neaparat sa deschidem un astfel de topic "Ce vraji a mai facut nevasta-mea(cu banii-la masina-prin casa ....)"


On topic: Lucrez la un liceu, iar intr-o oarecare masura intru in contact si cu elevii. Calitatea elevilor (puterea de a recunoste cand gresesc) este foarte mica. Doar cativa recunosc ca nu este bine sa chiulesti, sa nu inveti .... Mai rau este ca o buna parte din parinti iau apararea copilului la nazbatii. Caz concret: Un elev, al caruia eram diriginte in acea perioada, lipseste de la scola o perioda mai lunga. Am incercat sa sun parintii, insa la telefon ma amageau ca rezolva ei cu copilul. La sedintele cu parintii nu se prezentau..., pana intr-o zi, cand copilul proaspat intors din o saptamana de chiul nemotivat a fost altoit cu nota 2 de o colega. Si pentru ca a fost obraznic, a fost dat afara de la ora. Colega in 20 minute a avut reclamatie de la parinti catre conducerea unitatii, iar in 30 min catre ISJ. Culmea e ca acei parinti nu s-au prezentat de doi ani la nici o sedinta cu parintii, nimic.
Concluzia, sunt copii amarati, care ajung ratati in mare parte din vina parintilor. Automat, cand nu ai pe cineva sa te formeze acasa, profesorul e fix 0. Ba mai mult, cand vezi ca intampini rezistenta din partea copilului, dar si a parintelui, abandonezi sa mai incerci sa intervi. Este foarte important ca un copil sa fie incurajat, felicitat, dar si pedepsit. Totul e ca parinte si ca dascal sa sti cum sa faci aceste lucruri.

De la incidentul de mai sus, am refuzat sa mai iau ore la catedra sau sa tin locul vre-unui coleg. Am cateva ore la scoala postliceala si seral, dar acolo deja am deaface cu parintii copiilor Laughing

Apropoo, undeva in clasele primare, am invatat tabla inmultirii pe coji de nuca, nu numai eu, toata clasa. Cine aducea cojile de nuca invatatoarei? Parintii. Nu am murit nici unul, ba chiar ne-a prins bine. Cand eram elev, probabil daca ziceam ca ma certat-altoit vre-un dascal, mai luam si acasa.


Scuze daca nu am fost complet la subiect, insa apreciez foarte mult cand un parinte se implica in educatia copilului
  • ovidium

  • Mesaje scrise: 1,016
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Cred ca asta este cea mai buna discutie de la...(aici puneti voi cel mai interesant subiect pt voi Smile )
Sunt si eu tata de baiat ( 8 ) si fata ( 3 ) si am ramas absolut surprins de calitatea amandurora: si a parintelui dar si a fetitei.
Invest, jos palaria, iar Maria...fara cuvinte!
sincer nu vad ce pedeapsa mai mare poate fi decat aceea pe care Maria si-a aplicat-o deja constientizand intr-o masura (cred eu) mult prea mare greseala facuta.
Sa rememorez...in clasa XI-a cred ca am chiulit o data (da...nu eram genul chiulangiu, desi la mine a XI-a a fost in '90, pe cand ne permiteam sa venim la orele de practica - la atelier - cu bermude de jeansi uzati - cum era atunci la moda Smile ) - WOW ce rebel eram!

Pe de alta parte pt un copil din ziua de azi, o asemenea nota cred ca intr-adevar poate insemna un dezastru - putand avea exact urmarile enumerate de invest...desi mi se pare COMPLET aberant. Dar asta-i sistemul...Era mai bine oare cu examinare in trepte, BAC si admitere la facultate? Pentru unii da (eu unul) pentru altii nu.

Dar sunt absolut convins ca Invest a luat decizia corecta expunand cazul unui public atat de pestrit cum suntem noi, si ca Maria va sti sa retina numai sfaturile intelepte de mai sus...


A - si sa ajung intr-un tarziu la ce zicea colegul de mai sus ref la pedepse aplicate de dascali: ai si nu ai dreptate: daca un dascal te trage de urechi, te pune la colt (cu sau fara coji de nuca) etse ceva, iar daca alt dascal iti da o palma de pici din picioare sau iti da sangele pe nas - este iarasi alta treaba - ideea este de cat de dascali sunt dascalii sau cat de satrapi si calai sunt ei cateodata. Ca sunt sigur ca ne-am intalnit cu totii si cu specimene din ultima categorie.
  • lupul1969

  • Mesaje scrise: 571
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Meriva 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Exista prevederi clare in regulamentul scolar in legatura cu modalitatea de notare a elevului! Nicio nota nu este definitiva daca se depune contestatie SCRISA la conducerea scolii, in cazul in care fata stapaneste materia. Oricum, ce sa mai piarda? Mai putin de 2 la reexaminare nu prea are cum sa primeasca, iar daca are familia alaturi, asa cum s-a demonstat dealtfel, e puternica si se poate masura cu o comisie. Este o lectie de viata extraordinara care intrece orice sfat teoretic din partea oricui.
Succes si stam toti cu pumnii stransi! Felicitari parintilor (mai ales mamei, na!) si asteptam noutati cu bataie lunga (evolutie problema, rezultat BAC, admitere...)
Skip ads

  • alre

  • Mesaje scrise: 1,660
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Ce copil bun ai domnu' Invest! Mi-as dori ca si al meu cand va creste mare sa fie asa. Felicitari pentru educatie.
  • dorin-b

  • Mesaje scrise: 1,821
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
intr-adevar, felicitari pentru educatie dar....
ceva nu bate (din punctul meu de vedere). Mie mi se pare putin cam "militareste" (nu gasesc alt cuvant). Ar fi bine sa ne spui cat timp liber are copilul asta dupa care o sa argumentez si intrebarea.
pedeapsa este pentru chiul sau pentru nota?
  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
dorin-b a scris:intr-adevar, felicitari pentru educatie dar....
ceva nu bate (din punctul meu de vedere). Mie mi se pare putin cam "militareste" (nu gasesc alt cuvant). Ar fi bine sa ne spui cat timp liber are copilul asta dupa care o sa argumentez si intrebarea.
pedeapsa este pentru chiul sau pentru nota?


punctual:

1 in afara orelor de curs, tot restul timpului ii apartine si niciodata nu i-am verificat copilului temele, nici nu i-am planificat timpul
2 pedeapsa este pentru chiul, nicidecum pentru nota. Umblam la cauza nu la efect.
  • dorin-b

  • Mesaje scrise: 1,821
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
m-ai bagat in ceata Rolling Eyes
undeva in pagina a 2-a ai scris"... Acum doarme...". Uitandu-ma la ora la care ai scris (11,35 pm), fiind si vineri, mi-e greu sa cred ca un copil de 16 ani, caruia nu i se impune un program strict, doarme. Doar daca, Doamne fereste, este bolnav sau trist sau foarte obosit dupa un efort fizic (sport, etc...).
no ofens! nu am spus ca este rau, doar ca este foarte greu de crezut!
  • Eddie

  • Mesaje scrise: 509
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Am citi tot pana acum deci....
@invest20042001,se pare ca ai incercat sa te pedepsesti singur,acum vreo 2 saptamani spuneai ca renunti la a mai fi moderator,din motive personale....asta sa fi fost motivul ?
Eu zic sa mergi la scoala sa vorbesti cu profesoara respectiva,spune-i ca stii tot ce s-a intamplat, ia-i apararea ficei tale,pentru ca merita cu desavarsire.Prin asta pui capat tentativei profesoarei de a o vana in continuare pentru orice.

P.S. Asta cu profesoara ti-o spun din proprie experienta pentru ca am 2 baieti (clasa I si clasa a VII -a).
La cel mare, prin clasele V-VI, pentru nu am dat atentii dirigintei, aceasta il vana pe baiatul meu la orice facea, ajunsese sa ma sune aproape zilnic sa mi-l reclame). I-am spus sa-i dea nota pe care o merita (a se citi :adica nu cotizez la ea), iar ea ne teroriza, ajunsese sa-mi spuna ca ii face scrisoare la directoare pentru exmatriculare. Bine, fusesera niste chestii acolo, dar nici chiar asa... odata il ciocanise pe unul in legitima aparare, cu martori si altadata il facuse cu colegii ,,bou'' pe un prof ca nu ii aduce in sala de sport, lafel ca altul, iar diriginta l-a auzit si s-a dus la directoare si la proful respectiv si l-a parat... Pana nu am ajuns la directoare, nu s-a potolit! Normal ca mi-am cerut scuze in numele lui profului respectiv, dar sa parasti ca un copil... pana si directoarea realizase. Si i-am mai spus directoarei, cum la sedinta diriginta a primit un plic de la cativa parinti, deeeeh, a trebuit sa dau si eu, ca sa ma apar, nu? Dupa, nu am mai avut nicio problema !

Asa ca exista si altfel de probleme, eu zic sa mergi sa vorbesti cu profesoara respectiva, poate modifica nota !
  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
dorin-b a scris:m-ai bagat in ceata Rolling Eyes
undeva in pagina a 2-a ai scris"... Acum doarme...". Uitandu-ma la ora la care ai scris (11,35 pm), fiind si vineri, mi-e greu sa cred ca un copil de 16 ani, caruia nu i se impune un program strict, doarme. Doar daca, Doamne fereste, este bolnav sau trist sau foarte obosit dupa un efort fizic (sport, etc...).
no ofens! nu am spus ca este rau, doar ca este foarte greu de crezut!


dorin, mai e si varianta ca acel copil sa fi primit o educatie CORECTA; noi toti ar trebui sa dormim intre 23 si 6; cel mai odihnitor somn este cel de la inceputul noptii, pana in ora 1;
stiu, daca nu esti aliniat cu restul lumii esti luat de 'ciudat', dar multe din obiceiurile care se regasesc la majoritate sunt nocive sanatatii fiintei umane
  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
dorin-b a scris:m-ai bagat in ceata Rolling Eyes
undeva in pagina a 2-a ai scris"... Acum doarme...". Uitandu-ma la ora la care ai scris (11,35 pm), fiind si vineri, mi-e greu sa cred ca un copil de 16 ani, caruia nu i se impune un program strict, doarme. Doar daca, Doamne fereste, este bolnav sau trist sau foarte obosit dupa un efort fizic (sport, etc...).
no ofens! nu am spus ca este rau, doar ca este foarte greu de crezut!



raspund stric la acest post:

copilul in cauza sta cu noi pana spre 10-11 seara dupa care se ridica, ne pupa de noapte buna si pleaca, asta din proprie initiativa, retineti asta!. Intrebarea noastra fireasca este: -"de ce pleci Maria?" iar raspunsul inevitabil si mereu acelasi: "-sunt obosita , azi am avut o zi grea , am avut mult de invatat si mi-e somn. Maine am teste la ....x ....materie si nu vreau sa trag de ochi." Merge la ea si chiar se culca. Este felul ei de a fi disciplinata fara ca vreodata sa ii fi spus cineva ce sa faca.


Apropos, acum nu este la noi, este la ea in camera si chiar este in pijama. si credeti-ma, stie masura oricarui lucru fie ca este scoala, vacanta, excursie, tabara, nunta, revelion, etc.

q.e.d.


Ultima modificare facuta de Bunicu la Vin 29 Oct, 2010 9:43 pm
  • victor_n

  • Mesaje scrise: 983
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Am citit toata discutia , initial nu am vrut sa ma bag , nu sunt cel mai in masura sa o fac , am un copilas care inca este foarte mic 4 ani si deci inca nu pot spune ca ce e mai greu a venit , in schimb cum inca nu am o varsta foarte inaintata imi aduc aminte de viata din liceu /facultate unde nu am fost chiar cel mai model copil:) , mai chiuleam , mai ne bateam ( ocazional nimic dus la extrem ) mai ne distram , mergeam in discoteci (alte vremuri ) uneori mai minteam cand era vorba de sedinte cu parintii dar asta nu m-a facut sa nu fiu respectuos fata de familie fata de cunoscuti , sau cumva sa imi dauneze in viata .
Scoala vietii este cea mai dificila , acolo diferenta intre o alegere buna si una proasta este probabil insignifianta am reusit sa fac alegerile bune in viata m-am ferit de probleme , de droguri , de o viata de "parazit" sau "golan" dar in schimb am ramas cu o idee implementata in ideea mea de viata , cu cat incerci sa faci un tanar (copil ) sa nu faca ceva negativ doar prin moduri inhibitive nu vei reusi niciodata adolescentul va reusi intotdeuna sa faca ceea ce doreste , singurul lucru pe care il poti face ca si parinte este sa ii deschizi ochii si pe cat posibil sa il lasi sa aleaga ,alegerea pozitiva poate fi indusa printr-o educatie echilibrata prin ratiune si bun-simt .
Am avut in liceu elevi care au luat-o pe o alta cale in viata , unii sunt acum intr-o lupta zilnica pentru supravietuire , unii sunt in puscarie , unii din pacate au plecat sa duca lupta pe un alt taram ...
Viata este dura si sunt de parere ca trebuie sa stim si cum sa ne protejam de lucurile negative dar in general pe cat posibil sa le evitam .
Cu scuzele de rigoare ca m-am bagat in acest post , dupa cum am zis fara a fi in masura ,respectele mele .
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR