Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • dorin-b

  • Mesaje scrise: 1,821
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
inca sunt in dubii:
e adevarat sau copiezi (citezi) dintr-un manual de educatie? Wink
Skip ads

  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
01 iunie 2012

Azi am decis sa readuc pe tapet acest topic pentru ca este ziua copilului si MAI ALES, este ultima zi de liceu din viata fetei mele si a lator cateva zeci de mii de elevi.
Maine, topicul va fi inchis pentru totdeauna.

Azi suna ultimul clopotel, azi, copilul meu si foarte multi alti copii lasa in urma o perioada despre care le va face mare placere sa vorbeasca peste ani, o perioada care va ramane acolo in memoria lor ca una dintre cele mai frumoase din viata. Este sfarsitul unui drum si inceputul altuia.

Sunt mandru sa va spun ca fetita mea incheie clasa a douasprezecea cu media generala 9.97, zic eu ca este o realizare cu atat mai mult cu cat sistemul de educatie in Romania nu traverseaza cea mai puna perioada a lui iar interesul pentru scoala , din pacate, trece pe locurile din spate in ordinea prioritatii elevilor.
Urez mult succes tuturor elevilor care anul acesta vor sustine examenul de Bacalaureat!
Urez tuturor, sanatate, puterea de a trece peste orice oprelisti, puterea de a se descurca in viata cu putinul pe care noi li-l oferim, le cer iertare pentru starea in care le lasam mostenire aceasta tzara.
Sper ca ei sa faca mai mult decat am reusit noi.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
de acum incep vremurile grele
felicitari
si daca nu au schimbat astia inca legea cu bacalaureatul (pe mine momentan nu ma streseaza acest eveniment, mai am de asteptat vreo 17 ani) succes la bacalaureat si la admiterea la facultate
am citit prima pagina a acestui topic (din lipsa de timp de la 1 am sarit la 4) si nu am ce zice decat ca: "imi doresc ca fiica mea sa fie la fel"
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Felicitari si din partea mea si mult succes la admiterea la facultate!
In ciuda situatiei grele din aceasta tara, mereu am avut convingerea ca oamenii cu adevarat buni vor razbi intotdeauna. Salvarea acestei tari sta in educatie si munca.
Daca fata Dvs. citeste aceste randuri poate sa fie convinsa ca nu va duce lipsa de nimic in viata daca va pastra acest trend.
Skip ads

  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Cu 5 ani in urma, treceam si eu prin aceleasi emotii...poate mai mari decat ale baiatului. Inteleg pe deplin ce satisfactii si bucurii ai si ii urez copilei o cariera stralucita si o viata frumoasa. Felicitari pentru toata familia...ca toti au contribuit mai mult sau mai putin la aceste rezultate!
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,672
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Am citit tot pana aici, daca la final vedeam butonul cu discutie inchisa cred ca spargeam tastatura Smile

Cateva cuvinte din partea mea :

- copii sunt oglinda parintilor, deci : sa ne spuna @Bunicu daca el a chiulit la liceu, si cât anume (cu orice marja de eroare, cu oricâta aproximatie)
- cred ca esti cel mai fericit parinte ca ai asa un copil, educatia bunul simt si respectul sunt foarte rare in ziua de azi
- la cat de educata e fata ta imi pare ca s-a maturizat prea devreme, nu stiu cat de ok este asa, dar hey! traim niste vremuri...
- ochii pe ea sa nu o strice anturajul de la facultate, deci mare grija aici !
- ar fi bine daca s-ar pregati 'la maxim' in facultate pentru a prinde o bursa pe 'dincolo' pentru ca la noi deja suntem sclavi in propria tara, si eu am o fetita de 7 ani si exact asa voi proceda
- foarte tare comment-ul colegului @parvu_daniel, am ras cu multa pofta dar chiar spune adevarul in cea ce priveste cei 95% ca nu-l ajuta, defapt eu am fost in alta situatie din tot ce am invatat in facultate m-a ajutat cel mult 10% in ce aveam nevoie sa stiu pe IT (tehnologia a avansat mereu prea repede in acest domeniu), iar faptul ca am chiulit (ei bine... eu am facut-o la greu si in liceu, si in facultate) m-a pus in situatia de a trebui sa invat fortat intr-un ritm accelerat o parte din informatiile care le-am ratat absentând in facultate (mare a fost norocul meu ca am putut sa fac asta dupa ce m-am angajat).

Inca cateva cuvinte : tata a fost tot calare pe mine cu scoala, a vrut sa ma faca olimpic... mi-a zis ca el nu a absentat de la scoala si ca a avut numai note mari, etc, etc, si apoi am pus mana pe carnetul lui de elev si am vazut ca avea cam aceleasi note cum am avut eu la liceu si la facultate, deci inca o data - copii sunt oglinda parintilor !

La final, va destainui cateva planuri privind educatia fetitei mele :
- o vad in fiecare zi si e fix ca mine, ma copiaza permanent, e sclipitoare ca inteligenta daca te-a simtit ca esti inferior si nu gandesti rapid te taxeaza in secunda doi, dar este indaratnica si uneori lenesa asa ca spre deosebire de cum s-au purtat parintii mei (am fost tot premiant la scoala si cu toate astea nu am avut bani de o inghetata) eu o premiez cu ceva 'cash' daca se descurca bine la matematica sau logica
- are o ambitie uriasa , plange cu hohote daca nu poate face ceva sau daca e certata pentru ceva, asta va trebui cumva sa o intorc in folosul ei
- vreau sa-i insuflu de mica o gândire pozitiva, in fiecare dimineata inainte de a intra la ora repetam impreuna 'sunt sanatoasa si ma simt excelent' sau 'nu conteaza ce spune X de mine, conteaza ce cred eu despre mine' sau 'sunt frumoasa si desteapta' sau 'ma descurc cu poezia sau la matematica, nu-mi fac nicio grija ca nu va fi asa' etc.

Inca o vorba de-a lu' Tata, care am urât-o din prima zi cand am auzit-o dar avea dreptate, citez :
'Copile, in viata asta exista o lege care se numeste 'negarea negatiei'. Adica tu trebuie sa ma depasesti pe mine prin acumularea de cunostinte la scoala si la facultate, pentru ca si eu l-am depasit pe tatal meu... altfel nu exista progres in ceea ce priveste omenirea asta'.

Ei bine, ghici ghicitoarea mea... l-am depasit pe tata pe la 30ani, insa vreau doar sa va spun ca tata a fost foarte greu de depasit.
Astea fiind zise, colegul @Bunicu sa ne spui si noua daca deja te-a depasit sau daca nu pe cand estimezi ca se va intampla asta, pentru ca dupa cum e fata ta se va intâmpla cu siguranta (nu scapi, va fi mai desteapta ca tine Smile ).

Si cu astea fiind spuse, mult succes Mariei si sa nu-ti faci vre-o grija daca pleaca din tara ca nu va fi langa tine cineva sa aiba grija de tine la batranete pentru ca copii nu sunt datori parintilor, noi suntem datori sa facem totul ca ei sa reuseasca (avem resursele necesare, chiar daca pentru asta muncim ca robii in fiecare zi), asa cum la randul lor parintii nostri au facut totul pentru ca noi sa reusim.


Ultima modificare facuta de ahappyuser la Vin 01 Jun, 2012 8:43 pm, modificat de 6 ori in total
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR