Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
salut. Va scriu in ideea ca nu veti face bascalie de acest topic, in caz ca se va intampla asta, am sa-l sterg. Este o rubrica de discutii generale asa ca nu incalc nicio regula. Despre ce e vorba:
- unul dintre copii mei, clasa a XIa, a facut o greseala la scoala si acum eu trebuie sa aplic o pedeapsa. Am spus ca TREBUIE ,adica acest copil stie ca a gresit si asteapta pedeapsa de la parinti. Nu se poate lua in calcul "saritul peste pedeapsa" pe motiv ca astfel va simti ca pe umeri ii apasa mereu o fapta rea ramasa fara urmari. Repet, copilul asteapta decizia parintilor. Pentru edificare, atasez mailul pe care l-am primit azi pe adresa de serviciu. Mentionez ca doar il copiez, nu fac nicio modificare. Astept de la voi sugestii.

Subject: Mail pentru mami si tati.



Pentru mami si tati.

Scriu mail-ul asta pentru ca am sa va marturisesc o greseala pe care am facut-o.

Acum doua saptamani am plecat de la ora de economie, si Dumnezeu stie cat de rau imi pare. A fost un gest facut intr-un moment in care cred ca mi-am pierdut toata ratiunea, impulsiv.

Am incercat sa de atunci sa fac totul la ora cum trebuie, sa stiu tot. Insa doamna profesoara a luat asta personal, si s-a suparat foarte tare. Am invatat ora de ora si stiam tot. Iar acum, ascultandu-ma, dumneaei a crezut de cuviinta ca ar trebui sa ma pedepseasca, cu toate ca stiam lectia la perfectie. Si a gasit motivul: nu am putut explica o varianta a unui exercitiu. Asa ca mi-a dat o nota mica: 2.

Imi cer iertare, pentru ca stiu cat de mult va chinuiti cu noi, dar vreau sa stiti ca nu am intentionat niciodata sa va dezamagesc.

Nu v-am spus de atunci de plecarea me pentru ca imi era teama, dar nu mai multa teama decat imi este acum sa va spun, pentru ca stiu ca va fi greu sa ma iertati, si sincer, aveti dreptate.

Un alt motiv pentru care nu v-am spus in fata este acela ca nu as fi putut macar, datorita plansului.

Iar daca ma pedepsiti, ceea ce cred ca e normal, eu ma supun.

Inca o data, imi cer iertare pentru tot si sper sa va regastig increderea intr-o buna zi. Eu sunt sigura ca asta a fost prima si ultima scapare a mea in materie de scoala.



Imi pare nespus de rau. Maria



Ultima modificare facuta de Bunicu la Vin 01 Jun, 2012 8:38 am, modificat de 2 ori in total
Skip ads

  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
a chiulit si fata de la o ora, mare branza, de ce sa o pedepsesti, doar nu e calugarita si scoala manastire. Eu as sta de vorba cu ea sa-i treaca supararea si as incuraja-o.
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Nu imi permit sa dau sfaturi oamenilor mai in varsta ca mine, dar o sa imi permit sa pun o intrebare: ti se pare normal ca unui copil sa ii fie teama sa discute cu parintii?
LE: profesoara aia ar trebui pedepsita in cazul de fata, iar pt. cazuri de astea exista chiar si metode legale... Idea
  • denisCT

  • Mesaje scrise: 1,408
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Din cate se vede a realizat greseala si a facut tot ce a putut sa o indrepte. Mai bine joaca varianta cu dezamagirea/increderea decat cea cu o pedeapsa.
Skip ads

  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
elegance a scris:Nu imi permit sa dau sfaturi oamenilor mai in varsta ca mine, dar o sa imi permit sa pun o intrebare: ti se pare normal ca unui copil sa ii fie teama sa discute cu parintii?
LE: profesoara aia ar trebui pedepsita in cazul de fata, iar pt. cazuri de astea exista chiar si metode legale... Idea


am avut si discutie cu fata, nu o cert, vorbim civilizat si prieteneste dar fiind prima oara cand face asa ceva, se simte vinovata si inca de la gradinita stie ca faptele bune se rasplatesc iar cele rele se platesc. Eu, in ceea ce ma priveste am hotarat deja o pedeapsa pe care i-am si adus-o la cunostinta, este vorba despre o saptamana intreaga fara bani de buzunar la scoala, fata a acceptat-o dar spune ca asta nu e pedeapsa, sunt multi colegi care vin zi de zi fara bani de buzunar fara sa fie pedepsiti pentru ceva.

de retinut, profesoara in cauza este cea de care este legat cazul prezentat acum un an sau doi la stiri, al elevei din urziceni care a intrat in greva foamei datorita persecutiei la care o supunea aceasta. lterior, profesoara in cauza a fost mutata disciplinar la liceul unde....invata fiica mea.

repet, fata mea asteapta o pedeapsa din partea parintilor pentru care sa simta cu adevarat ca a platit pentru o fapta rea. Si inca ceva, cei care ma cunosc, pot confirma sau infirma ca sunt sau nu un parinte cu care copilul poate discuta orice problema.
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Lasa copilul in pace. A constientizat greseala. Daca poate fii denumita asa ca pana la urma scoala nu e o puscarie. Am trecut prin scoli ca cel mai mare tocilar si 95 % din ce am invatat odata nu imi mai foloseste la nimic. Iar pedepsitul cu luatul banilor de buzunar mi se pare cea mai mare prostie.
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
eu zic, ca la felul cum gandeste ar trebui sa-i maresti renta zilnica cu cel putin 30%.
cunosc situatia, la mine cu cel mare e mai grav [ vl], dar ce sa-i faci ,asta e viata.
pacat ca nu am baiatu mai mare,poate ne-ncuscream.[ gandeste frumos fata ] Very Happy Very Happy
  • vld57

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2004 z20net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2008

  • Mesaj Privat
o saptamana fara pc/tv? Sau a devenit prea banala pedeapsa asta?
Skip ads

  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
parerea mea e ca pedeapsa deja a luat fata ... chiar daca nu de la cine trebuia ...
  • sandu_18smd

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Este foarte constienta de greseala facuta si cred ca este de ajuns. Embarassed
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Din experienta proprie, desi fata mea este abia in clasa I. Orice copil greseste iar cand o face, se asteapta la o pedeapsa. Cum in mod sigur nu e prima greseala pe care o face, pedeapsa pentru asta trebuie sa fie asemanatoare cu cele primite inainte dar ca severitate va trebui sa fie proportionala cu greseala.
In momentul de fata, cel mai important este sa o sustii in rezolvarea conflictului pe care il are cu respectiva profesoara. Oricat de grava este greseala pe care o face un copil, sustinerea familiei trebuie sa fie totala si neconditionata. Abia dupa ce ati rezolvat asta, trebuie aplicata si pedeapsa voastra pentru ca, este posibil sa aiba de suferit mult mai mult decat merita.
  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
voi nu intelegeti.
Prieteni, copilul asta se simte vinovat si pentru a se simti bine, usurata, vrea sa plateasca. Munca fizica, restrictii, orice. Eu va scriu mesajele astea dupa ce am discutat deja ci copilul. Ea vrea sa stie ca a platit pentru greseala, nu o pot amagi, ea vrea sa plateasca pentru a se elibera, vorbesc despre subconstient.

iau in calcul o saptamana de hranit gainile la ora 6 dimineata (ea se trezeste de obicei la 6.45) sau o saptamana de mers pe jos la scoala (3.5km) ceva de genul.Fata are 16 ani si nu o pot amagi cu o acadea. Are personalitate si se simte vinovata. Eu trebuie acum decat sa o scap de acest complex. .
Skip ads

  • victor_gl

  • Mesaje scrise: 1,039
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2005 z 1,7 dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Haide bre doar nu pui copila pe coji de nuca .
Sapoi in spiritul de familie cred ca o pedeapsa simbolica mai blanda ar fi ok .Sa cumpere o paine timp de o saptamana , sa duca gunoiul la ghena , ceva de genu .
Constientizand si recunoscand greseala deja e pe jumatate iertata .


Ultima modificare facuta de victor_gl la Vin 22 Oct, 2010 10:10 pm
  • codrin

  • Mesaje scrise: 477
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Ceva asemanator am patit si eu in urma cu cativa ani , cand baiatul meu era in clasa a VI-a . A lipsit de la o ora , iar a doua zi a lipsit toata ziua de la scoala , deoarece nu-si facuse tema si-i era frica sa nu ia nota mica din aceasta cauza . Pedeapsa ? Nici una . Pur si simplu am stat de vorba cu el , l-am linistit , si l-am facut sa inteleaga ca asa cum eu merg zilnic la serviciu , la fel trebuie sa faca si el , pentru ca asta este serviciul lui , si ca cea mai mai mare multumire si bucurie o am cand vad ca se "tine" de serviciu .
Rezultatul ? Acum e intr-a XII-a la un liceu de frunte din Iasi , olimpic national la matematica , fizica si engleza , si sunt deosebit de mandru de el .
@invest20042001
Am incercat sa ma pun pe rand , in locul tau , si apoi in locul fetei , ca sa inteleg mai bine ce s-a intamplat , citind foarte atent ceea ce ai scris tu si mai ales ce a scris fata ta .
Parerea mea ( nu este un sfat , este doar ceea ce as face eu in situatia ta ) este ca fata a primit cea mai potrivita pedeapsa la scoala , de la profesoara . As vorbi din nou cu fata , i-as spune ca pedeapsa a primit-o deja , si i-as mai spune ca am gresit si eu la randul meu atunci cand am hotarat sa nu-i mai dau bani de buzunar . As merge apoi la scoala , as cauta-o pe profesoara sa-i explic ca fata a inteles greseala care a facut-o si o va indrepta si i-as multumi pentru pedeapsa ( nota mica ) . Deasemeni , fata ar trebui sa-si ceara scuze profesoarei , si sa-i spuna ca , constientizeaza greseala facuta si ca nu o va mai repeta .
In felul asta , cred ca si profesoara va intelege ca nu mai este cazul sa o "vaneze" pe fata .
Repet , asta as face eu , in conditiile expuse de tine . Cu o singura conditie , fata sa nu aiba deja antecedente . Atunci as proceda altfel . ( L.E. - nu apucasem sa citesc postul tau in care spuneai ca e prima data cand greseste )


Ultima modificare facuta de codrin la Vin 22 Oct, 2010 9:55 pm
  • Drogas

  • Mesaje scrise: 1,260
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Off topic: cea mai crunta pedeapsa ar fi sa scoata ea o nenorocita de bujie de y 20 DTH

On topic : nu as pedepsi-o, si-a luat deja pedeapsa de la profesoara, oricum scoala nu prea mai conteaza in viata si regret ca m-am "tinut de ea" nu am ajuns nicaieri . Ea oricum nici macar nu a "inceput" lupta cu viata o sa aiba perioade si mai grele si o sa vada pe pielea ei ce inseamna
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Doar pentru simplul fapt ca a constientizat si recunoscut greseala, ar trebui ca "pedeapsa" sa fie aleasa in asa mod incat ea sa scape doar de complexul acestei "vinovatii"! Tu stii cel mai bine relatiile parinte fiica, caracterul, personalitatea, comportamentul ei, asa ca sfaturile noastre sunt de prisos...indiferent de cata experienta de parinti am avea! Este o greseala imfima ce poate fi trecuta cu vederea , comparativ cu greselile tinerilor de varsta ei, asa ca simte-te un tata fericit cu o asemenea copila! Doar un simplu "sper sa nu se mai repete" cred ca este deajuns... Prin urmare ....pedeapsa simbolica! Smile
  • Negreanu

  • Mesaje scrise: 946
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2010

  • Mesaj Privat
profesoara aia e dusa rau....daca a chiulit ce? pana la urma decat sa fie considerata tocilara clasei si sa fie barfita de toti colegii mai bine asa....Ar trebui sa fie de gasca si cand ar fi vb sa plece toata clasa sa fie si ea de acord....Am avut si eu cateva in clasa care nu vroiau sa plece si ce injuraturi isi mai luau.....Asa ca FARA PEDEAPSA
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
e multe lume cu idei si sfaturi.
si te rugam :N-O pedepsi.

off: scorpioanca de nevasta-mea a cheltuit de dimineata 2 milioane cu `acareturi feminine` fara sa ma instiinteze .sa deschid si eu un topic oare Question
mai meditez
  • ovydyu90

  • Mesaje scrise: 152
  • Locatie: Mures
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Eu nu am de cat 20 de ani...nu am terminat de mult liceul...si iti zic sincer...ai o fata de nota 10. Daca deja ai discutat cu fata,eu zic sa mergi sa discuti si cu profesoara,sa ii explici situatia,sa nu o mai persecute...apoi...o pedeapsa pentru fata...cum ai zis...sa mearga pe jos o saptamana ar fi ok...sau sa dea la gaini la 6 si mai ok,pt ca acum vine frigul si nu merita fapta facuta asa pedeapsa. Sper ca nu am deranjat cu parerea mea. Numai bine!
  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
eventual daca chiar trebuie sa constientizeze ca trebuie sa plateasca greseala, da-i ceva care ei i s-ar parea greu dar care sa ii fie si de ajutor si de folos...
ceva ce nu prea ii place sa faca de obicei desi i-ar prinde bine? orice copil are asta...cred ca cu ocazia asta, daca deja are atitudinea descrisa, isi va da seama si ca ar trebui sa faca acel lucru, fiindu-i folositor, nu numai ca pedeapsa...
in alta ordine de idei, mi-ar placea ca si copilul meu sa gandeasca la fel, peste 12-13 ani... (ia-o ca pe un compliment)
Succesuri!
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR