Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Darkness

  • Mesaje scrise: 368
  • Locatie: Targu Mures, RO
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
CE PARERE AVETI DESPRE CONDUS IN STARE DE EBRIETATE? ATI PATIT ASA CEVA? POATE AVETI CEVA DE SPUS ... ASTEPT PARERI/OPINII/SUGESTII/POVESTI ...

P.S. is total contra asa ceva ...
Skip ads

  • Slick

  • Mesaje scrise: 1,319
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Nu am baut niciodata cand a fost sa conduc. Nici un mic paharel de nimic (alcoolic). Nici nu ma tenteaza oferta pentru ca nu ai nimic de castigat daca bei si conduci... Daca Doamne fereste se intampla ceva... riscul este mult prea mare pentru nici un beneficiu... Poti pierde permisul sau si mai rau sa lovesti ceva/pe cineva sau si mai rau sa patesti ceva chiar tu...
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Cei care beau si conduc sint niste criminali Crying or Very sad
Desi aici se tolereaza 0,5 la mie, eu nu am baut niciodata nimic cind stiam ca conduc Exclamation
  • King of the road

  • Mesaje scrise: 489
  • Locatie: Mures
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Asta nu e o combinatie prea buna , drinking and driving ;
Nu e buna din toate punctele de vedere pentru ca esti un pericol si pentru tine si pentru cei din jur . Deci nu merita .
Skip ads

  • King of the road

  • Mesaje scrise: 489
  • Locatie: Mures
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Asta depinde si cat bei Smile (am uitat sa precizez)
  • Happy_Maker

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Daca ai organismul de asa maniera incat "poate", o bere nu-i nici o tragedie, oricum alcoolemia va fi sub cea maxim admisa.
Dar doar atat, o singura bere!
  • King of the road

  • Mesaje scrise: 489
  • Locatie: Mures
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Daca e numai o bere, nu-i nimic atata timp cat te opreste politia.
Chiar...daca dupa o bere conduci si te opreste politia si iti verifica alcoolemia si daca va fi sub limita legala sau pana in limita , primesti amenda sau iti suspenda carnetu o luna ?
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
King of the road a scris:Asta depinde si cat bei Smile (am uitat sa precizez)

*
Asta vei spune copiilor lasati orfani Question Crying or Very sad
Skip ads

  • chiciuc

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Si ce spui copiilor aluia care intra in tine ?
dar ala care traverseaza si nu uita ? (cu traversatul: prefer sa traversez printr-un loc nepermis ca ma asigur, la trecere daca nu esti atent/soarta te calca un "parlametar")
poti sa conduci baut (nu beat), sa mergi fff incet si cu grija

stiti care e diferenta dintr-un un mort fumator si unul nefumator (cel nefumator e mai sanatos Laughing )
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Sorin, treaba e ca in Franta lumea e civilizata (cu f. mici exceptii, orice padure are si uscaturi). Acolo cineva poate bea la o masa un pahar de vin si sa plece, responsabil, stiind ca a baut si sa conduca corect.
Dar cind te uiti la stiri si vezi ca la 8 ore dupa ce a fost oprit de politie, un tip cu un Matiz de-abia se tinea pe picioare si mai avea si tupeul sa zica "am baut doar o bere".....
Happy si King, am amic politai si mi-a descris un scenariu:
bei doar o bere si esti OK, mergi linistit si de pe o straduta laterala vine un pusti cu bicicleta in mare viteza si intra in tine, cade si trebuie sa-l duci la spital... Eeee? O fi el 100% de vina dar tu cind dai declaratia, cum e?....

Asa ca MAI BINE NU!
  • King of the road

  • Mesaje scrise: 489
  • Locatie: Mures
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2004

  • Mesaj Privat
sorin666 a scris:
King of the road a scris:Asta depinde si cat bei Smile (am uitat sa precizez)

*
Asta vei spune copiilor lasati orfani Question Crying or Very sad


Pai eu deocamdata nu conduc , dar cand o sa am carnet , iti garantez ca nu o sa fac pe grozavu` Smile Daca bea, las condusu la o parte si invers .
  • 4EST

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Nici mie nu-mi place sa beau si sa conduc.

Totusi uneori mi se mai intampla sa beau u pahar (200ml) de bere din politete, si constient fiindca nu simt nici o deteriorare a capacitatilor mele. Si conduc f.f. atent dup'aia

Doar odata am condus dupa ce am baut un pahar de sampanie - era de rev, pe la 4-5 dimineata.

Insa cel mai nasol a fost alta data - am fost la un chef in studentie la Predeal, si sambata seara bineinteles a fost cheful. A doua zi am plecat pe la 15-16, si eram foarte influentat de cheful din ziua precedenta. Mahumureala a fost tare puternica, si efectiv pierdusem atentia periferica. Desi ceilalti au plecat dimineata, am tot stat sa-mi mai "treaca". Tare nasol a fost. Efectiv era ca si cum aveam un tub in fata, si nu puteam fi atent decat in zona centrala a imaginii.

Ma pot lauda totusi ca din 1996 de cand am carnet, n-am cauzat nici un incident in care sa fie implicate alte masini sau pietoni. Doar odata iarna ma distram cu derapaje mai mult sau mai putin controlate si am ajuns la o curba cu zapada batatorita fara pic de nisip (in zona caminelor), si desi mai treceam pe acolo in fiecare zi de xx ori, am scapat masina si am dat in bordura. Rezultat - pivot rupt.


PS: mentionez ca cand conduc, niciodata nu mi-a pus nimeni fiola. Voua v-a pus fiola vre-odata cineva?
Skip ads

  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Mie mi-a pus fiola un jandarm cind ma duceam inspre Belgia, noaptea pe la 2-3, i-am spus ca nu are rost, ca nu sint destul de sinucigas sa plec al drum lung cu alcoolu' in nas, dar pina la urma am suflat si... nimic (evident...) Wink
Asta in circa 10 ani de soferie "aici"
  • M-A-X

  • Mesaje scrise: 113
  • Locatie: Tg-Mures
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Sfatul meu: Nu beti niciodata la volan... e incomod! Beti si voi la masa, dupa aia suiti-va la volan! Smile Hai ca glumesc... Eu am patit-o... in toate felurile... Limita la alcoolmetrele alea noi e 0.08... eu am suflat si aveam 0.07, dupa doua pahare de shpritz - gaietsii m-au lasat in pace... Am mai patit-o si sa fiu atat de beat incat sa nu imi aduc aminte nimic dintr-o distanta de 7.5 km, cat aveam de mers pana acasa... Faza e ca nu mai stiam nimic din seara precedenta (tequila e de vina - multa tequila) si primu' lucru pe care l-am facut cand m-am trezit a fost sa fug jos si sa vad - spre marea mea mirare - ca masina era perfect parcata in garaj! Smile De atunci nu mai beau cand conduc... Cel mult o bere sau un shpritz... Doar exista taxiuri! Don't drink and drive - smoke and fly! Smile
  • silviu

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Mi se pare mie sau cand vine vorba de depasirea vitezei legale toti sunteti de acord cu asta, nu mai stati sa va ganditi la copiii aluia de pe refugiul de tramvai pe care l-ati facut praf ( doamne fereste) si ca sa nu mai aduc aminte de cursele ilegale la care cred ca 90 % ar vrea sa participe macar o data, insa cand e vorba de drinking & driving majoritatea sunteti impotriva. Nu ca as pleda ca este ok sa conduci dupa ce ai baut, insa nu vi se pare totusi ca ar trebui sa fie legea putin mai indulgenta.
Si daca tot va simtiti outlaw ca aveti sau nu masini puternice, detectoare de radar si asa mai departe, incercati sa vedeti si partea fun in drinking & driving.
  • M-A-X

  • Mesaje scrise: 113
  • Locatie: Tg-Mures
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
silviu... revino-ti te rog...
  • silviu

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Pai din ce sa imi revin? ca sunt perfect treaz, doar un pic plictisit ca sunt la munca.
Dar eu am vrut doar sa subliniez ca uneori putem avea diferite vicii , egale ca gravitate, doar ca de cele mai multe ori nu le vedem decat pe cele din curte vecina.
Dupa cum am spus, si cu riscul de a ma repeta, nu sunt de acord cu drink&drive, dar nici impotriva. Mi se pare ca fiecare e liber sa faca propriile alegeri, mai ales ca multi dintre noi intr-un fel sau altul facem alegeri care implica o doza de risc. Acum o prietena de-a mea are mania vitezei, s-a rasturnat de doua ori pana acum, ( a facut o masina praf) fara victime. Ce ar insemna daca pe forum s-ar deschide o discutie despre cei care conduc cu viteza? cum ti s-ar parea ca niste moshnegutzi expirati sa vina si sa iti spuna ca nu e frumos sa ii dai blana ca e riscant?
Cred ca discutia nu isi are rostul, asta am vrut sa reliefez. Cred ca aici sunt o gramada de soferi care incalca legea, si este lipsit de logica si fair play sa gasim subiecte prin care sa aratam cat de corecti suntem. Cred de asemenea ca multi aleg sa plece acasa cu taxiul daca simt ca nu mai pot conduce, iar cei care nu o fac, ori o au pe Fortuna ca amanta, ori au tatzii in politie. Cert este ca daca un parlamentar ordinar isi permite sa fac praf copii pe trecerea de pietoni, eu unul as trece fericit peste el cu masina, conducand beat turta. ( si as vrea sa am si un Monster Truck eventual echipat de cei de la Opel!)
In rest nu vreau sa ofensez pe nimeni de aici. Mai ales ca sunt nou si nu pot spune ca sunt in pozitia in care sa ma cert cu cineva.
Atat.
  • Darkness

  • Mesaje scrise: 368
  • Locatie: Targu Mures, RO
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Auzi Silviu, eu fac ilegalitati zi de zi (viteza, dubla linie ... etc) dar nu se compara cu bautu la volan. cand merg cu 100km/h prin orash ma gandesc limpede, am incredere in mine, stiu cat ma tine sa dau talpa ... VAD DACA E CAREVA PE DRUM! cand esti beat nu cred ca iti pasa de toate astea ... dai talpa si nu te mai gandesti. te simti INVINCIBLE Smile dar nui chiar asa. am auzit cazuri de genu: unu rupt de beat doarme la volan cu picioru pe aceeleratie si altu de langa conduce ... crezi ca e aceelasi lucru cu dubla-continua??? nu cred. cred ca daca iti iese cineva in fata cand esti aroape inconstient de beat, tu nu o sa ai super reflexe (sa prinzi musca de mustata si dalea Smile) sa tragi de volan sau sa franezi ... deci ce spui tu e o prostie! daca te rastorni cu masina cand esti treaz macar stii dc ai patit-o, cand esti mort de beat nu cred ca iti pasa pana a 2-a zi ... si probabil ai sa si omori ceva pieton nevinovat (doamne fereste) si atunci nu cred ca ai vrea sa ajungi la parnaie ... si iti zic eu ca acolo ajungi 100%! so ... DON'T DRINK&DRIVE ... SMOKE WEED&FLY (joke)
  • silviu

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2004

  • Mesaj Privat
ok eu nu spun ca nu sunt de acord cu tine. ai dreptate sa spunem in proportie de 80% . Ca stii si tu acum ca o gramada de incepatori care nu prea le au cu covrigul dau in goarna la masini si apoi ii culeg gaborii de prin vreun zid. ACUM cica sunt situatii in care pana la o anumita limita de alcolemie , reflexele tale sunt mai ascutite, nu atenuate, deci ai putea sa eviti sa spunem un eventual pericol. Categoric ca daca esti muci de vezi drumul in frame-uri cu pauze lungi intre ele, esti victima clar. SI ca sa ma fac inteles, si repet, nu sunt de acord cu bautul si suitul la volan, desi eu personal am facut-o de cateva ori. INSA mi se pare inutil sa ii tintuim pe cei care o fac, mai ales ca si tu la 100km\h esti pasibil cam de aceasi pedeapsa daca ai viteza asta in zona de limitare la 30. In fine, prostie sau nu, eu nu am un cui mai mult impotriva celor care conduc in stare de ebrietate, decat a celor care imi taie fata si imi franeaza brusc. totusi lamureste-ma te rog, care este ideea acestui subiect? ca e grav sa conduci beat? e mai putin grav decat sa mergi fara permis? e mai putin grav decat sa treci pe rosu? sau sa mergi pe contrasens cu 100? nu stiu , dar eu la asta m-am referit. ca nu e chiar atat de criminal, nu mai mult decat sunt alte situatii in care poate unii ne gasim mai des. si apoi mai este si faza asta cu elasticitatea legii. acum daca bei 2 pahare dde vin sa zicem chiar crezi ca nu mai esti in stare sa conduci? ori din cate stiu eu ( poate s-a schimbat) teoretic garcea e acoperit de lege daca iti ia permisul.
  • Cali...nV6

  • Mesaje scrise: 519
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2004

  • Mesaj Privat
eu de cand mi-am luat carnetul(2001) nu am baut nici macar un strop de bautura cand m-am urcat la volan si nici nu o sa beau.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR