Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
De multa vreme am vrut sa initiez acest topic. Pentru masinile din titlul discutiei vorbim numai despre diesel, anii de fabricatie fiind la toate 2003-2004.
E vb de Audi A4 TDI 131 CP (1900 cmc) vs BMW 320 sau 520 150 CP (2000 cmc) 6 trepte, Vectra CDTI 120 sau 150 CP (1900 cmc) 6 trepte si VW Passat TDI 131 CP 1900 cmc .
As dori argumente in favoarea sau defavoarea modelelor, impresii despre fiabilitate, puncte slabe, intretinere, etc.
Skip ads

  • Liviu_vectra

  • Mesaje scrise: 276
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2003 Z20NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Schimbi masina domnu' Octav? Nu stiu cat de mult conteaza parerea mea pt ca nu sunt mecanic. Inainte sa imi iau gts-ul (pe care nu l-as mai da) am cautat numai si numai diesel, minim 131 cp si 90% sa fie adusa din afara. In afara de bmw seria 5 am cautat exact modele pt care ceri pareri. Probleme mari nu stiu sa aiba nici una, am niste prieteni mai apropiati cu audi si vw, care nu au semnalat probleme speciale. Cred ca majoritatea nu iti vor recomanda bmw pt ca are tractiune spate. Am renunat la diesel din cauza taxei, nu sunt motoare euro 4. Nu eram foare sigur de benzina dar cand ma gasit gts-ul am hotarat ca e mai bine asa. Taxa mult mai mica si intretinere la fel. De putere nici nu mai zic. E adevarat ca la consum nu se compara cu dieselul, dar nici la putere Laughing. Despre motoarele cdti de la opel stiu (i-am cerut parerea lui maiandrei cand cautam) ca sunt foarte bune. Mai slabe sunt diverse subansamble din jurul lor, cum ar fi alternatorul, EGR-ul, volanta, galeria de admisie, galeria de evacuare, si altele. Fiecare motor, fiecare masina, fiecare marca are probleme specifice. Numai bine
  • Drogas

  • Mesaje scrise: 1,260
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
BMW cu anvelope de iarna am impins iarna trecuta pe stradutele din spatele blocurilor unde nu s-a dat zapada... astra cu anvelope de vara mergea..... in veci am zis ca nu o sa imi iau tractiune spate

Audi si VW de 131 sunt cam la fel - difera doar renumele - daca tot as face o schimbare as cauta quattro/4motion - masini destul de bune cu probleme similare: volanta, distributie, sistem de brate suspensie, turbo,planetare,pompa tandem (VW)

CDTI de opel in veci nu recomand : filtru de particule; volanta ; alternator, galerie de admisie etc

Concluzia
Ori alegi "business" un A4 quattro, Passat - un fel de Audi surogat destul de ok, ambele cu costuri mari de intretinere.

Ori recomand cu caldura un benzinar puternic daca vrei putere, sau de aceiasi bani un Astra H 1.6 benzina si nu te doare capul- iti raman bani si de o instalatie de GPL, masina mai noua km mai putini.
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Ai insirat de 2x mai multe probleme la vag si totusi il recomanzi dar nu recomanzi CDTI-ul Question

Filtru de particule n-au toate, galerie de admisie cu figuri e doar pe 150 cp.....
Cam saraca argumentatia.

Dieselurile sunt mai scumpe de reparat. Daca nu faci multi km n-are rost.

PS: ai uitat pompa injector pentru care un vag-com e un "must" (verifici zilnic devierile si strangi bani) sau servofrana la vag Laughing
Skip ads

  • astrah

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Este de vorba 1.9 131 CP PD... daca zicea 2.0 TDI da aveai dreptate pica injectoarele fara sa-ti dea nici un semn pe tester= se ard.
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Tocmai ca este vorba de vechile injectoare care nu se ard peste noapte dar in timp se infunda sau uzeaza duza si merge masina ca un tractor.
  • bwmedia

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2010

  • Mesaj Privat
E destul de complicata comparatia ta.
Masini din clase diferite ca si marime. Vectra e echivalent seria 5, E classe, Passat. Seria 3 e mai mic.
Masini diferite ca pret. Un seria 5 dotat costa aproape dublu fata de un Opel Vectra.
Masini diferite ca generatie. Vorbesti de diesel, vorbesti de +40.000km pe an. De banii de care iei un Vectra C din 2007 la 100.000, iei un Seria 3 2002-2003, 150.000 km (vre-o 300.000 reali)

Am mers mult cu CDTI 150CP 6 viteze, n-am nimic sa-i reprosez, poate ca pare foarte instabila la viteze mari - mi se pare ca sare prea naspa de fund la 160-180, cand iei cate o denivelare de la poduri.

Cu restul masinilor din comparatia ta n-am mers decat ocazional, fara forja. Umbla vorba prin popor ca BMW-ul ar fi pe locul unu la senzatia de condus.
  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Ma bate un gand Liviu, desi nu stiu daca in vremurile astea tulburi ar fi o idee tocmai buna. In ce ati scris voi mai sus gasesc si unele din impresiile mele. Cu un Audi A4 am fost mers cateva sute de km....mi-a placut cel mai mult cum merge din toate celelalte (in afara de BMW cu care nu am mers deloc, insa imi place f mult interiorul la 520, mult peste toate celelalte, dupa parerea mea). Cu o Vectra C 120 CP am mers un drum tur retur Buzau-Tandarei (vreo 260 km) nu m-a impresionat mai deloc...nici interiorul, motorul nu cred ca am putut sa il apreciez corect dupa doar 250-260 km. Masina era din 2004 fusese cumparata de noua din Romania si deja schimbase la ea kitul de ambreiaj si turbina. Cam repede dupa parerea mea. Passat are varul meu, este comparabil cu Audi, insa sub Audi. Nu am mers cu 4 motion, care este destul de laudat.
Skip ads

  • Liviu_vectra

  • Mesaje scrise: 276
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2003 Z20NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2009

  • Mesaj Privat
E adevarat ca vremurile sunt cum sunt....Poate reusim sa ne intalnim sa vezi gts-ul, poate o sa iti placa mai mult decat audi, vw sau bmw Very Happy . Intradevar seria 5 e frumos. Prietenii la care am stat cand mi-am luat vectra au unul, benzina. Merge super si interiorul e de laudat. Daca te hotarasti sa iti iei masina sa nu te grabesti si sa o iei cum iti place, daca vrei minim 131 de cai apai minim sa fie. Puteam sa imi iau si eu cdti de 120 de cai sau audi din 2001-2002 dar acum ma bucur nespus ca am ramas la vectra. Nu zic ca nu imi place audi, mai ales modelul de prin 2003. Cand am hotarat sa imi iau vectra am cautat neaparat gts-ul si neaparat sa fie dublu climatronic. Cam greu am gasit la banii pe care ii dispuneam dar cu rabdare a aparut, si pe deasupra are si cai destui, piele, pilot automat, etc. M-am orientat dupa una care sa ma tina mult si bine, ceva de genu cum ai facut cu vectra ta. O ai de ceva timp si inca esti multumit de ea, plus ca ai dotari pe care unele masini de dupa 2000 nu le au.
  • schumy1502

  • Mesaje scrise: 626
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2008

  • Mesaj Privat
la VAG-uri pica injectoarele doar la cele de 2 litri si asta daca nu le a schimbat proprietarul dinaintea viitorului cumparator
cele care se inlocuiesc nu am vazut sa pice
@tonytm ai ceva cu VAG-urile?
Passatul este mult peste Vectra ,Signum Astra H la dotari ,tinuta de drum ergonomie si altelele
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Desi eu am patit-o de 4 ori cu un Passat 2.0 TDi se pare ca mai exista si exceptii.Click aici. Rolling Eyes
  • schumy1502

  • Mesaje scrise: 626
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2008

  • Mesaj Privat
de fiecare data din cele 4 ai schimbat toate 4 injectoarele?
Skip ads

  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Nu(3,3,2,2). Dar mi se pare inadmisibil ca în 86.000 de km sa ramai de 4 ori în drum. Eu cu masina asta nu mai ies din oras. Pentru mine VW(cel putin diesel) nu mai existã.
  • mad2max

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2007

  • Mesaj Privat
schumy1502 a scris:la VAG-uri pica injectoarele doar la cele de 2 litri si asta daca nu le a schimbat proprietarul dinaintea viitorului cumparator
cele care se inlocuiesc nu am vazut sa pice
@tonytm ai ceva cu VAG-urile?
Passatul este mult peste Vectra ,Signum Astra H la dotari ,tinuta de drum ergonomie si altelele


Sa spui ca passatul este mult peste vectra sau astra deja e prea mult....dar ma rog fiecare cu parerea lui...eu zic ca sunt in aceeasi "liga"
La testele ADAC vectra 1.9 cdti de 150cp a primit nota 2, iar passatul de 130cp nota 2.1 (mai mic e mai bun)
http://www.adac.de/_ext/itr..._DPF_Elegance.pdf
http://www1.adac.de/Tests/A...I_Comfortline.pdf
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
schumy1502 a scris:la VAG-uri pica injectoarele doar la cele de 2 litri si asta daca nu le a schimbat proprietarul dinaintea viitorului cumparator
cele care se inlocuiesc nu am vazut sa pice
@tonytm ai ceva cu VAG-urile?
Passatul este mult peste Vectra ,Signum Astra H la dotari ,tinuta de drum ergonomie si altelele


Nu compara Astra cu Passat, si da am Rolling Eyes
Ce dotari mega are passatu asta?
  • schumy1502

  • Mesaje scrise: 626
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Interior Astra H


Interior Passat

care e mai frumos si mai ergonomic?
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Schumy....ce ai tu cu Astra? Octav nici nu vrea Astra?
  • schumy1502

  • Mesaje scrise: 626
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Astra ...Vectra Signum tot pe acolo e linia design-ului interior
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
O fi Rolling Eyes

Vorbind de ergonomie....imi place butonul de avarii unde e amplasat pe passat. Laughing
  • DJINN

  • Mesaje scrise: 399
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
schumy interiorul asta la astra h il stii?







e vorba de gust si finante.

la orice masina ii sta bine inauntru cu piele bej combinata cu lemn.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR