Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • albert_md2004

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2006

  • Mesaj Privat
buna seara!
pt ca nu am sub ochi un disc spate de opel astra g si m-ar interesa sa-l cumpar pt o adaptare, daca merita, intreb cat e suprafata de franare a acestuia?
exista mai multe variante de discuri spate pt opel astra g, ca marime a suprafetei de franare?


stiu ca discul nu e de opel astra g, dar ca sa nu existe confuzie....


Skip ads

  • bx3m

  • Mesaje scrise: 870
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Daca am inteles bine intrebarea ta, raspunsul este : discurile de pe fata nu se potrivesc pe spate, si invers (din cate stiu eu). Suprafata de franare nu stiu sa o spun, dar din cate stiu nu exista decat discuri fata si discuri spate, fara diferenta la distanta de care pomenesti tu. Ca un corolar, daca ai tamburi pe spate, nu se merita sa faci schimb de punte, diferenta este aproximativ inexistenta intre franarea cu tamburi si cea cu discuri pe spate, exceptand cazul in care vrei sa te apuci de curse de strada. Bafta !
  • albert_md2004

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2006

  • Mesaj Privat
nu am opel, am boaste, vw kafer, si vreau sa trec de pe tamburi spate pe discuri spate. vreau sa stiu dimensiunea suprafatei de franare la mai multe tipuri de discuri spate, inclusiv cel de opel astra g, alegandu-l apoi pe cel cu dimensiunea cea mai mare, broscul avand motorul pe spate si deci o greutate sporita acolo.

intreb de discul spate de opel astra g pt ca am gast o pereche de etrieri de spate la un pret f ok....
  • bx3m

  • Mesaje scrise: 870
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Nu stiu cum e la vw, dar cel mai bine poti vorbi cu un dealer de piese. Totusi am impresia ca nu se vor potrivi etrierii intre vw si opel, chiar daca suprafata aia ar fi egala
Skip ads

  • albert_md2004

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2006

  • Mesaj Privat
deci, asadar si prin urmare, oare chiar e asa de greu de inteles ce am scris eu: vreau sa trec la un vw kafer ( broscuta) de pe tamburi spate la discuri spate si caut diferite discuri cu diferite dimensiuni ale suprafetelor de franare in speranta ca-l voi gasi pe cel mai mare la cel mai bun pret. deci revin cu intrebarea din primul post si cu speranta ca offtopicurile se vor opri sau vor fi sterse de un moderator.

disc spate, sa se retina disc spate.....
  • bx3m

  • Mesaje scrise: 870
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Prietene, imi cer scuze ca am vrut sa te lamuresc dar ...
1. Ca sa schimbi tamburii trebuie sa schimbi puntea spate - adica sa iei una cu discuri, nu se poate schimba doar tamburul cu discul; pentru asta trebuie sa cumperi o punte spate de vw kafer
2. Avand punte de vw, banuiesc , ca nu se vor potrivi discurile de opel ...
3. Si nici etrierii (stii tu, marci/masini diferite => piese diferite)
4. Nu cred ca pentru aceeasi masina se fac discuri de frana cu "suprafete de franare" cu dimensiuni diferite, de unde si ideea de a vorbi mai exact cu un dealer de piese.
Acestea fiind spuse, sa fii sanatos !
  • victor_gl

  • Mesaje scrise: 1,039
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2005 z 1,7 dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Suprafata de franare este data de suprafata de contact dintre placuta si disc . Daca ai gasit niste etrieri spate i-ti mai trebuie printre altele si suportul etrier . In suportul etrier i-ti intra placuta de frana . Nu ai cum sa pui alt tip de placuta mai mare ca si suprafata in suportul etrier . Cauta eventual de calibra sunt mai mari si discurile si suportii
  • albert_md2004

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2006

  • Mesaj Privat
http://en.wikipedia.org/wiki/Volkswagen_Beetle


asta e broscul, nu a avut niciodata punte spate cu discuri, ci doar cu tamburi, totul se adapteaza.....

pe mine ma intereseaza strict doar cat masoara in cm acea suprafata notata cu rosu in primul post.....
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR