Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Frontera
  • kriu

  • Mesaje scrise: 537
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Omega 2003 y22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2007

  • Mesaj Privat
am demontat ieri cardanul, si flansa de la diferential pentru a schimba simeringul... acum constat ca este cam maricel jocul pinionului de atac...
stie cineva, daca desfac capacul diferentialului o sa gasesc ceva de reglaj pe acolo?
deci, ar trebui sa apropii coroana diferentialului de pinionul de atac.
Skip ads

  • Frontera_A

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Mures
  • Masina: Frontera 1994 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Jocul trebuie sa existe. Altfel pocnesti diferentialul. Sunt 2 jocuri de fapt care la flansa apar ca "insumate" Unul este jocul pinion de atac coroana si e cam de 5-10 grade normal si regleaza cu saibe speciale de diverse grosimi. Si mai este un joc de "uzura" in timp la sateliti care se regleaza cu niste tot cu saibe de diverse grosimi. Eu ti-as recomanda sa-l lasi in pace din moment ce nu ti-a facut probleme pana acum.
  • kriu

  • Mesaje scrise: 537
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Omega 2003 y22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2007

  • Mesaj Privat
ma gandeam ca tot am desfacut cardanul pt a schimba simeringul, sa-mi bag nasul si pe acolo, caci mi se aude un fashait in mers... se poate din cauza ca am avut ulei putin 1.2-1.3litri?
oricum daca zici ca e cu saibe, si probabil trebuie scoase planetarele, nu ma mai apuc... credeam ca se poate regla prin strangerea unei piulite (cum era la aro)
  • Frontera_A

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Mures
  • Masina: Frontera 1994 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Nu, e cu scos planetare, scos coroana cu satelitii, scos pinionul de atac si bagata alta saiba. La Aro era parfum sa reglezi grupul.
Skip ads

  • Frontera_A

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Mures
  • Masina: Frontera 1994 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Scuze pentru dublu post.
Mi-am adus aminte. Acel "fâºâit" "fluierat" care se aude in mers il are si a mea. E rulmentul intermediar de la cardan. Eu personal n-am avut pana acum bunvointa sa-l schimb daca inca mai merge. De altfel... e desutul de firoscos si ala de schimbat si mai e un rulment special turnat in cauciuc.
  • kriu

  • Mesaje scrise: 537
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Omega 2003 y22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2007

  • Mesaj Privat
ok. pai daca este asa, maine imi vine semeringul pe original (190lei) iar vineri imi vine unul de la skf (23 lei). o sa il testez pe cel de la skf sa vad cam cat tine...
si grupul daca se va duce, nu-i bai... este 250 euro cu montat cu tot! m-am interesat Wink
  • Frontera_A

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Mures
  • Masina: Frontera 1994 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Se duce naibii doar daca umbli la el sa-l "reglezi". Daca il lasi asa cum e "reglat". n-are nimic. De altfel ca sa-l reglezi ti-ar trebui sa comanzi "saibele" de reglaj pe care numai de la OPEL le poti lua.
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Cam astea ar fi saibele de reglaj!

  • narcisnedelcu

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Frontera 1994 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Fratilor aveti grija cu reglarea de grup. Numai eu stiu prin cate am trecut cu grupul dif spate la frontera mea. Lainerele(saibele) f greu sa se potriveasca din prima si apoi odata terminat pinonul de atac cam greu sa mai faci ceva cu el. Parerea mea este ca doar daca ai probleme grave cu el sa incerci sa il reglezi. Eu am gasit f greu un grup sa se potriveasca pe acelasi raport. A trebuit sa aduc o masina din anglia de la care am luat intreaga punte spate(asta dupa ce am cautat in toata tara). Deci mare grija!Spor la treaba!
Si poate imi raspunde si mie cineva la topicul legat de relanti. Multumesc!
  • kriu

  • Mesaje scrise: 537
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Omega 2003 y22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2007

  • Mesaj Privat
gata, m-ati comvins, il las asa cum este si schimb doar semeringul!
multumesc tuturor!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Frontera

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR