Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • robytza

  • Mesaje scrise: 1,087
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: GT 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Salutare.
Recunosc ca am si eu un defect, nu la fel de mare ca si cel al manelistilor.
Este vorba doar de un defect din punctul unora de vedere care se dau mari houseri sau rockeri si nu-si cunosc originea, este vorba de faptul ca-mi plac unele melodii de muzica populara (nu toate).
Tin sa scriu aceste randuri deoarece astazi este ziua de nastere (70 ani) a Irinei Loghin, o cantareata de muzica populara care mi-a marcat cativa ani ai copilariei cu cantele sale. Din pacate nu ascult muzica populara, si nu sunt fan infocat al acesteia, dar de cate ori am ocazia sa ascult melodiile Irinei, la TV sau in vizita pe la persoane mai in varsta care iubesc acea muzica, imi tresare inima de bucurie, ma face sa ma simt bine. Nu consider aceasta muzica pentru chefuri sau mai stiu eu ce, este o muzica pentru liniste sufleteasca, muzica de casa cum zic unii.
Sunt curios daca printre voi mai sunt specimene asemenea mie, care plac muzica Irinei Loghin sau a altui cantaret autohton, si nu le e rusine sa recunoasca.

Aveti aici o melodie care ma "misca" de fiecare data cand o ascult : http://www.trilulilu.ro/ana...06/b1fa1286a14ad6
Skip ads

  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Daca nu asculti muzica populara nu inseamna ca iti negi originile.
Din nefericire pentru noi, muzica noastra populara nu este ceva frumos neaparat. Eu nu ascult dar nici nu consider ca cei care asculta sunt cu ceva mai prejos ca si cultura.
In alte cazuri, vezi, america, amerca de sud... muzica lor populara fac/faceau parte din mainstream-ul international.
  • phyton

  • Mesaje scrise: 232
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2008

  • Mesaj Privat
http://www.youtube.com/watch?v=MK6_TdT5Ekw
http://www.youtube.com/watch?v=gv-7AdDYve4
Meseriasi cu adevarat! Muzica batraneasca si nemuritoare!


Ultima modificare facuta de phyton la Dum 01 Feb, 2009 7:16 pm
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Imi place muzica din zona Ardealului si Banat.
Skip ads

  • codrin

  • Mesaje scrise: 477
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Pe langa AC-DC , Chuck Berry , Boney M , ABBA , house , in masina am si un cd-mp3 cu Sofia Vicoveanca , Daniela Condurache , Laura Lavric si Mioara Velicu , pe care-l ascult cu mare placere .
Cateva mostre :
http://www.youtube.com/watc...p;feature=related
http://www.youtube.com/watc...p;feature=related
  • petrecila

  • Mesaje scrise: 1,096
  • Locatie: Bacau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Domnilor, credeam ca opelistii nostrii par a fi asa, niste persoane luate de valul incrancenat al acestui inceput de secol, orientati robotic pe anumite ocupatiuni. Imi pare bine sa constat contrariul. In primul rand suntem oameni iar robotul nu va inlocui toate calitatile umane in veci. Cand Dumnezeu a daruit omului notele muzicale, in marinimia sa, a avut grija ca acestea sa acopere absolut toate gusturile si preferintele. Combinatia acestor note se extinde aproape la infinit (cu tot ce inseamna game, majore sau minore etc.) incat cel ce lucreaza cu ele este artist. Muzica este arta. Si ca orice arta, are darul sa atinga corzile sensibile ale sufletului. Acesta este mesaj. Orice combinatie muzicala care are mesaj trebuie ascultata. De aici multitudinea de genuri muzicale pentru absolut toate varstele. Fiecare individ de pe planeta este unic si este imposibil sa nu aiba un gen de muzica care-i place, un pasaj , un acord, etc. care sa nu-l binedispuna. De aceea problema pusa ca genul cutare sau cutare nu trebuie ascultat este in opinia mea gresita. Ascultati oameni buni ce va place daca acest lucru va face mai buni, va da energie si nu va duce la abuzuri colaterale ce va fac sa va luati la bataie nevasta si copiii. Ei nu au nicio vina si nici muzica. Nu exagerez cu nimic. Anumite genuri muzicale sunt mai "placute" cand sunt stropite de alcool la greu. Insa din toata aceasta teorie a mea, muzica romaneasca populara reprezinta un gen aparte. Nu trebuie sa ne fie rusine sa o acultam, indiferent de varsta. Generatia tanara de mai ieri si cea de azi poate ca o detesta. Dar credeti-ma ca ea va fi luata in seama cu siguranta, un picut mai tarziu. Va fi redescoperita, asa cum fiii mei descopera muzica pe care o ascultam cand eram tanar. Si le place. Este un semn bun si de optimism.

Eu imi cer scuze, nu vreau sa va plictisesc cu nimic dar ca sa fiu on topic, muzica pe care o ascult este cea cu mesaj. Mesaj pe care, poate ca il inteleg altfel, cochetand chiar bine cu un instrument. De aceea, @robytza poti sa fii linistit, ca tine, ca mine sau ca altii sunt multi in tara carora le place genul popular romanesc. Eu o ascult, filtrez, ma bucur si uneori imi dau lacrimile. Acelasi lucru si la o piesa de jazz.

Ps Pentru @phyton sa traiesti nenica, esti de al meu. Rezonam pe corzi sensibil egale. Canti la vreun instrument?
  • phyton

  • Mesaje scrise: 232
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2008

  • Mesaj Privat
petrecila a scris:
Ps Pentru @phyton sa traiesti nenica, esti de al meu. Rezonam pe corzi sensibil egale. Canti la vreun instrument?

Cine stie...cunoaste! Laughing Clapa si chitara! De ani buni.....Cele bune!
  • Byke

  • Mesaje scrise: 3,358
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Ca atare, la ultima intalnire de la Cluj, gratie colegului Operabilus, am fost foarte incantati de ritmurile Fraþilor Petreuº, mai exact


Foarte tare! Sa nu uitam de unde am plecat, cine suntem si sa aratam lumii acest lucru, cu asta se mandresc toate popoarele.
Sa nu ne pierdem identitatea!
Skip ads

  • MIMul

  • Mesaje scrise: 536
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Si eu ascult muzica polulara,lautareasca si de petrecere.
O melodie care imi place farte mult,care o ascult de cand a aparut si nu m-am plictisit de ea.

  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Mie imi plac mult rapsozii lautari autentici ai Bucurestiului inceputului de secol 20; Faramita Lambru, Fratii Gore, Jean Moscopol, Dumitru Siminica, Lache Gazaru, Zavaidoc si altii...
Sa nu uit de arhicunoscutele cantece de petrecere ale marelui Gica Petrescu, care ma binedispun oricand si pe care le ascult cu drag de fiecare data.
Si nu in ultimul rand, imi place vocea si arta realizata de Tudor Gheorghe in albumele sale populare/lautaresti (Petrecere cu taraf, Cand Dumnezeu era mai Jos, etc)
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat





  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Dumitru Farcas - Fecioreasca de pa mures practic am crescut cu melodia asta. O auzeam foarte des la emisiunea Tezaur folcloric, emisiune la care se holba batrana mea mama. Mergea tv-ul la volum aproape de maxim, sa se auda "bine de tot" piesele. Mie imi placea doar inceputul si sfarsitul emisiunii, cand puneau piesa lu' nenea cu taragotu'. Laughing
Skip ads

  • Alessandro23

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Ei cum sa iti fie rusine cu muzica noastra populara !? ah... modernismul asta...
(mama si tata sunt maistri si au vizitat multe tari in jurul anilor 90' cu ansamblul folcloric... inca mai au ziare de prin Franta din acea perioada in care ziare prima pagina era ocupata cu LAUDE LA ADRESA ANSAMBLULUI FOLCLORIC DIN IASI, ROMANIA !... ei unde ai sa mai vezi asa ceva in zilele noastre ?)
https://www.clubopel.com/lin...tch?v=gv-7AdDYve4 -> asta nu e populara.. e lautareasca dar.. cum sa nu iti placa !?:X de observat postul la care este difuzata melodia.. Smile
MULTI TINERI APRECIAZA INCA GENUL! CU MANDRIE SPUN CA AM 20 DE ANI SI SUNT UNUL DIN EI!
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR