Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • Paranoid

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2022

  • Mesaj Privat
Vã mulțumesc pentru rãspuns!
În mare m-ar fi interesat imobilizatorul și traction control. Pompa de abs are TC, dar mașina nu, este dezactivat din soft. Un buton de TC cu instalație gãsesc la dezmembrãri, dar nu mã ajutã sã îl montez dacã funcția este inactivã din soft.
Skip ads

  • lbanias

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2009 A20NHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Am OPCOM 1.95 clona care are C5 si D22, cu 170832c Prof de la Fantomel pe un laptop unde merge foarte bine, iar pe alt laptop cere activare. Ambele au windows 10. Inainte sa instalez si pe al doilealaptop 170832c de la Fantomel, nu mai gaseam softul cu care l-am luat si am tot incercat varianta 2010 care merge dar mai da disconnect si alte 170832 la care a un moment dat am apasat update. Stiu ca nu trebuia, dar nu a stricat interfata pentru ca merge pe primul laptop ok. Am dezinstalat , am reiunstalat...dar tot cere update, nu merge ca la primul laptop fara activare. 2010 nu am ce dezinstala, nu apare niciunde. Cumva in registri trebuie curatat ceva ?
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,480
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Foarte riscant sa incerci diverse variante de soft, pe o clona cu PIC "fals", dar, intr-un final, fiecare face teste pe riscul lui, asa cum am mai spus-o.
Faptul ca ai incercat update de firmware si inca functioneaza interfata, a fost doar un noroc, zic eu. Un noroc constand in faptul ca, acel update de firmware nu s-a si produs, din cine stie ce motiv.
Asta nu inseamna neaparat ca norocul se va mai repeta.

Acum, putin la subiect, toate variantele de soft, au nevoie de activare, cu precizarea ca cele din acest pachet, au particularitatea ca activarea se produce in momentul instalarii, daca interfata fizica este conectata in acel moment si driverele au fost instalate cu succes. Daca nu, activarea va fi solicitata ulterior.

In continuare, nu recomand folosirea altui soft decat cel primit odata cu interfata, in cazul acestor interfete cu PIC "dubios".
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,497
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
lbanias a scris:Am OPCOM 1.95 clona care are C5 si D22, cu 170832c Prof de la Fantomel pe un laptop unde merge foarte bine, iar pe alt laptop cere activare. Ambele au windows 10. Inainte sa instalez si pe al doilealaptop 170832c de la Fantomel, nu mai gaseam softul cu care l-am luat si am tot incercat varianta 2010 care merge dar mai da disconnect si alte 170832 la care a un moment dat am apasat update. Stiu ca nu trebuia, dar nu a stricat interfata pentru ca merge pe primul laptop ok. Am dezinstalat , am reiunstalat...dar tot cere update, nu merge ca la primul laptop fara activare. 2010 nu am ce dezinstala, nu apare niciunde. Cumva in registri trebuie curatat ceva ?

Pe al doilea laptop, îți cere activare ptr cã Win10 are o problemã de licențã...pare cumva ciudat, dar asta e...
Skip ads

  • lbanias

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2009 A20NHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Sa fie oare ca pe al doilea licenta este una digitala, gen activaredigitala.ro si nu una oem cum e pe primul laptop, care fiind de serviciu a venit cu win10 ? Dar al doilea laptop face updateuri de windows, e licenta platita, arata activat.
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,480
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Trebuie sa lamuresti despre ce activare este vorba.
Daca vorbesti de activare pentru OpCom, atunci este treaba de drivere pentru interfata sau ce ti-am scris mai sus.
Daca vorbesti despre activare Windows, atunci nu este locul potrivit si nu are treaba cu functionarea OpCom.
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,497
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
@sebage, îmi pare rãu, dar trebuie sã te contrazic (chiar dacã, sunt sigur, în general, pe probleme de-astea, ești mult mai priceput ca mine), din poziția de Stan, ãla pãțitu”: ptr cã aveam probleme cu licența Win10(ceva similar, poate identic, cu ce zice colegul @Ibanias, mai sus) pe un HP, dupã ce folosisem de mai multe ori, cu succes, Op-Com-ul(aceeași versiune software și hardware), m-am trezit cã îmi cere activare ptr Op-Com! Probabil o sã zici cã nu e posibil...Dupã ce am rezolvat cu licența, totul merge cum trebuie, fãrã alte intervenții.
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,480
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Fara pareri de rau, chiar din contra, discutiile, mai ales cele in contradictoriu, ar trebui sa fie cheia multor rezolvari.

Desigur, in lumea aceasta (digitala), pot fi multe anomalii, iar elucidarea unui astfel de mister, uneori poate dura ...
Dar, in cazul de fațã, principala vinã a acestui Windows10, este cã tine el neaparat sa aiba driverele cele mai noi, pentru dispozitive ... iar pentru o buna functionare a unei astfel de interfete OpCom, este necesar un driver ceva mai vechi pentru FTDI, adica pentru FT232, ideal trebuie sa fie instalat driverul 2.08.30, sau maxim 2.10.00.
De aici, este destul de simplu de dedus faptul ca, atunci cand Windows10 verifica si vede ca are un driver mai vechi, face update si s-a zis cu fericirea functionarii OpCom, pentru ca activarea softului OpCom, se face pe baza unui ID al hardware-ului interfetei, iar cand aceasta nu mai este vazuta corect, fireste ca nu mai este valabila nici activarea.
In general, cam acesta este cercul vicios care produce acea functionare temporara.

Din acest motiv, spun ca in cazul de fata, colegul nostru are una din cele doua probleme:
- nu are driverul corect, instalat (se instaleaza odata cu softul), deci interfata nu este corect "vazuta" de soft si nu se poate activa;
- nu a avut interfata conectata in momentul instalarii de soft si deci, activarea nu s-a putut produce in acel moment.

Alte fenomene / anomalii / cazuri particulare, desigur ca mai pot exista sau se mai pot produce, in acele cazuri, ar trebui o analiza asupra acelor particularitati.
Skip ads

  • lbanias

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2009 A20NHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Da, asa e, nu am avut opcom-ul conectat cand am instalalt softul. Cerea activarea soft OP-COM 170823c Prof . Am dezinstalat, reinstalat cu interfata conectata si merge OK acum. Nu am mai avut probleme cu masina o perioada si schimbasem laptopul personal si nu imi mai aminteam cum se instaleaza. Mergea si cu 2010, dar limitat. Multumesc de preocupare!
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,497
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
@sebage ai dreptate!
Cumva am greșit relatarea faptelor: am folosit de mai multe ori Op-Com pe acest HP, fãrã nicio problemã, dupã o vreme mã tot atenționa Win10 cã am o problemã de licențã, pe care am cam tratat-o cu indiferențã, la un moment dat am folosit Op-Com și mi-a cerut sã-l activez, ceea ce nu am reușit. Dupã o vreme, IT-istul a rezolvat problema licenței Win10, dar eu nu am mai folosit Op-Com pe acest laptop, ci pe altul, și în capul meu s-au amestecat lucrurile. În realitate, când am încercat sã folosesc HP-ul, dupã rezolvarea problemei de licențã, Op-Com-ul tot cere activare, așa cã l-am dezinstalat și reinstalat și pare cã e OK acum.
În baza explicațiilor tale, înțeleg cã Win10 a fãcut ceva update la driverele Op-Com-ului și l-a ”zdrobit”...
Întrebare:
Ce pot face preventiv ptr a evita acest lucru(update automat drivere Op-Com) pe viitor?
Mulțumesc!
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,480
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
O varianta ar fi, din System Properties, tabul Hardware, butonul Device installation settings si acolo bifat "No".
Pare sa functioneze la cativa amici.
Personal, folosesc un Netbook mai vechi, cu Windows7 pe 32 bit, cunoscut ca cel mai OK SO pentru majoritatea programelor cu care se lucreaza (la nivel mai de amator) prin lumea aceasta Auto. Aici am instalat cam tot ce am nevoie (si am destul de multe), chiar daca multi spun ca prea se pot instala prea multe pe acelasi SO.
  • georgica92

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2008 Z19DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Salutare! Am o interfață clona care a funcționat perfect o perioada pana am schimbat windows-ul și nu mai reușesc sa îi dau de cap. Problema este ca nu îmi vede toate modulele mașinii. Am încercat mai multe variante de fw (acum am 1.64)și softuri dar fără succes. Las și poze cu plăcuta și problema de conectare. Țin minte ca a mai făcut o data asa iar după câteva incercari de alte softuri si-a revenit, țin sa cred ca driverele sunt problema. În prezent am Windows 10, în device manager îl vede ca USB serial converter și driver version 2.8.14.0
Skip ads

  • ACatalin227

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2015 A17DTS
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2021

  • Mesaj Privat
Salutare. Dețin un Astra J 2015 1.7 cdti motor A17DTC iar în urma unei verificări cu opcom am găsit niște valori care nu prea știu ce anume reprezintă. Poate este careva și mă poate lamuri. Voi atașa poza.



Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR