Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • Cifi

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Arges
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Din ce gasesc pe net nu merg ,daca cumva are cineva softul si mi-l poate pune pe transfer as fi recunoscãtor.
Skip ads

  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,477
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Ce inseamna "nu merg"? Scrie si tu exact ce se intampla si la ce pas apar problemele si care sunt acestea.
Intreb pentru ca, tind sa cred ca incerci sa pui un soft ceva mai nou pe un Windows 10 si ... speri sa functioneze totul, din prima.
Ei bine, daca-i asa, trebuie sa stii ca Windows10, nu o sa-ti faca viata tocmai usoara. Uneori este foarte mofturos si foarte pretentios cu o instalare reusita de OpCom.
Este posibil sa fi incercat mai multe variante de soft, unele corecte, altele mai "zbanghii", care (poate) au reusit sa-ti zapaceasca si continutul din FTDI, automat si driverele care se instaleaza, nu sunt tocmai cele mai potrivite.

Revii cu detalii exacte si amanunte.

Cand o sa ajung la calculatorul "cu de toate", o sa incerc sa iti las o versiune mai veche (mai simplu de manipulat) si o versiune mai noua ... sa vedem spre ce ne indreptam.
  • Cifi

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Arges
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Da-i pace ,cumpar alta ,mersi de raspuns oricum.
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,477
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Eu zic sa mai astepti putin, problemele despre care vorbeam, pot sa apara si la unul "nou", daca nu respecti instructiunile, intocmai. Poate mai ai nenorocul sa cumperi si una (interfata) mai proasta.
A ta chiar pare ok.
Skip ads

  • mariocove

  • Mesaje scrise: 321
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Salut! Confirm ca Windows 10 este mai pretențios la anumite programe, cum ar fi Opcom sau Renolink pe care le vede ca și virusi.In special Windows defender standard din Windows 10.Mai mult de o zi nu funcționau programele, astfel încât am instalat un antivirus oarecare și acum nu mai am probleme. Posibil ca și protecția împotriva virușilor sa fie mai slaba, dar nu folosesc prea mult acel laptop, 90 % doar pt diagnoze.
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,477
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Avand in vedere ca inca nu mi-e clar daca ar fi ok sau nu sa pun link pe "public", mi-am calcat pe suflet si ti-am trimis mesaj privat.
Desi, ma repet, sunt "chestii" care circula libere cam peste tot si pe la noi, chiar se vand pe unele site-uri de anunturi, cu preturi destul de mari.
Bafta!
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,662
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Toate au un inceput, compasiunea este si va fi un excelent denominator de personalitati la oameni.
  • STraistaru

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2020

  • Mesaj Privat
Salut, cine ma poate ajut cu o informatie referitor la cum pot dezactica acel buzzer atunci cand depasesc 120km?
Skip ads

  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,477
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Dezactivezi - Overspeed Warning (Gulf States) - din Instrumente (ceasuri).
  • STraistaru

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2020

  • Mesaj Privat
Este o vectra c , nu am gasit nimic referitor la aceasta functie
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,497
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Colegul @sebage ți-a explicat foarte clar ce și cum se face. Cã tu nu ai priceput iotã, e altã daravelã. Trebuie sã te adresezi unui tehnician, cu scule potrivite, care știe ce trebuie fãcut. Tu nu poți face nimic, e alt nivel. Tehn(olog)ic, zic.
  • wud

  • Mesaje scrise: 210
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2015 B14XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Se poate instala pe Mac?

Nu am deloc cu Windows.
Skip ads

  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,497
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Din câte știu Op-Com merge doar pe Windows, dacã la asta te referi....
  • LMarin4

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2020

  • Mesaj Privat
diablo46 a scris:La un Astra j A14XER cu ce versiune de firmwere si softwere pot vedea valorile reale cu op-com?

Salut , ai rezolvat cumva?
am si eu A14xer
  • AGabnai

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2021

  • Mesaj Privat
Salut!
Ma poate ajuta cineva cu un soft Op-com advanced si un Fw1.67?
Merci!
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,477
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
A se citi cu atentie INAINTE de utilizare!
Acesta este un material pentru care nu am merite.
El este realizat de catre userul @Fantomel, care activeaza pe alte forumuri si pus la dispozitie GRATUIT. Din pacate, multi se folosesc de el si il comercializeaza (doar ca soft sau impreuna cu interfete hardware).
Nu ar trebui folosit decat dupa ce esti absolut sigur ca ai o interfata de buna calitate, cu PIC18F458 real si care suporta upgrade si downgrade de firmware. (s-a mai explicat cum se poate identifica o interfata de buna calitate)
Unele dintre softuri actualizeaza automat versiunea de firmware, fara sa intrebe, deci nu trebuie facute nici macar teste cu interfete de slaba calitate.
Acestea fiind spuse, nu imi asum nici un fel de vina in cazul in care materialul este folosit necorespunzator si prin asta, interfata folosita devine inutilizabila!

P.S. Am ezitat mult timp sa postez acest material, dar din moment ce se vinde pe bani frumosi, de catre multi profitori, nu vad de ce nu ar putea fi folosit si gratuit (macar de catre membri comunitatii), asa cum a dorit realizatorul.
Daca totusi se considera ca nu ar fi ok, rog sa mi se comunice.

P.P.S. @VVio, ce este cu tine?


Versiuni de Op Com functionale si diferite versiuni de firmware.
https://e.pcloud.link/publin...MA479dML8IfNGt4kk
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,662
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru material, tocmai mi-am facut pe PC un folder Opel Software\OpCom by Fantomel. Se poate dezarhiva cu orice versiune de WInRAR, am dezarhivat si am remarcat in denumire notatia ,,Free4All,, (deci apreciez munca depusa de initiator).

E bun de avut pentru oricine are nevoie de un OpCom pe interfata proprie (cu PIC18F458 real).

Stima.
  • AGabnai

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2021

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru material si pentru informatii!
  • Paranoid

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2022

  • Mesaj Privat
Vã salut!
Mi-am cumpãrat și eu un OP-COM și sunt în dubii cu el. Am luat o clonã, dar am cãutat sã aibã PIC, iar treaba este cã nu sunt convins dacã are sau nu un PIC real. L-am demontat și pe placã are cipul pe care scrie "MicroChip PIC 18F458" plus cipul FTDI, dar pe spatele plãcii nu scrie nimic. Clona are versiunea 01.70 și pânã acum mi-a mers cu OP-COM 081016, vestita China Clone 08/2010 și VAUX-COM 120309a.
Singura mea nemulțumire este cã doresc ceva mai mult. Mi-ar fi plãcut cã am și funcțiile de programming active, eram curios dacã pot sã mai jonglez de acolo cu funcțiile și dotãrile mașinii. Din ce am citit pe aici, clonele nu suportã asemenea funcții și eram curios dacã gãsesc ceva compatibil cu interfața mea care sã îmi deblocheze mai multe funcții.
Vã mulțumesc!

Edit:
Am analizat mai bine placa, existã D5 și C22 pe ea, deci bãnuiesc cã e una dintre clonele proaste.
Existã vreo versiune mai rãsãritã de OP-COM pentru ea cu toate funcțiile deblocate? Sau mã limitez la ceea ce am?
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,477
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Atat timp cat poti folosi interfata asa cum este, eu nu as risca sa incerc alte cele.
D5 si C22 indica clar faptul ca acel PIC, nu este 18F458 ci, cel mai probabil 18F46K80. Pe acest microcontroler, odata alterat firmware-ul, nu il vei mai putea resuscita (pentru ca nu exista firmware disponibil) si deci, vei ramane cu o interfata inutilizabila.
Oricum, nu vad ce chestii in plus ti-ar putea aduce un alt soft, pentru masina din semnatura.
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR