Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • PEmil

  • Mesaje scrise: 2,662
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2017 LUJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Tai-Pan a scris:Emil, ne bagi in ceata densa!

De ce nu ai cumparat WR D3?
Ce te-a impiedicat?
Erau mai ieftine!

Iti pare rau ca nu faci parte dintre cei care cumpara anvelope sh?
Adica ei sunt mai "intelepti" decat fraierii care cumpara noi!😎

Eu rezum toata povestea la cateva cuvinte: "alegerea anvelopelor arata, intr-un anume fel, cat de mult tii la viata celor dragi tie"!


Tipul de la depozitul de unde am cumparat gumele mi s-a parut un tip serios si tehnic, care vorbeste din carti, nu din ce crede sau ce i se pare lui.

Nu am luat NOKIAN WR D3 pentru ca: tipul mi-a spus ca sunt Made in Rusia si cam sunt probleme; pentru ca nu am gasit DOT 2017; pentru ca diferenta de pret intre WR D3 si DUNLOP nu era una care sa reflecte diferenta de clasa de la MEDIU la PREMIUM; pentru ca mi-am permis, financiar vorbind, sa iau DUNLOP.

Nu-mi pare rau ca nu am luat sh. Daca eram adeptul, in general, al sh-urilor, nu-mi luam o masina noua, ci una sh.

De ce sa nu recunoastem, macar unii dintre noi, ca sunt perioade cand o mai scartaim cu banii... Ori achizitia unui set de gume de iarna premium "dimensiunile noastre" este, oarecum, un efort financiar, cu atat mai mult cu cat vine la scurt timp dupa un alt efort financiar: achizitia masinii, CASCO, RCA, garantie prelungita, etc. Chestia cu gumele sh este o varianta pentru acestia dintre noi, care, in plus, nu se duc iarna pe la munte, care iarna scot masina dupa ce s-a curatat zapada s.a.m.d...
Skip ads

  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Mie mi se pare nefiresc ca cineva sa cumpere masina noua si sa-i puna anvelope sh.
E foarte bine ca te-ai decis in final sa cumperi anvelope premium!

Candva s-a mai pus problema cu raportul calitate / pret.......
Raportul acesta il vede fiecare cum vrea, deci vorba cuiva: e relativ!
  • mihai1983

  • Mesaje scrise: 570
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Aveti amandoi dreptate, ficerare afirmatie fiind plauzibila. Nici eu nu sunt de acord cu anvelope sh, insa cand scoti din buzunar cateva mii de euro, ca o ultima solutie extrema, in cazul cand bugetul a fost " stors pana la uscare " sa iei un set de anvelope sh sa treci iarna, sa iti revii cu bugetul si sa iti iei pe urma un set premium.
  • silvester

  • Mesaje scrise: 264
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B14NET/B14XFL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Ce forta de strangere a piulitelor ati aplicat? Am gasit in manual 140Nm la roata de rezerva de otel care mi se parea cam mult fata de vechea Astra H unde aveam 110Nm. Bine acolo erau prezoane si aici piulite. Oare aceeasi forta trebuie aplicata si jantelor de aliaj?

si o discutie pe forumul Vauxhall http://www.astraownersnetwo...php/t-303081.html

o brosura Continental https://blobs.continental-ti...settings-data.pdf
Skip ads

  • gi0

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2014 ?
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Apr 2014

  • Mesaj Privat
damnatu a scris:Ce dimensiuni au jantele?


Jantele pe care le am acum sunt de 205/60 r16 92h, dar vreau sa iau roti si jante separate pentru ca am senzor de presiune.
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Acelea sunt dimensiunile anvelopelor, nu ale jantelor!
Dar se intelege ca ai jante pe 16!

Inteleg ca nedumerirea priveste ce dimensiuni de anvelope trebuie sa folosesti la motorul 1.6 aspirat.
Pai cele care le ai deja pe masina si le-ai mentionat!
  • gi0

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2014 ?
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Pai ... d-voastra mi-ati spus ce jante am pe Astra J . Nu am gasit dimensiuni in cartea masinii la jante .
" Pentru motor benzina:
R16 /6.5J
PCD: 5x105
Gaura centrala: 56.6 mm
ET: 39 "
La motorul incadrat cu rosu corespunde o alta dimensiune , 215/ 50/R17 .
Fiind necunoscator , eu am inteles ca la acel grup de motorizari se poate folosi oricare dintre anvelopele din lista pe care le acopera ele .
Cu stima .
  • Silviu Mustata

  • Mesaje scrise: 1,199
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2017

  • Mesaj Privat
PEmil a scris:
Tai-Pan a scris:Emil, ne bagi in ceata densa!

De ce nu ai cumparat WR D3?
Ce te-a impiedicat?
Erau mai ieftine!

Iti pare rau ca nu faci parte dintre cei care cumpara anvelope sh?
Adica ei sunt mai "intelepti" decat fraierii care cumpara noi!😎

Eu rezum toata povestea la cateva cuvinte: "alegerea anvelopelor arata, intr-un anume fel, cat de mult tii la viata celor dragi tie"!


Tipul de la depozitul de unde am cumparat gumele mi s-a parut un tip serios si tehnic, care vorbeste din carti, nu din ce crede sau ce i se pare lui.

Nu am luat NOKIAN WR D3 pentru ca: tipul mi-a spus ca sunt Made in Rusia si cam sunt probleme; pentru ca nu am gasit DOT 2017; pentru ca diferenta de pret intre WR D3 si DUNLOP nu era una care sa reflecte diferenta de clasa de la MEDIU la PREMIUM; pentru ca mi-am permis, financiar vorbind, sa iau DUNLOP.

Nu-mi pare rau ca nu am luat sh. Daca eram adeptul, in general, al sh-urilor, nu-mi luam o masina noua, ci una sh.

De ce sa nu recunoastem, macar unii dintre noi, ca sunt perioade cand o mai scartaim cu banii... Ori achizitia unui set de gume de iarna premium "dimensiunile noastre" este, oarecum, un efort financiar, cu atat mai mult cu cat vine la scurt timp dupa un alt efort financiar: achizitia masinii, CASCO, RCA, garantie prelungita, etc. Chestia cu gumele sh este o varianta pentru acestia dintre noi, care, in plus, nu se duc iarna pe la munte, care iarna scot masina dupa ce s-a curatat zapada s.a.m.d...

Emil, sa nu-l subestimezi pe Ivan din start. In ultimii ani au cam recuperat din handicap. Nu-i iubesc deloc dar ce-i adevãrat este adevãrat.
Skip ads

  • damnatu

  • Mesaje scrise: 393
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2015

  • Mesaj Privat
gi0 a scris:Pai ... d-voastra mi-ati spus ce jante am pe Astra J . Nu am gasit dimensiuni in cartea masinii la jante .
" Pentru motor benzina:
R16 /6.5J
PCD: 5x105
Gaura centrala: 56.6 mm
ET: 39 "
La motorul incadrat cu rosu corespunde o alta dimensiune , 215/ 50/R17 .
Fiind necunoscator , eu am inteles ca la acel grup de motorizari se poate folosi oricare dintre anvelopele din lista pe care le acopera ele .
Cu stima .


Daca iei jante pe 16" poti folosi in continuare dimensiunea 205/60/R16 (cu siguranta e omologata in CIV) si pentru anvelopele de iarna.
Janta de tabla 16" pe origine are codul: 13259234


  • PEmil

  • Mesaje scrise: 2,662
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2017 LUJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Silviu Mustata a scris:
PEmil a scris:
Tai-Pan a scris:Emil, ne bagi in ceata densa!

De ce nu ai cumparat WR D3?
Ce te-a impiedicat?
Erau mai ieftine!

Iti pare rau ca nu faci parte dintre cei care cumpara anvelope sh?
Adica ei sunt mai "intelepti" decat fraierii care cumpara noi!😎

Eu rezum toata povestea la cateva cuvinte: "alegerea anvelopelor arata, intr-un anume fel, cat de mult tii la viata celor dragi tie"!


Tipul de la depozitul de unde am cumparat gumele mi s-a parut un tip serios si tehnic, care vorbeste din carti, nu din ce crede sau ce i se pare lui.

Nu am luat NOKIAN WR D3 pentru ca: tipul mi-a spus ca sunt Made in Rusia si cam sunt probleme; pentru ca nu am gasit DOT 2017; pentru ca diferenta de pret intre WR D3 si DUNLOP nu era una care sa reflecte diferenta de clasa de la MEDIU la PREMIUM; pentru ca mi-am permis, financiar vorbind, sa iau DUNLOP.

Nu-mi pare rau ca nu am luat sh. Daca eram adeptul, in general, al sh-urilor, nu-mi luam o masina noua, ci una sh.

De ce sa nu recunoastem, macar unii dintre noi, ca sunt perioade cand o mai scartaim cu banii... Ori achizitia unui set de gume de iarna premium "dimensiunile noastre" este, oarecum, un efort financiar, cu atat mai mult cu cat vine la scurt timp dupa un alt efort financiar: achizitia masinii, CASCO, RCA, garantie prelungita, etc. Chestia cu gumele sh este o varianta pentru acestia dintre noi, care, in plus, nu se duc iarna pe la munte, care iarna scot masina dupa ce s-a curatat zapada s.a.m.d...

Emil, sa nu-l subestimezi pe Ivan din start. In ultimii ani au cam recuperat din handicap. Nu-i iubesc deloc dar ce-i adevãrat este adevãrat.


Silviu, eu am spus ce afirmatie a facut acel tip, de la depozitul de anvelope. Noua ne trec prin mana 4 gume de iarna, o data la 5-6 ani, tipului ala ii trec prin mana sute sau poate mii de gume anual...
Asa ca eu inclin sa-l cred pe el.
Bine, tipul nu a spus ca toate NOKIAN-urile facute in Rusia sunt proaste, ci ca cele rusesti au mai multe probleme decat aveau celelalte (probabil finlandeze).
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
gi0 a scris:Pai ... d-voastra mi-ati spus ce jante am pe Astra J . Nu am gasit dimensiuni in cartea masinii la jante .
" Pentru motor benzina:
R16 /6.5J
PCD: 5x105
Gaura centrala: 56.6 mm
ET: 39 "
La motorul incadrat cu rosu corespunde o alta dimensiune , 215/ 50/R17 .
Fiind necunoscator , eu am inteles ca la acel grup de motorizari se poate folosi oricare dintre anvelopele din lista pe care le acopera ele .
Cu stima .


Faptul ca in acel tabel, din intamplare, dimensiunea de 215/50 R17 se afla in dreptul motorului tau, nu inseamna ca pe aceea este obligatoriu sa o folosesti!
Acel tabel iti spune ca pentru toate cele 4 motorizari se pot folosi toate dimensiunile de anvelope (cu jantele potrivite pentru ele) enumerate in urmatoarea coloana!
Este evident ca poti folosi, si e cel mai bine sa folosesti, pentru rotile de iarna aceleasi dimensiuni ca cele pe care le ai deja pe masina:
- Jante pe 16", cu specificatiile pe care ti le-am comunicat
- Anvelope 205/60 r16.
  • Silviu Mustata

  • Mesaje scrise: 1,199
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2017

  • Mesaj Privat
PEmil a scris:
Silviu Mustata a scris:
PEmil a scris:
Tai-Pan a scris:Emil, ne bagi in ceata densa!

De ce nu ai cumparat WR D3?
Ce te-a impiedicat?
Erau mai ieftine!

Iti pare rau ca nu faci parte dintre cei care cumpara anvelope sh?
Adica ei sunt mai "intelepti" decat fraierii care cumpara noi!😎

Eu rezum toata povestea la cateva cuvinte: "alegerea anvelopelor arata, intr-un anume fel, cat de mult tii la viata celor dragi tie"!


Tipul de la depozitul de unde am cumparat gumele mi s-a parut un tip serios si tehnic, care vorbeste din carti, nu din ce crede sau ce i se pare lui.

Nu am luat NOKIAN WR D3 pentru ca: tipul mi-a spus ca sunt Made in Rusia si cam sunt probleme; pentru ca nu am gasit DOT 2017; pentru ca diferenta de pret intre WR D3 si DUNLOP nu era una care sa reflecte diferenta de clasa de la MEDIU la PREMIUM; pentru ca mi-am permis, financiar vorbind, sa iau DUNLOP.

Nu-mi pare rau ca nu am luat sh. Daca eram adeptul, in general, al sh-urilor, nu-mi luam o masina noua, ci una sh.

De ce sa nu recunoastem, macar unii dintre noi, ca sunt perioade cand o mai scartaim cu banii... Ori achizitia unui set de gume de iarna premium "dimensiunile noastre" este, oarecum, un efort financiar, cu atat mai mult cu cat vine la scurt timp dupa un alt efort financiar: achizitia masinii, CASCO, RCA, garantie prelungita, etc. Chestia cu gumele sh este o varianta pentru acestia dintre noi, care, in plus, nu se duc iarna pe la munte, care iarna scot masina dupa ce s-a curatat zapada s.a.m.d...

Emil, sa nu-l subestimezi pe Ivan din start. In ultimii ani au cam recuperat din handicap. Nu-i iubesc deloc dar ce-i adevãrat este adevãrat.


Silviu, eu am spus ce afirmatie a facut acel tip, de la depozitul de anvelope. Noua ne trec prin mana 4 gume de iarna, o data la 5-6 ani, tipului ala ii trec prin mana sute sau poate mii de gume anual...
Asa ca eu inclin sa-l cred pe el.
Bine, tipul nu a spus ca toate NOKIAN-urile facute in Rusia sunt proaste, ci ca cele rusesti au mai multe probleme decat aveau celelalte (probabil finlandeze).

Peste 3-4 ani o sa îți pot da feedback-ul meu. Cert este cã destul de mulți producãtori auto au fabrici la Ivan
Skip ads

  • PEmil

  • Mesaje scrise: 2,662
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2017 LUJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Cineva zicea ca a avut pe Opel gume Continental made in Romania...
Si Dunlop-urile mele sunt made in Poland.
La fel, J-urile noastre, care unele sunt mai bune, altele mai putin bune.
Eu sper ca atat J-ul cat si gumele sa fie din cele bune, ceea ce va doresc si voua, tuturor!
  • gi0

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2014 ?
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Se pare ca doamna mea , pentru faptul ca distanta pe care o parcurge zilnic , viteza de rulare si folosirea autobuzului in perioada cand soseaua este acoperita de zapada masina va sta in garaj nu este motivata sa cumpere anvelope de iarna premium . Desi raman la parerea mea , va intreb totusi ce parere aveti despre anvelopele din gama de mijloc si ce brand ati sugera ? Pentru moment ma uitam la ... http://www.kleber.ro/gasiti...pa-mea/dimensiune . Dar am sa mai caut si alt brand care sa ofere macar clasa B la siguranta pe carosabil umed si si nivelul de zgomot cat mai redus .
Cu stima .
  • Andrei F

  • Mesaje scrise: 263
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2016

  • Mesaj Privat
Din moment ce masina sta in garaj cand e zapada si gheata ce esti asa panicat? Ce rost are sa ii cumperi anvelope de iarna dedicate daca ea le folosește doar pe vreme buna? Sa fim seriosi.. Mi se pare o tâmpenie.. O sa ii pocneasca daca nu se pricepe atat vara cat si iarna. Nu vreau sa mi o iei in nume de rau, dar nu înțeleg ce vrei sa spui cu adevãrat..
  • silvester

  • Mesaje scrise: 264
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B14NET/B14XFL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Azi am incaltat-o si eu pe "doamna".
  • PEmil

  • Mesaje scrise: 2,662
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2017 LUJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Claparii mei sunt tot Dunlop Winter Sport 5.
I-am masurat adancimea profilului cu un subler: are cca 10,3 mm.

In plus:

"Buna ziua ,
Va confirmam ca participarea Dvs la promotia Dunlop a fost validata. In maxim 30 zile de la finalizarea promotiei o sa primiti prin curier tichetele cadou Sodexho.
La livrare, curierul va solicita prezentarea documentului de identitate din care sa reiasa Codul Numeric Personal sau seria si numarul documentului de identitate, inregistrat in platforma. In cazul neprezentarii acestui document, Curierul nu este autorizat sa predea tichetul cadou.
Va multumim pentru participarea la promotie,
Echipa Goodyear Dunlop Tires Romania"
  • Silviu Mustata

  • Mesaje scrise: 1,199
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Bravo Emil.
  • silvester

  • Mesaje scrise: 264
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B14NET/B14XFL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2007

  • Mesaj Privat
PEmil a scris:Claparii mei sunt tot Dunlop Winter Sport 5.
I-am masurat adancimea profilului cu un subler: are cca 10,3 mm.

In plus:

"Buna ziua ,
Va confirmam ca participarea Dvs la promotia Dunlop a fost validata. In maxim 30 zile de la finalizarea promotiei o sa primiti prin curier tichetele cadou Sodexho.
La livrare, curierul va solicita prezentarea documentului de identitate din care sa reiasa Codul Numeric Personal sau seria si numarul documentului de identitate, inregistrat in platforma. In cazul neprezentarii acestui document, Curierul nu este autorizat sa predea tichetul cadou.
Va multumim pentru participarea la promotie,
Echipa Goodyear Dunlop Tires Romania"


Adica 50 lei la 2000 lei sau 2,5% inapoi
  • gi0

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2014 ?
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Andrei F a scris:Din moment ce masina sta in garaj cand e zapada si gheata ce esti asa panicat? Ce rost are sa ii cumperi anvelope de iarna dedicate daca ea le folosește doar pe vreme buna? Sa fim seriosi.. Mi se pare o tâmpenie.. O sa ii pocneasca daca nu se pricepe atat vara cat si iarna. Nu vreau sa mi o iei in nume de rau, dar nu înțeleg ce vrei sa spui cu adevãrat..

Pardon , ce inseamna vreme buna iarna ? Pai in zona toata iarna este zapada maxim o luna . Restul de 5 luni este ori uscat ori ploua la temperaturi foarte putin peste zero . Dar in general este umed , noaptea ingheata , ziua se dezgheata . Deci din 6 luni , 5 circula , unde este tampenia in faptul ca vreau sa iau cauciucuri de iarna , si daca ar fi dupa mine , doar din gama de top ? Cum se comporta un cauciuc de vara la minus 10*C pe uscat ?
Cat vor tine cauciucurile mele Michelin Energy Saver daca le rulez si vara si iarna cu mici pauze cand ninge ?
Citind ceva teste , se pare ca Cleber nu au o aderenta buna pe umed , desi sunt durabile in timp .
Oricum am parerea ca si in clasa medie un cauciuc bun este peste 300 lei .
Cu stima .
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR