Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  • kinderasu

  • Mesaje scrise: 1,613
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Am verificat si 165/65 R14 chiar daca din talon se pune 175/65 r14 eu am preferat asa din motive tehnice si dezavantajul e ca iti da o senzatie ciudata de balans la viteze mari si etc dar sunt pt IARNA .. schumi iese la vedere vara
@corsablue la problema aia o poate lamuri misu88 lui i-au picat injectoarele ECU si etc.. si apropo am vazut cam cum arata acele cauciucuri imense (ma mir ca nu i s-au ros in telescoape sau alte plastice) .. + ca la el am impresia ca nu avea aparatoarea de noroi la accesorii si de aia a avut ditamai problemele caci mie unu nu mi-au picat nici una din ele chiar daca nu am avut acea aparatoare o vreme buna dar am montato in cele din urma
Skip ads

  • Dan19811

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Buna ziua
As dori sa achizitionez niste jante 6jx14h2
Se pot monte pe corsa c 2001 cod motorZ12XE?
  • marusu

  • Mesaje scrise: 474
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Corsa 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2010

  • Mesaj Privat
stie cineva daca dimensiunea de la tambur la corsa d este de 56,5?
  • Audioslave

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Dan19811 a scris:Buna ziua
As dori sa achizitionez niste jante 6jx14h2
Se pot monte pe corsa c 2001 cod motorZ12XE?


Pentru corsa C, jantele de 15 sunt 4x100, 6j, et 49

Pentru 14, ai 4x100, 5.5j, et 49.
Skip ads

  • adinag

  • Mesaje scrise: 137
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 y17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2010

  • Mesaj Privat
pe 14 merge si 6j. la mine asa este si am jante GM
  • LuvRaluK

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2009 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Salut tuturor.

Sunt si eu posesorul unui Opel Corsa C din 2001 si m-am hotarat sa cumpar un set de jante pentru cauciucurile de vara (tot pe 13, ca cele incaltate cu cauciucuri de iarna).
Am o nelamurire, sper ca ma puteti ajuta: am gasit un set de jante pe care pe eticheta se vede scris:
"Opel Corsa Typ: Corsa - B - CC 5 J x 13H2"
"nicht fur Combo"
O sa le pot pune pe Corsa mea?
Nu am gasit ET scris niciunde, si ma gandesc sa nu fie ET49 (din cate am inteles cele de pe Corsa C au ET43). Daca sunt ET49, le pot pune sau vor fi probleme?
  • neda
  • *
  • 6 mesaje
  • din 22 Nov 2013
  • Corsa 2003 Z10XE
  • Bucuresti
  • neda

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2013

  • Mesaj Privat
salut,am o corsa c din 2003 motor 973 si nu stiu ce jante sa ii pun.in talon imi arata 175/65r14 sau 155/80r13 am gasit undeva la 600 lei dar pe cauciuc scrie asa 155/65r14 intrebare mea daca se potrivesc pentru motoras sa nu traga de ele sau trebui doar ce am pe talon? scz daca repet intrebarea dar nu am vaz pana acum.ms
  • bgd92

  • Mesaje scrise: 859
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Sunt prea mici anvelopele. Pune ce ai in talon.
Skip ads

  • kinderasu

  • Mesaje scrise: 1,613
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2011

  • Mesaj Privat
la 165/65/14 sunt usoare senzatii de balans spre rasturnare la viteza mai mare ... la 155/65/14 ai toate sansele sa te rastori intr-o situatie nasoala. Avantajul e ca il manevrezi mai usor volanul iar caseta de directie nu este asa solicitata... alegerea iti apartine
Doar tu stii daca conduci mai agresiv sau doar pasnic.
  • danpet

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
neda a scris:salut,am o corsa c din 2003 motor 973 si nu stiu ce jante sa ii pun.in talon imi arata 175/65r14 sau 155/80r13 am gasit undeva la 600 lei dar pe cauciuc scrie asa 155/65r14 intrebare mea daca se potrivesc pentru motoras sa nu traga de ele sau trebui doar ce am pe talon? scz daca repet intrebarea dar nu am vaz pana acum.ms

Cauta pe net si invata ce inseamna fiecare din acele numere.
Daca ai pe masina altceva decat scrie in talon,risti sa-ti ia politia certificatul de inmatriculare (+amenda),in plus,nu-ti vor mai indica bine vitezometrul si kilometrajul din bord.
Toate variantele trecute in talon...si oferite de febricant,inseamna ca rotile sa aiba acelasi diametru exterior!
R13 si R14 sunt jante de diametre diferite.In functie de acest diametru se alege anvelopa care sa dea diametrul final care trebuie.
  • kinderasu

  • Mesaje scrise: 1,613
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Astazi am desfacut rotile pe fata si surpriza .. mi se roade cauciucul pe interior la janta de 15 la bracarea rotii la maxim st/dr ...
@danpet desi am trecut in cartea alba 14 si 15 uite ca nu ia tocmai ok pe 15 ...
de regula se da in carte ce e ok pt motorizare
  • danpet

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Poate ai o anvelopa prea lata,sau cu talonul prea mare(?) Spune-ne exact ce scrie in cartea masinii (dimensiuni roti) si ce ai pe masina,ca sa vedem ce nu corespunde..

LE: Esti sigur ca uzura se datoreaza frecarii anvelopelor de masina si nu unghiului de convergenta dereglat?
Skip ads

  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,480
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
corsa c motor z13 merge cu 175 / 65 / 14 si cu 185 / 55 / 15. Le am in carte si talon si le folosesc cele de 14 iarna, iar cele de15 vara.
Fara probleme cu frecarea: de taler arc, amortizor, sasiu sau altceva.
  • kinderasu

  • Mesaje scrise: 1,613
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2011

  • Mesaj Privat
corsablue, sunt curios sa pui o poza cu jantele de vara .. mie cu jantele de astra g imi freaca de sasiu ... poate si din vina mea ca uneori mai virez bracat la maxim.
Directia e ok .. totul e ok jantele sunt de astra g cauciucurile sunt ok 185/55/15 iar urmele de uzura sunt a roata stanga in partea din spate spre habitaclu, iar dreapta in fata spre botul masinii ... posibil sa fie si unghiul de convergenta putin dereglat, dar oricum schimb flansele de amortizor si am sa ii refac directia, am dat cu sray zonele unde a facut atingere si dupa am sa vad daca mai agata ... ma gandesc sa nu fie din cauza jantelor ...
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Inseamna ca ai mai multe ture de volan spre stg decat spre dreapta. Unghiul de convergenta poate fi OK, dar nu e centrata directia (ture dr = ture stg).
  • danpet

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
kinderasu a scris:Am verificat si 165/65 R14 chiar daca din talon se pune 175/65 r14 eu am preferat asa din motive tehnice si dezavantajul e ca iti da o senzatie ciudata de balans la viteze mari si etc ...

Acea senzatie nu poate fi de la roti cu alte dimensiuni,ci doar de la unghiuri dereglate.In principal cel de convergenta.Daca "senzatia de balans" inseamna ca "fuge" putin cand in stanga,cand in dreapta (mai evident pe carosabil ud),e clar de la convergenta.
Daca in talon ai 175/...iar tu ai pus 185/...e clar ca sunt mai late decat normal,chiar daca diametrul exterior e acelasi.Totusi nu ne-ai spus toate dimensiunile pe care le ai in talon.Pe 15" ce anvelopa ai in talon?
  • kinderasu

  • Mesaje scrise: 1,613
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Stai ca ai inteles gresit. pe jante de iarna am 165 pe r14 iqr pe vara am 185/55/r15 comform talonului dimensiunea agreeata de producator.
la cele de iarna suprafata de aderenta este mai mica si am optat asa pt ca nu merg iarna cu viteza dar acumularea de zapada sa mai dispara si sa poata fi data usor jos.
El la astea de 15 fiind lata de 185 imi freaca si nu stiu de ce...desi nu ar trebui , dar oricum ii fac directia si amsa vad dupa.
Nu exclud varianta ta desi am facut directia in toamna ...
  • Shiva

  • Mesaje scrise: 1,976
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Mie nu-mi freaca cu 185/55/r15 (da cu R15 a iesit din fabrica). Ai cumva alte suspensii decat alea standard? Sau jantele sunt totusi mai late? Nu te-ai uitat pe unde ai urme de frecat - pe geanta sau pe cauciuc?
  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Nici la mine nu a frecat cu 185/55r15 ET49 si nici acum la 205/40R17, et nu stiu.
  • kinderasu

  • Mesaje scrise: 1,613
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2011

  • Mesaj Privat
No bine am tras o privire la cauciucuri din greseala si hopaqa .. suprize a la kinder .. un cauciuc facut terci la nici 500km sa dus 3-4 mm bun facem directia si trecem pe jante de 14 pana iau 4 cauciucuri noi pt jante de 15.
ma gandesc ca jantele de astra g in spite sa nu fie bune , au j'ul 6 iar corsa 5,1/2 dar nu mai stiu et-urile ..
ma gandesc sa nu faca probleme si de la acident .. cine stie. dar cert e ca am facut directia praf.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa

Chestionar

Jante aliaj sau otel
aliaj 78%
otel 21%
233 voturi

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR