Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • toss

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Salut.


Am mare nevoie de o cheie antifurt( sa cumpar) pentru un Opel Astra G 2001, pentru ca vreau sa pun cauciucurile de iarna. De preferat din Cluj, si nu ma trimiteti la service-uri, ca nu au si la reprezentanta dureaza cam mult si e cam piperat pretul. Sau poate stiti o vulcanizare unde au asa ceva?


Multumesc, si mii de scuze daca nu am postat unde trebuie( in alta partae nu ma lasa).


Skip ads

  • vlasceanu george

  • Mesaje scrise: 65
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 y2.2dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2008

  • Mesaj Privat
eu unu nu am gasit am scos antifurtul fortat din cauza ca la vulcanizare au strans antifurtul cu pistolul
  • toss

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Chiar nu ma ajuta nimeni? Macar o cheie de inprumut pana desfac prezoanele. Nimeni din Cluj cu acest model de antifurt?

Apropo de reprezentanta Opel (ECOMAX) din Cluj pot sa spun ca sunt varza. Azi am mers sa cumpar un set nou de prezoane cu cheie antifurt ca modelul meu. Ma credeti ca nu au? Si nici nu si-au dat silinta sa caute prea mult. I-am intrebat cum desfac ei prezoanele mele antifurt daca as duce masina la ei cu ceva probleme la roti? Raspunsul lor a fost ca nu desfac antifurtul ca nu au cheie si ca trebuie sa am eu cheie antifurt. Deci va dati seama ca ei nu au o trusa cu toate cheile antifurt, sau nu aveau chef sa desfaca. Mi-au zis ca ar fi bine sa merg la un sudor si sa fortez desurubarea prin sudarea prezonului. Solutie romaneasca ce sa zic.....Si se mai mira ca someaza pe acolo...
  • kratt

  • Mesaje scrise: 149
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2009

  • Mesaj Privat
nu sunt oblgati sa aiba ei chei antifurt,ca si la vulcanizare trebui sa le dai tu cheia,asta pentru ca nu sunt antifurturi standard opel,se pot monta fel de fel de prostii care apar peste noapte!tot cu sudura am procedat si eu la o roata...ca dupa am gasit cheia(era pusa bine)
Skip ads

  • costy_creete

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2005 z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2010

  • Mesaj Privat
sal am patit-o si eu ,la mine s-a rupt in prezon si am fost nevoit sa scot prezoanele fortat.cum?dupa 4 ore de munca cu sudura am fost nevoit sa gauresc prezoanele pana aproape de filet asa am scos rotile de pe masina f f f simplu apoi am scos prezonul cu mana(se poate gauri prezonul antifurt ca este dintr-un material moale)bafta si sper sa nu aveti nevoie
  • INd1aNU

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Daca Erai in bucuresti ... la Targul Auto Gaseai sigur Smile
  • siirm

  • Mesaje scrise: 322
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 3.0 CDTi
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Nu au. Cu un model apropiat am avut si eu probleme. Genul asta este original opel si se poate aduce pe cod doar in reprezentanta, separat in targ nu gasesti.
Uite aici modelul care l-am avut eu
https://www.clubopel.com/vie...02&highlight=
  • toss

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Dupa o saptamana de cercetari am rezolvat problema simplu, cu sudura la un atelier auto in Cluj si am scapat de antifurturi.

Cine e interesat de adresa atelierului sa ma contacteze.


Consider problema rezolvata si cer inchiderea discutiei.
Skip ads

  • siirm

  • Mesaje scrise: 322
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 3.0 CDTi
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Nu s-au inegrit jantele de la sudura?
  • toss

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Oct 2010

  • Mesaj Privat
putin, dar cred ca merge jos cu o solutie pentru jante.
  • Butterfly

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Nov 2010

  • Mesaj Privat
toss a scris:Dupa o saptamana de cercetari am rezolvat problema simplu, cu sudura la un atelier auto in Cluj si am scapat de antifurturi.

Cine e interesat de adresa atelierului sa ma contacteze.


Consider problema rezolvata si cer inchiderea discutiei.


Salut toss. Am si eu aceeasi problema.
Te rog da-mi un mesaj unde gasesc service-ul respectiv.

Merci anticipat
  • toss

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Oct 2010

  • Mesaj Privat
pe privat nu pot trimite masaj ca sunt prea bebe pe acest forum, deci o sa iti spun direct. In Cluj pe strada Bulgarilor e un service pentru tobe de esapament( pe dreapta cum intri pe strada de pe Fabricii). Acolo e un tip care se ocupa cu antifurturile, intrebi de el. Succes.
Skip ads

  • Butterfly

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Merci toss, m-am programat. Sper sa faca treaba buna Smile

Toate cele bune!
  • f1gio

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Asa si ar trebui sa fie ca toata lumea sau majoritatea sa aiba asa ceva, cel putin in cazul meu la masina noua mi-au dat cheie antifurt, am avut o pana, am mers la un service si ma intreaba de cheie unde este, o scot si imediat roata afara si problema rezolvata.Acum ii inteleg pe cei care au masinii SH de ce nu au, dar pe viitor cei ce vor cumpara un SH sa intrebe proprietarul de antifurt-cheie sau solutia colegului de mai sus cum bine a zis "tipic romanesc" cu sudatul prezonului cu pricina.
  • toss

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Pe viitor voi stii ce sa caut la o masina sh, doar ca e o lista cam lunga si cu siguranta nu bifezi totul pe ea. Cand am luat masina mi s-a spus ca exista cheie la trusa cricului si nu am mai verificat. Am mers pe incredere si m-am fript. Noroc ca nu am facut pana, ca eram de tot rasul. Si oricum, chiar daca aveam cheia antifurt si vroiam sa schimb o roata nu puteam pentru ca jantele erau ca si lipite pe butuc. La vulcanizare nu le-au putut desprinde cu mana sau cu piciorul, pur si simplu au batut cu o barna de lemn groasa cat mana si lunga de vreo 1,5 m. Ce sa fac, pana nu te doare capul nu te inveti.
  • shoggy

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Salutare colegi! Lamuriti-ma si pe mine cum scot capacul cu sigla opel de pe capacele prezoanelor de pe jantele astea?

As vrea sa le vopsesc nitel si ma incurca "dopul" acela.
Si ca tot veni vorba,nici pomeneala de chei antifurt pentru surubul ce tine capacul jantei. Sunt 4 surubele cu diferite modele.Ne avand cheite,mi-e teama ca o sa le pierd.
Ma gandeam sa merg la un strungar, sa-mi faca unele asemanatoare pentru cheie imbus.
Mentionez ca nu mi-e teama ca vor fi furate. Masina sta sub mine toata ziua,iar seara are parte de garaj. Ce spuneti?

Astra G 2001 1.6 16V Z16XE
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR