Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning
  • emilluss

  • Mesaje scrise: 418
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2005 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Dupa ce am citi un post scris de Edwin(o bere virtuala din Belgia) , am rezlovat-o si eu cu luminile la manere(a fost simplu , totul era gata pregatit), m-am gandit sa trec mai departe .Asa ca m-am cam uitat ce se mai poate face , dar sa ramana simplu , in ideea masinii.Am cumparat niste tuburi de alea flexibile care erau albastre si pe care le-am schimbat cu alte led-uri in galben-portocaliu.Unul l-am pus intre scrumiera si partea cu butoanele de la clima(este un loc care lasa lumina sa vina difuza) si celalalt l-am pus intre cotiera(aftermarket) si soclul pentru sticla , langa frana de mana.Asa ca a iesit ceva frumos din mare improvizatie.Alimentarea am luat-o de langa bricheta , era o mufa mare cu vreo 4-5 fire(cine stie de la ce este acea mufa?).Asa ca ,acum si pasagerii au o lumina , galben-portocaliu , discreta.
Cine vrea....


Daca tot am pus foto , iata si cu niste manere negre...
Skip ads

  • GL10PEL

  • Mesaje scrise: 782
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2006

  • Mesaj Privat
poti sa revii cu o poza in detaliu cu tubul cu led-uri si cum este el fixat peste scrumiera, si apoi sub cotiera?
E dificil sa-ti dai seama din poza cu rezultatul obtinut.
  • emilluss

  • Mesaje scrise: 418
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2005 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Le-am scos de acolo, mi-am pus oglinda cu led originala ...nu mai era nevoie de ala de la scrumiera...tubul era intre scrumiere si partea de sus
  • GL10PEL

  • Mesaje scrise: 782
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Oglinda originala cu led de unde se alimenteaza? Vine cumva in echiparea cu senzor de lumina/ploaie/oglinda heliomanta? Parca pe Astra H oglinda cu aceste echipari nu are si lumina ambientala.
Asa ceva ai pus? E de pe o Vectra.

Skip ads

  • ianys_andrey

  • Mesaje scrise: 279
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Lumina in manerele de la usi mi se pare super ok.Si a pus cineva?Sau stiti pe cineva care si a montat?
  • GL10PEL

  • Mesaje scrise: 782
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2006

  • Mesaj Privat
e un topic dedicat aici https://www.clubopel.com/vie...56&highlight=
Functia "Cautare" face minuni.
  • emilluss

  • Mesaje scrise: 418
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2005 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2010

  • Mesaj Privat
GL10PEL a scris:Oglinda originala cu led de unde se alimenteaza? Vine cumva in echiparea cu senzor de lumina/ploaie/oglinda heliomanta? Parca pe Astra H oglinda cu aceste echipari nu are si lumina ambientala.
Asa ceva ai pus? E de pe o Vectra.


Exista sigur astra cu oglinda din imagine venite direct din fabrica, a mea nu a avut si am pus eu de la o twin-top.Usuper ok, legaurile sunt luate de la bricheta.
  • viorelxxx

  • Mesaje scrise: 346
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2010

  • Mesaj Privat
uitati aici dupa cum spune si topicul lumina in plus altceva decat originalul si mai urmeaza !
  • GL10PEL

  • Mesaje scrise: 782
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Nu te dor ochii de la atat albastru? Ai facut si un tutorial pentru toate luminile astea?
  • viorelxxx

  • Mesaje scrise: 346
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2010

  • Mesaj Privat
GL10PEL a scris:Nu te dor ochii de la atat albastru? Ai facut si un tutorial pentru toate luminile astea?

in pozitia de sezut nu ai nici o problema cu lumina interioara in sensul ca nu este deranjant sau obositor vederii ( pentru luminile albastre de la picioare )pentru cele rosii din grilele de aer aflu peste vre-o ora cand se mai intuneca ca abia astazi le-am montat , cat despre tutorial nu am avut timp deoarece a fost cam pe fuga , daca cineva doreste informatii despre materiale sau de montaj le pot oferi cu cea mai mare placere aici !dupa ce se intuneca am sa pun o poza si cu luminile rosii din grile !
  • Geo60

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Zafira 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2007

  • Mesaj Privat
salutare ,

mi-am cumparat ieri oglinda retrovizoare( din masina ) cu senzori de lumina , lumina ambientala si heliomata .Lumina ambientala functioneaza , senzorul pentru intunecarea oglinzi functioneaza si el dar farurile nu mi se aprind .Finul meu are aceias masina ( zafira b ) si lui i se aprind farurile ....ciudat este ca am scos mufa de la oglinda din masina si mufa de la senzorul de ploaie si tot i se aprind farurile pe timp de noapte ( o sa incercam zi ziua sa vedem) .Are idee cineva de ce i se aprind farurile odata ce am scos acele doua mufe ?
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR