Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • mulahul

  • Mesaje scrise: 439
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2006 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2008

  • Mesaj Privat
am observat la portiera din stanga spate, atunci cand e deschisa nu se aprinde martorul in bord.
la celelalte portiere imi merge perfect. stie cineva ce ar putea fi ? mufa ? siguranta ?
thnk all !
Skip ads

  • iuliu

  • Mesaje scrise: 95
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Si eu am patit la fel.
La inceput nu a mers martorul, apoi nici inchiderea. Si era tot usa stanga spate.
O parte din fire erau taiate in mansonul de legatura dintre usa si stalp .
Am scos mufa din usa si am lipit si izolat firele.
E o operatiune destul de grea.
Din pacate e o problema des intalnita, nu numai la opel.
Daca mai ai nelamuriri poti sa mai intrebi aici.
  • stx

  • Mesaje scrise: 258
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2010

  • Mesaj Privat
tot la usa stanga spate am si eu probleme dar la mine e altfel, daca usa este deschisa pana in 5 cm imi indica martorul ca usa e deschisa, daca depaste numai imi indica se sting si luimnile din interior etc. Are cineva vreo idee?
  • iuliu

  • Mesaje scrise: 95
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Sep 2009

  • Mesaj Privat
stx a scris:tot la usa stanga spate am si eu probleme dar la mine e altfel, daca usa este deschisa pana in 5 cm imi indica martorul ca usa e deschisa, daca depaste numai imi indica se sting si luimnile din interior etc. Are cineva vreo idee?

Ai grija ca si la tine mai mult ca sigur tot acolo este problema(in mansonul dintre usa si stalp). Firele fac scurt circuit acolo, rezolva problema ca sa nu faca alte stricaciuni.
Skip ads

  • stx

  • Mesaje scrise: 258
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2010

  • Mesaj Privat
ok ma duc sa vad daca am ce sa Ii fac eu, da sigur imi prind urechile. ms mult
  • Avram Adrian

  • Mesaje scrise: 654
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2007

  • Mesaj Privat
si eu am avut ceva asemanator tot pe stanga spate, nu imi mai functiona difuzorul de pe usa si problema tot in manson, au fost firele intrerupte este ceva de migalit dar sigur vei reusi
  • klautzu

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2011

  • Mesaj Privat
am avut si eu aceeasi problema,usa stanga spate,uita-te la firele dintre masina si use,trage de acel cauciuc si izoleaza firele ca unele sunt rupte Smile
  • georgeleus

  • Mesaje scrise: 872
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Nu-mi vine sa cred cata lume se plange de acelasi lucru...
Imi faceam probleme ca o "mana criminala" mi-a taiat firele cu sficul (atat de bine erau retezate) si practic e defect(?) de fabricatie.

La mine functiona decat incuietoarea, difuzorul si senzorul nu mergeau de cand am cumparat-o... dar nu ma deranja atat de tare incat sa desfac prag, stalp si manson pentru verificare; doar scosesem mufa, am vazut ca e-n regula si m-am oprit acolo.
Problema e ca acum o saptamana incepuse sa nu mi se mai incuie.
Am mers la un prieten (ploiesteanul mishubam, membru ClubOpel, tot respectul) si cand am pus aparatul de masura pe mufa, era jale... nici o tensiune, nici un semnal, nimic. Am verificat in usa dreapta, aveam un curcubeu de semnale si tensiuni.
Am desfacut plasticul de pe prag si de pe stalp, dupa care am scos mansonul (foarte delicata operatiunea) si-am constatat ca din cele ~12 fire care sunt acolo 7 din ele erau taiate !... dar atat de bine si de egal taiate incat puteai jura c-au fost retezate cu sficul.
Initial m-am gandit ca proprietarul anterior a avut vreun scurt in usa (pe la difuzor sau ceva de genul) si de sila sa nu desfaca fatza de la usa a preferat sa lase decat inchiderea centralizata conectata.
Dar n-a fost asa.
Am lipit si izolat fiecare fir in parte (extrem de migaloasa si solicitanta treaba, n-ai nici lungime suficienta la fire, nici pozitie de lucru) dupa care am constatat ca functioneaza si senzorul de prezenta al usii si inchiderea. Difuzorul insa tot nu merge, dar dupa ce m-am chinuit de m-am uitat la pinii mufei mame (cea din portiera) am vazut ca lipseau/erau indoiti cativa dintre ei. Dupa ce se mai incalzeste afara imi procur cleme de prindere a fetzei de usa (am inteles ca se rup la desfacere) si-o dau jos pentru remediere definitiva.
Oricum s-a facut praf sistemul de inchidere al mufei, cea din usa si-a slabit suportul si mi-a intrat inauntru o data, numai eu stiu cat m-am chinuit s-o scot... o sa le schimb pe ambele, sper sa le gasesc de cumparat.

In alta ordine de idei, daca cineva are vreo explicatie pentru "taieturile" cu pricina, sunt foarte curios... mi-e greu sa cred ca firele se reteaza pur si simplu in manson doar prin inchiderea repetata a usii.

Drumuri bune la toata lumea !
Skip ads

  • lcf_156

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Citesc acest topic si ma uimesc de ceea ce se poate intampla. La masina veche(Opel Vectra B) nu am avut nici odataprobleme de genul...Acum la Astra ma bucur ca am ales modelul GTC si nu are cum sa se intample asa ceva...In orice caz bine ca exista o solutie(prin lipiorea si izolarea lor). Intrebarea e cum s-ar putea prevenii aceasta retezare a firelor?
  • georgeleus

  • Mesaje scrise: 872
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Mai intai trebuie sa ne dam seama ce anume o determina... repet, mi-e foarte greu sa cred ca se reteaza singure prin simplele inchideri/deschideri.
Question
  • pocris

  • Mesaje scrise: 261
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2010

  • Mesaj Privat
@georgeleus

As zice ca tocmai simplele deschideri genereaza problema.
Daca firele sunt numai usor subdimensionate ca lungime [sau usa se deschide in timp mai mult decat atunci cand masina era noua], la fiecare deschidere de usa [mai ales cand deschizi la maxim si rapid] ele vor fi intinse. In timp se vor rupe, probabil la mijloc.
Alta explicatie valida fizic nu vad momentan.
  • lcf_156

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Sa presupunem ca se intampla asta din asa zisa "deschidere/inchidere" a usilor...Atunci vin si va intreb, de ce se reteaza firele doar la usa sranga stape? Daca ar fi vorba doar de folosinta s-ar intampla la toate usile. Nu pot sa cred ca toata lumea foloseste numai usa stanga spate.Trebuie sa ne punem problema in felul urmator: ce are usa stanga spate si nu ai celalalte? sau e doar un defect din fabricatie, cum ca sunt mai scurte firele la usa stanga state?
Skip ads

  • Pisboy

  • Mesaje scrise: 705
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2009

  • Mesaj Privat
La mine nu mai merge difuzorul pe stanga spate.
Am ferificat mufa mama punand multimetru pe pinii de pe mufa mama si pe pinii mufei de la difuzor si nu par intrerupti.

Dar,nu am semnal pe firele de difuzor in mufa tata.Momentan nu am mai desfacut plasticele de la praguri,dar as vrea sa stiu unde duce acel cablu de sub praguri ,intr-o alta mufa mai in fata sau direct subbord in cd30?
  • georgeleus

  • Mesaje scrise: 872
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Pisboy a scris:La mine nu mai merge difuzorul pe stanga spate.
Am ferificat mufa mama punand multimetru pe pinii de pe mufa mama si pe pinii mufei de la difuzor si nu par intrerupti.

Dar,nu am semnal pe firele de difuzor in mufa tata.Momentan nu am mai desfacut plasticele de la praguri,dar as vrea sa stiu unde duce acel cablu de sub praguri ,intr-o alta mufa mai in fata sau direct subbord in cd30?


Nici la mine nu merge, chiar daca am relipit fiecare fir in mufa tata.
Am scos tot pragul de jos si stalpul de la mijloc si pana la podul pedalier (pana acolo am scos) nu am gasit mufe... toate cablurile sunt continuue.

Am sa ma ocup de problema cand s-o mai incalzi, vreau sa desfac fatza de usa si sa schimb mufa mama... suspectez ca are ceva pini rupti/indoiti.
  • Pisboy

  • Mesaje scrise: 705
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2009

  • Mesaj Privat
deci tu nu stii daca mufa tata e de vina.

Ia niste fire subtiri si le baga in gaurelele de pe mufa tata acolo unde ies iesirile la difuzor(daca dai jos protectia de cauciuc de pe mufa tata vezi pe spate firele verde si verde/maro in ce pini intra) si pune difuzorul sau alt difuzor pe direct sa vezi daca ai semnal.

ca sa dai jos toata mufa mama e mai complicat caci tre sa desfaci tot cablaju din portiera,adica vine o mufa la boxa,unu la senzoru de portiera deschisa si unu la motorasul pentru inchidere electronica.
  • georgeleus

  • Mesaje scrise: 872
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Mda... stiu...
de-asta am si zis ca ma ocup cand va fi mai cald pt ca stiu ca voi avea de migalit.
N-am incercat cum ai zis tu, m-am multumit doar cu senzorul de prezenta si inchiderea (des)centralizata functionand din nou.
Acum ca stiu culorile, cand o voi mai desface masor.

Oricum, ti-am raspuns la intrebarea principala (legata de alte mufe pe traseu) si sunt aproape sigur ca firele difuzorului intra direct in spatele casetofonului.
  • Pisboy

  • Mesaje scrise: 705
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Dupa verificari ,am constatat ca ambele fire erau taiate in mansonu ala de cauciuc care e in exterior si intra in portiera. Sad

Din fericire am reparat dar nu mia pot pune panoul usii la locul lui.Mi-au ramas pe usa niste cleme albe de plastic si nu le pot scoate ca sa le bag pe fata usii si apoi sa o clipsez


  • bame

  • Mesaje scrise: 366
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Salut,
Cum ai desfacut maneta de ridicat/coborat geamuri? Ai folosit vreo cheie speciala? In TIS zice ca trebuie sa folosesti o scula cu codul KM-317-B.
  • Pisboy

  • Mesaje scrise: 705
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Smile) cu nici o scula speciala,cu o carpa.
I o carpa si intindeo pe langa baza manerului. Acolo are o siguranta care o sa se agate in carpa si o sa sara.
  • bame

  • Mesaje scrise: 366
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Multumesc de pont. O sa incerc cand se va mai incalzi putin. Vreau sa-mi pun geamuri electrice pe spate si deocamdata ma documentez. Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR