Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • cristianR

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2005 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2011

  • Mesaj Privat
am avut si eu acesta problema de 3 ori .De doua ori am fost la meserias si mi-a luat banii.De fapt ara vorba de o problema la mufa,am bagat mufa la loc si este ok.Mentionez ca mufa are un inel de siguranta care nu prea statea la locul lui,sper sa tina cat de mult.Ce aste ciudat ca majoritatea cazurilor sunt la usa stanga spate.
Skip ads

  • bame

  • Mesaje scrise: 366
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Pisboy a scris:Smile) cu nici o scula speciala,cu o carpa.
I o carpa si intindeo pe langa baza manerului. Acolo are o siguranta care o sa se agate in carpa si o sa sara.

Am scapat de sigurante . Acum am geamuri electrice si pe spate. Merci inca o data.Laughing.
Singura problema pe care am avut-o o perioada tot cu mufa X7 (cea care intra in usa stanga spate) si anume ca nu reuseam sa bag cum trebuie mufa si iesea din usa (nu de tot doar cat sa nu mai faca contact unele fire) dupa care trebuia sa resincronizez geamurile.
Atentie la inelul albastru care iese putin din usa ca acela are rolul de a declipsa mufa. Nu incercati sa introduceti mufa in usa fara ca inelul albastru sa fie la locul lui pentru ca nu mai aveti cum debloca mufa si riscati sa rupeti clemele (sunt 3) cand fortati sa iasa.
Toate firele (cu exceptia unora de masa) care ies din usi sunt continue pana in mufa mare care se gaseste chiar sub clapeta de deschis capota, in spatele mastii de prag.
  • bame

  • Mesaje scrise: 366
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2009

  • Mesaj Privat
cristianR a scris:mufa are un inel de siguranta care nu prea statea la locul lui

Daca vorbesti de inelul albastru atunci acela nu este chiar de siguranta ci pentru declipsat mufa din usa. Ca sa scoti mufa trebuie sa impingi inelul in interiorul usii care indeparteaza clemele mufei mama din usa (cu pini tata) de mufa tata care intra in usa (cu pini mama). Inelul are mai degraba rol de deblocator. Cand introduci mufa, inelul albastru trebuie sa fie cat mai in exterior pentru a permite clipsarea mufei in toate cele 3 cleme.
  • Tiaz

  • Mesaje scrise: 1,069
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z 17 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Salutare,

Astazi am reusit su eu sa-mi fac martorul de usa deschisa sa functioneze din nou. Urmarind indicatiile voastre am gasit firul maro sectionat in 2 locuri. L-am inadit cu alt fir si vad ca acum functioneaza. Credeti ca aceasta operatiune ar trebuii facuta si la celelalte fire(chiar daca nu sunt rupte)?
Skip ads

  • georgeleus

  • Mesaje scrise: 872
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Tiaz a scris:Credeti ca aceasta operatiune ar trebuii facuta si la celelalte fire(chiar daca nu sunt rupte)?


Nu te sfauiesc.
Daca functionalitatea usii nu e afectata in vreun alt mod, nu vad vreun rost sa ciobanesti celelalte fire.
  • rtrazvan

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Salut. Cine ma poate ajuta cu niste info? Am aceeasi problema cu firele rupte la usa spate stanga. Am desfacut mufa complet, am reusit sa scot firele din ea cu "papuci" cu tot, dar au mai ramas cele 2 fire de la difuzor. Nu reusesc in ruptul capului sa scot "papucii" aia. Stie careva cum se procedeaza? Eventual cum se numeste tipul asta de mufa, poate gasesc sa o cumpar.
Vreau sa pun niste fire mai lungi, ca astia de la opel s-au zgarcit la 4-5cm de cablu Neutral


  • bame

  • Mesaje scrise: 366
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2009

  • Mesaj Privat
In poza din stanga: bagi 2 agrafe turtite pe lateralele pinului pentru a debloca "sigurantele".
Dar mai bine le lasi acolos si le inandesti (fara sa le lipesti cu cositor) si le izolezi cu tub termocontractabil.


  • rtrazvan

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2011

  • Mesaj Privat
bame a scris:In poza din stanga: bagi 2 agrafe turtite pe lateralele pinului pentru a debloca "sigurantele".
Dar mai bine le lasi acolos si le inandesti (fara sa le lipesti cu cositor) si le izolezi cu tub termocontractabil.




Nu ies de nici o culoarea. Am bagat agrafele acolo ..degeaba. Ai idee unde gasesc asa ceva?
Problema e ca sunt firele incredibil de scurte ... si voiam sa las mansonul ala original dupa operatiune. Dar cu fire asa scurte n-am sanse.
Merci pt raspuns.
Skip ads

  • bame

  • Mesaje scrise: 366
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Nu conteaza ca sunt scurte, sunt suficienti si 2-3 cm. Le innadesti si le izolezi cu tub termocontractabil (varnish)
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
se soate foarte greu acel fir...
trebuie intai impins firul inauntru ca sa poti apasa pe sigurante
am impresia ca acel papuc are siguranta pe ambele parti deci trebuie sa bagi 2 agrafe...
  • rtrazvan

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2011

  • Mesaj Privat
jgyprime a scris:se soate foarte greu acel fir...
trebuie intai impins firul inauntru ca sa poti apasa pe sigurante
am impresia ca acel papuc are siguranta pe ambele parti deci trebuie sa bagi 2 agrafe...



Finally...am reusit se le scot. Da, sunt 2 sigurante acolo... s-au cam mutilat chiestii pe acolo, dar e bine.
Merci pentru info. In weekend ma apuc de lucru ...
  • comisarul

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 1.7 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2008

  • Mesaj Privat
si la mine au fost 2 fire rupte, 3 aproape rupte, nu imi mai mergea boxa stanga spate, dupa prelungire si lipire acum e ok, imi pare rau acum ca nu le-am taiat sa le prelungesc pe toate !
Skip ads

  • tibco1

  • Mesaje scrise: 138
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Insignia 2012 A20DTH ST
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Stie cineva cam cat costa mufa copleta mama tata de pe usa?
  • bame

  • Mesaje scrise: 366
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Nu gasesti separat, doar cu cablaj. De exemplu, cablajul de pe o usa din spate costa ~700 lei nou. Mai degraba gasesti la dezmembrari. Dar ce-ai patit de ai nevoie de ambele?
  • tibco1

  • Mesaje scrise: 138
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Insignia 2012 A20DTH ST
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Fratele meu a binevoit sa umble pe acolo si le-a strans cu usa
  • jammin

  • Mesaje scrise: 203
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2010

  • Mesaj Privat
LOL frate, si eu umblu de mult cu usa stanga spate fara sa imi mearga boxa si fara sa mi se aprinda senzorul cand deschid usa. Eu am zis ca e doar la mine, dar dupa cum am citit eu pe aici, cam toate au buba asta. Ia sa ma bag si eu sa le stric mai tare, poate nu is sectionate firele si o rezolv doar din mufa. Multumesc tuturor care au scris aici.
  • rtrazvan

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Eu le-am "prelungit" ca sa zic asa cu vro 5cm. Cu martorul pt usa deschisa s-a rezolvat. Difuzorul tot nu merge. Cred ca trebuie sa dau fata jos si sa vad ce e pe acolo ...
  • george_eu25

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A1.7 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2010

  • Mesaj Privat
O intrebare da sa nu radeti.... Embarassed Mufa aia de pe usa cum se scoate ca de nu m-am chinuit.....da tot nu am reusit si mi-e sa nu rup ceva pe acolo.Am vazut ca are un fel de siguranta....
  • georgeleus

  • Mesaje scrise: 872
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2008

  • Mesaj Privat
rtrazvan a scris:Eu le-am "prelungit" ca sa zic asa cu vro 5cm. Cu martorul pt usa deschisa s-a rezolvat. Difuzorul tot nu merge. Cred ca trebuie sa dau fata jos si sa vad ce e pe acolo ...


Same sh!t here, identic si la mine.
Numai ca eu am desfacut usa si n-am gasit probleme la conectica difuzorului... mi-e greu sa cred ca s-o fi ars.
In fine, oricum am de gand sa-mi schimb toate difuzoarele.
Revin dupa cu solutionari.

@George_eu
Mufa are o siguranta care se scoate; nu mai stiu cum, dar iese.
Dupa aceea vei constata ca sta intr-un "oval". Trebuie sa rotesti de ea la 90' dupa care tragi.
Mare atentie la suportul de plastic oval care ramane in usa ! Daca l-ai scos si p-ala, te vede Dumnezeu pana-l bagi la loc.
  • george_eu25

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A1.7 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Multam georgeleus....
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR