Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • danpet

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Portiera stanga spate Smile...nu se mai deschide. (Astra H din semnatura). Mi s-a mai intamplat odata acum vreo 2-3 luni, dar si-a revenit a doua zi. De atunci, n-am mai avut probleme pana ieri cand s-a intamplat din nou.
Se aude cum bazaie actuatorul, ca si cum ar debloca, dar portiera nu se deschide...si nici din masina. In rest, n-am remarcat alte probleme (difuzor, plafoniera...)
Am o banuiala: cand activez sistemul de alarma (apasat de 2 ori pe inchiderea din telecomanda de la cheie-originala), se mai aude un bazait in usa, chiar daca ea fusese incuiata la prima apasare...E posibil sa fie ceva legat de aceasta actionare suplimentara?...nu stiu care e sistemul de functionare acolo.
Nu stiu cum sa deschid usa, presupunand ca ar fi posibil sa nu-si mai revina niciodata?!...La alte masini, daca nu mai merge actuatorul, se poate deschide dinauntru, manual. La asta nu ai cum!
Skip ads

  • black_soulwhite

  • Mesaje scrise: 530
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 Z19 DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Aug 2019

  • Mesaj Privat
Fire rupte în burduf, asa pãțeam și eu, palpaia martorul și uneori mergea deschisa, alte dați rãmânea blocata.Incearca sa gâdili burduful cu mana, deschizând portiera fata și acționând deschiderea.
  • danpet

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Asa cum am presupus, blocarea a fost legata de armarea alarmei. Nu s-a deschis nici dupa cateva actionari normale inchis/deschis, decat dupa ce am armat si deazarmat alarma...Nu stiu ce face in plus armarea alarmei antifurt, dar e clar ca atunci se intampla ceva...si doar la portiera asta. Celelalte n-au nicio problema...si nici la asta (stanga spate) nu mai am nicio alta problema, functioneaza toate cele. Poate cand va fi mai cald, sa ma uit si la firele din burduf.
N-am TIS, sa ma uit cum functioneaza (actioneaza) actuatorul, dar e clar ca daca armez alarma, sa mai aude un bazait suplimentar in usa.
  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
si eu am o usa la Astra in spate ce mai ramanea blocata, alarmele nu le am active, dar am observat ca daca o inchid doar odata, fara deadlock nu se mai blocheaza.
Cand e blocata nu o mai pot deschide decat daca cobor geamul, inchid din telecomanda si deschis usa din interior.
Skip ads

  • danpet

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Spre rusinea mea, nu stiu ce inseamna si ce face "deadlock" si daca masina mea are asa ceva. Eu stiam ca daca apas de 2 ori pe butonul de inchidere al cheii, se armeaza alarma antifurt...La prima apasare clipeste scurt din avarii si se inchid usile, la a doua, clipeste mai lung din avarii si se mai aude un bazait in plus in portiere, care nu stiu ce face. La deschidere, e suficient sa apas odata si se deschide masina, cu dezarmarea alarmei (implicit).
  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
ala e , apasarea a doua.
Eu alarma din fabrica o tin dezactivata
  • nickm

  • Mesaje scrise: 382
  • Locatie: Arges
  • Masina: Zafira 2008 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Salut,
"deadlock-ul" face ca masina sa nu mai poata fi deschisa decat dupa ce este descuiata din telecomanda, si a fost gandita impotriva hotilor care sparg geamul la masina si apoi deschid usa din interior. Aceasta functie se activeaza la a doua apasare pe butonul de incuiere din telecomanda, adica asa cum faceti voi, de aceea nu mai merg usile deschise din interior.
  • danpet

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Eu cred ca n-ai citit atent despre ce e vorba...Dupa fiecare inchidere cu 2 apasari (deadlock), la prima apasare de deschidere, masina se deschide...in mod normal, se descuie toate usile, portbagajul si capacul de benzina...La mine, nu se mai deschidea doar usa stanga spate.
In plus, masina mea are si senzor volumetric de alarma (cu ultrasunete), care declanseaza alarma la spargerea oricarui geam, sau doar la tentativa de intrare prin geam lasat deschis...asa ca nu prea mai are rost sa blocheze deschiderea usilor din interior, dar poate ca face si asta, n-am testat...avand in vedere ca senzorul cu ultarsunete poate fi anulat (buton la plafoniera), ca sa poti lasa un animalut in masina, de exemplu.
  • PBucataru

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2019

  • Mesaj Privat
Buna seara .ma poate ajuta cineva cu un raspuns sami spuna care sunt firele la inchiderea centralizata la opel astra h 2005 la portierele din spate .Multumesc
  • gabimilo1

  • Mesaje scrise: 2,268
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Salut


Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR