Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • sec233ast

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Salaj
  • Masina: Antara 2012 A22DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Ma adresez voua deoarece s-ar putea sa revin la modelul meu de suflet si anume Vectra B. Nu-mi pot cumpara o sportiva de 1.8 cum as vrea, deoarce va trebui sa o folosesc pentru a face naveta. Ar vorba de doua berline si anume:
Vectra B 2.0 dti an 2001, 170000 km
dotari climatronic, scaune piele incalzite, geamuri el. fata, tempomat, mid, culoare gri sobolan, jenti al 16, proiectoare ceata
Audi A4 1.9 tdi 110 cai an 1997, 220000 km
dotari climatronic, geamuri el fata, tapiterie plus, tempomat, comp bord, gri metalizat, proiectoare ceata, volan reglabil.
Din cate am inteles audi ar consuma mai putin si e mai vanoasa, Vectra e mult mult mai eleganta.
Dupa parea voastra care sa o achizitionez?
Skip ads

  • andreyyy

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 1.7
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2009

  • Mesaj Privat
pe cea mai noua Very Happy
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Sau de ce nu o Vectra b de 1,8 si apoi GPL pentru naveta.

Evident ca intre cele doua propuse mai bine iesi cu cea mai noua.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Sustin ideea de Vectra b, 1.8+GPL
Avantaje:
- intretinere mai ieftina decat la diesel
- costuri de combustibil/km similare
Dezavantaje:
- un efort financiar mai brusc pentru montarea GPL
- statiile de GPL sunt mai rare (da' daca faci naveta iti ochesti statiile din zona, si stii unde ai de alimentat)
- handicap la portbagaj (daca pui butelie clasica papa din spatiu, daca pui toroidala cel mai indicat e sa iti rostuiesti de o roata de rezerva ingusta, care de asemenea va papa din spatiu)

In Zalau ai GPL si la Lukoil-ul la iesirea catre Meses, si la partenerul Rompetrol de la iesirea catre Satu Mare.
Skip ads

  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Daca e sa tinem cont strict de costuri si placerea de a conduce cea mai buna varianta e GPL-ul. La 6-7 l % consum extraurban cu 2,44 Ron/litru e imbatabil fata de diesel. Poti sa cauti topicurile dedicate pe forum ca sa nu fim off topic aici. Acum poate sa nu iti placa ideea GPL-ului. Un coleg era extrem de incantat de un A8. Pana sa afle ca mergea pe GPL. Laughing Atunci alege Opel-ul Dti. Wink
  • DJINN

  • Mesaje scrise: 399
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Vectra.

E mai ieftina la intretinere, arata si mult mai bine.
  • sec233ast

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Salaj
  • Masina: Antara 2012 A22DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Am avut Vectra 1.8 benzina si stiu cat consuma, imi trebuie diesel doarece mai pica cate un pic de motorina ieftina. Pentru mine masina ideala ar fi fost o Vectra B2 Sport dar cu motor diesel. Cred ca m-am hotarat si voi merge pe acel B2 descris mai sus. Am stat putin pe ganduri vazand ca unele Vectra C sunt apropiate la pret cu B2 dar din cauza designului am renuntat la acsest model. Sper sa nu-mi consume f mult Vectra deoarece la fostul Golf am avut consum extraordinar.
  • costy-costy

  • Mesaje scrise: 230
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Audi e o masina buna dar totusi anul e cam departe de noi, cumnatul meu are un audi 99 berlina 1.9tdi si o tot lauda dar l-am mai ssi ca se vaita asa ca ...piesele oricum sunt mai ieftine
Eu as alege benzina +gpl si motor de 1.8, desi ma incanta ideea de audi dar de unul din 2004 incoace asa ca mai vb de bani
Vectra e superba are multe dotari la aceeasi bani cu concurenta dar piese nu prea sunt fiabile dar acum la toate masinile e ceva de sckimbat asa ca ...cat despre consum discutile sunt la infinit si nu luam doar uin drum de la Pitesti -Bucuresti si hop "5 consum frate nu depaseste" sa ma scutesca ca e cand am massima rare au fost cazurile cand nu am facut plinul si nu am scris pe spatele bonului drumurile facute asa ca o sa dau si eu consumul VL-CLUJ>7.8L cu gpl , pe cel mare nu-l spun(ca la 08989...totusi 14.9l...)
Bafta la alegere
Skip ads

  • sec233ast

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Salaj
  • Masina: Antara 2012 A22DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Am achizitionat pana la urma Vectra care arata destul de bine, are cateva puncte de rugina, suport motor defect, parbriz spart caucicuri, defecte (huruie). Sa va zic si ceva impresii motorul putin zgomotos (poatre si din cauza tamponului), trage binisor (oricum mai slaba ca fostul meu benzinar de 1.Cool, consumul bunicel 5.5 pana acum. Dotata destul de bine, am ales mai ales din cauza aspectul si mai ales ca sunt fan Opel (vedeti garajul meu).
  • GeX77

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Buna alegere ai facut .Sa o porti sanatos !
  • roffyboy

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Sa ai norok la ea..................
  • Dic
  • **
  • 74 mesaje
  • din 15 Feb 2010
  • Astra 2005 Z17DTL
  • Bucuresti
  • Dic

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2010

  • Mesaj Privat
andreyyy a scris:pe cea mai noua Very Happy

N-am stat sa citesc mai jos de al doilea post pentru ca sunt de acord: pe cea mai noua. Smile
Skip ads

  • Steffano

  • Mesaje scrise: 1,190
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Clar vectra. Eu 1.8 16v si merg mai mult in oras si sa sti ca la un mers lejer nu ma rupe la consum Razz sunt super multumit de 1.8 16v chiar nu ma asteptam sa mearga atat de bine si sa consume atat de putin(daca o calci consumul este pe masura)
  • florisdia

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Audi
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Eu zic ca audi era peste vectra B ,dar alte costuri la audi ,mai ridicate in special ca era diesel
  • Termopan

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1999 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2010

  • Mesaj Privat
eu zic ca ai facut o alegere buna ..distributie pe lant costuri intretinere mai mici fata de audi problema e ca tre sa ai mai multa grija de ea fiind diesel dar daca iei motorina mai ieftina cum ai zis e ok ..app stiati ca pretu benzinei la arabi e 0.5 lei / l Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR