Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • JH

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Buc
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Salutare opelistilor Razz m-am inscris si eu recent in club deoarece intentionez sa imi cumpar din DE un Astra 1,7dti in 2usi din2000-2001. Problema e ca am cam 7000eu cu care as vrea sa platesc si masina si vama + taxele pana in tara. Aici RARu si restu de taxe sa le platesc cu alti bani.
Am gasit masini cu km intre 130kkm si 165kkm in 4700-5500eu cu aer cond. fara vama.
Poate cineva sa imi zica daca sunt cam multi km...adica sa imi cumpar sau nu? Ma duce motoru pe la 300kkm fara sa ma rup la buzunare?
Ideea e ca Astra as vrea sa imi iau....alte optiuni fiind Corsa sau Fiesta care nu imi plac asa mult.
Ce sa fac??? Credeti ca imi ajung banii sa imi iau o masinuta cat de cat buna?
Mentionez ca plec Duminica dimineata in Germania dupa masina...
Va multumesc!
Skip ads

  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Am sa iti raspund eu, caci am mai cumparat masini in GER (singura deosebire fiind "juridica", i sensul ca nu m-am gandit la inscriere, Euro xxx sau vama...)
- In primul rand trebuie sa stii ca in GER marca masinii este "determinata social" in sensul ca statistic cei mai multi isi iau o marca corespunzatoare categoriei din care fac parte... Opel este o marca pentru muncitori calificati, meseriasi si alte meserii "intermediare"... Desigur, afirmatia nu este absoluta...
- In al doilea rand, motorizarea se alege in functie de tipul de utilizare a masinii, si un in functie de mofturi "iubesc diesel/urasc benzina" sau "vreau masina cu lant, nu cu curea"... PUR SI SIMPLU NU AI INTERESEAZA...
Ca sa revin la "oile noastre" si conform celor de mai sus, un Diesel TREBUIE, repet TREBUIE sa faca cel putin 20 000 Km pe an... NIMENI nu isi ia Diesel ca sa-l tina in garaj sau sa faca piata cu el (eventual... persoanele de origine est-europeana... Very Happy Very Happy Very Happy ), este intrata in mentalitatea populara inca din adolescenta... Exclamation Exclamation Exclamation
Desi kilometrajul respectiv mi se pare normal si nu mi-ar face, personal, frica... Wink
Ce trebuie insa sa supraveghezi...
- Masina sa aiba carte de intretinere la zi, kilometrajul sa creasca in mod regulat, stampilele sa nu para puse una dupa alta (aceeasi stampila de aceeasi culoare, acelasi nuanta la stilou/pix, nici o urma de ulei, etc...)
- De preferinta, masina la "prima mana"
- IN NICI UN CAZ nu se cumpara de la samsari rusi-turci-polonezi, etc, samd, se fuge de ei ca de dracu' ca si de cei care propun masini "rezervate pentru export" Daca vrei teapa de la ciori, te duci in Bubuland si vei fi servit, in Germania se cumpara de la nemti Exclamation
- In GER se plateste impozit pe capacitatea cilindrica, diferenta de pret in SH intre un "1700" si un "2000" fiind destul de mica...
- In GER Masinile Diesel sunt in general masini de firma (diferenta neglijabila intre pretul benzinei si al motorinei...)
- Pentru alte detalii, foloseste functia "search" am mai descris odata procedeul (in afara de actele cerute de vama mioritica...)
- Daca vrei sa cumperi din alta tara, considerentele sunt diferite, in acest caz o sa-ti raspund, daca te razgandesti...
- In ortice caz, masinile cele mai ieftine le gasesti in Belgia -Olanda si in ex-DDR... asta asa, in mare, exceptii se gasesc oricand...
- Bafta Exclamation
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Am uitat si nu vreau sa modific... Personal te sfatuiesc sa iei un "2000" in 4 usi, dar NU break, este "cel mai sigur" o masina de particular si se revinde cel mai bine la Romanika... Exclamation
Astept desigur, si reactii "ce stii tu, bah...", sfatul meu este insa sincer si dezinteresat pecuniar... Exclamation
Asi putea sa-ti dau si detalii mai "tehnice" dar daca nu esti cat-de-cat in domeniu, nu are rost, stiind ca pleci cu o suma relativ mare de bani la tine, poate te gandesti sa iti iei un amic mecanic "sa te pazeasca" Twisted Evil
  • JH

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Buc
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2006

  • Mesaj Privat
mersi pentru raspunsul tau!
merg destul de mult pe zi, mai ales daca am masina care nu ma rupe la consum deci cred ca o sa fac mai mult de 20kk, pe an.
vr sa imi iau in 2usi pt ca imi place mullt mai mult decat cea in 4 si pt ca este si putin mai ieftina.
mmmm nu plec singur evident Razz plecam 4 oameni si ma duc cu o cunostinta care asta face aduce masini de afara da ideea e ca zice sa rezervam de aici niste masini ca acolo nu avem timp sa cautam ca ne costa prea mult cazare/mancare/etc si stam mult mai mult decat ar trebui.
daca plec si rezerv 1-2 masini...nu am nici o sansa sa gasesc acolo?? pana mea e astra nu e mustang
sunt cam incepator in chestiile astea daia nu stiu prea multe Razz
Skip ads

  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Salutare JH si bine ai venit pe forum. In primu rand asculta de sorin ca e tatic in sfaturi Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil
In al doilea rand....un prieten a vizitat de curand Germania si mi-a zis ca e plin de Astra G in autohausuri. Problema e ca , desi rezervi de aici 2 3 masini e posibil sa ajungi acolo si sa observi ca sunt rupte masinile respective....ceea ce nu o sa iti convina.
Eu am vandut-o pe a mea ....si voi pleca in maxim 2 luni dupa una...insa....e de preferat sa te duci cu cineva care stie Tara, Limba, a mai fost si stie pe unde sunt autohausuri ale nemtilor.Mare atentie: foarte, foarte multe autohausuri sunt sub patronat turcesc, arab, etc si astia trag la tepe multe rau. Persoana care vinde e de origine germana 100% dar patronul lui poate sa fie vreun turc.....si sa ajungi in tara si sa vezi ca de fapt....masina care trebuia sa o iei tu e vreun jaf sau a facut foarte multi km.

In alta ordine.....multe bafta.....si drum bun . Smile
  • JH

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Buc
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2006

  • Mesaj Privat
sarumana pt reply....acum ma duc sa vb cu omu depsre mai multe detalii...stie tara vorbeste limba nenea asta.
sper sa fac treaba buna cu el
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Sincer sa fiu si eu prefer masinile cu 2 usi... la 1m87, e mai sanatos... Razz
Astra F din "garaj" a fost luata din piata din Germania cu 6000 DM (3000Euro) la timpul ei, evident...
Foarte serios, un hotel "formula 1" este circa 30-35E pe noapte pentru o camera, nu cred ca este chiar scump...
Baga nasul si pe "mobile.de" sa vezi ce oferta este, da-i mail garajului, vezi cum se cheama (e RAR ca turcul se abtina sa nu-i dea nume "evocator" de genul "Ismail Turcescu SARL", nu de alta dar si caprele raioase de acolo, tot cu coada pe sus se tin... Embarassed)
Daca raspunde, vezi cum te intelegi cu el, eventual lasa "garantie" un numar de carte de credit de tip "VISA" sau MASTERCARD, obtinut in mod "inteligent" cu un program de "carding", ca "sa puste" oricum cumpararea efectiva o vei face cash... Wink
O alta optiune ar fi targurile de masini de sambata dimineata sau marele targ de la Utrecht...
  • arson

  • Mesaje scrise: 162
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2001 Y 2.0 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2005

  • Mesaj Privat
@sorin666
jos palaria pentru expunere!
as mai adauga, daca mai e loc si de o alta parare, desi comentariile tale sunt exhaustive, sa se fereasca de masini culoarea rosu, albastru sau alb (in general culorile nemetalizate).
firmele cumpara flote de masini care sa fie ieftin de intretinut, prin uramre o culoare simpla e mai ieftina decat una metalizata Smile
in al doilea rand, atentie la gradul de uzura a scaunului soferului (margini) si a volanului (partea din spate, dinspre parbriz).
sa nu te lasi pacalit de scheme de genul: uite, rezreva e nefolosita! 1 din 10 nemti folosesc rezerva decat in caz de stricta necesitate). de obicei, schimba setul cu totul la 60-70000 Km, iar rezerva ramane neatinsa.
am zis bine, sorine? Smile
bafta!
Skip ads

  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Exact, masinile nemetalizate, "zero-optiuni", diesel in 2 usi sau break au sanse imense sa fie "masini de flota", cele 4 usi benzina, cu ceva optiuni, 2 seturi de roti vara-iarna, casetofon schimbat, sunt masini de particular.
(exceptie... Astra 3 usi cu motor 1200 benzina este tot de particular... este "masina femeii", mai precis, pe langa bamporu' BMW al barbatului...)
Cumpararea unei masini de firma POATE fi interesanta, cu conditia SA TI SE SPUNA CLAR, pretul sa fie decent, iar kilometrii in concordanta cu uzajul de catre profesionisti al masinii...
De altfel pe Mobile.de exista firme specializate pe masini de la Posta germana (in general Polo galbene) Armata (Astra verzi/kaki) pompieri, politie, etc, samd...
  • 16V

  • Mesaje scrise: 151
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2006

  • Mesaj Privat
JH, am eu o astra de vanzare din 2000, diesel, in 2 usi. exact ce iti trebuie tie. vezi ca e la rubrica "vand/cumpar masina". e inscrisa in Ro in 31/01/2006. daca te intereseaza, putem face orice test vrei tu. stiu ce am. Smile te scapi de drum pana in germa, e inscrisa gata si nu mai risti sa iei de acolo nu stiu ce.
  • JH

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Buc
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2006

  • Mesaj Privat
mama cate raspunsuri Razz mersi 16V de oferta da are motoru de 2 si eu vreau 1,7 plus ca deja e pregatita plecarea.
ce vroiam sa va mai rog ca nu mi-ati spus am gasit cu 155kkm merita? adica pot sa mai merg cu ea pana la un 250kkm fara sa bag multi bani in ea?
nu am idee cat de fiabile sunt motoarele 1,7dti de la opel si cati km duc
  • 16V

  • Mesaje scrise: 151
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2006

  • Mesaj Privat
un motor diesel intretinut nu are voie sa pice inainte de 500.000. asa ca poti sta linistit. eu am luat-o pe a mea la 130.000 si imi puneam aceeasi problema. am dus-o la un meserias cand am ajuns in tara, a verificat-o, a pus-o pe tester si mi-a zis ca ma duce motorul 1 milion km, numai sa ma tina restul masinii atata.
grija mare la samsari, respectiv turci, rusi, polonezi, nu mai vorbesc de romani.
si-a luat un prieten acum 2 saptamani din piata din Arad un astra 1.7 dti, 2 usi la 160.000 km cu numere de zoll. pret 6700. mai are de platit inscrierea. masina arata foarte bine si sunt convins ca il mai duce mult si bine. ti-am spus pretul ca sa te orientezi acolo sa nu o iei mai scump decat e aici Wink
mai gandeste-te in privinta motorului. vezi tu ce prinzi pe acolo, dar nu te feri de 2.0. si eu am vrut 1.7 si m-am ales cu 2.0. nu imi pare rau, ba dimpotriva. una-i o masina la 101cp si alta-i la 75. vezi ca exista un topic despre motor 1.7 si 2.0.
in rest, multa bafta!!!
Skip ads

  • radium

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2006

  • Mesaj Privat
1. Am si eu o mica nelamurire legata tot de numarul de kilometri. Am ocazia sa cumpar un Astra Caravan alb din 2001 (produs in 2000, inmatriculat prima data in 2001) pe benzina, motor de 1.6 8V. Masina este a unui coleg si acum are 115.000 km. Ea a fost adusa din Germania in toamna lui 2004 si la acea data avea 80.000 de km. Omul de la care o cumpar sigur nu a manarit kilometrajul, dar am o mica "spaima" ca la momentul cand a adus-o el sa nu fi avut acei 80.000 km reali. Intrebarea este, e posibil ca in Germania sa fi facut doar 80.000 km in 3 ani fiind pe benzina? Masina se stie ca a fost a unei firme.

2. Ce stiti despre tipul asta de motor: Z16SE cu care este echipata masina?

3. Omul a schimbat la ea kitul de distributie (la 90.000), placutele de frana si masina arata pe exterior si interior impecabil.

Asa ca va rog sa-mi spuneti si parerea voastra. Multumesc!
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
E normal, exista firme si firme, printre altele cele care nu folosesc masina in mod intensiv isi iau masina pe benzina...
  • mikhai

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2006

  • Mesaj Privat
sorin666 a scris:Exact, masinile nemetalizate, "zero-optiuni", diesel in 2 usi sau break au sanse imense sa fie "masini de flota", cele 4 usi benzina, cu ceva optiuni, 2 seturi de roti vara-iarna, casetofon schimbat, sunt masini de particular.
(exceptie... Astra 3 usi cu motor 1200 benzina este tot de particular... este "masina femeii", mai precis, pe langa bamporu' BMW al barbatului...)
Cumpararea unei masini de firma POATE fi interesanta, cu conditia SA TI SE SPUNA CLAR, pretul sa fie decent, iar kilometrii in concordanta cu uzajul de catre profesionisti al masinii...
De altfel pe Mobile.de exista firme specializate pe masini de la Posta germana (in general Polo galbene) Armata (Astra verzi/kaki) pompieri, politie, etc, samd...


corect.anul trecut am avut ocazia sa cumparam un focus 2004,facuse 36.000,il vindea armata germana,avea cocardele pe usa inca,dar
era pret fix iar negocierea insemna ca dealerul mai punea ceva pe ea
in niste limite rezonabile-aici vopsire usi plus placute si discuri.discuri
la 36.000?cum au tras militaurii aia de ea?am lasat-o pt un astra2.0
la 27.000...acum t-mobile da drumul la zeci de astre 1.7.un dealer care
a apucat la cascaval se numeste celik.care cumperi de la el,ca da turcu
si niste salvari la culoarea tapiseriei...
  • radium

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Sa inteleg, sorin666, ca masina poate intra-adevar sa aiba kilometrii reali? Am citit si celelalte posturi si am vazut ca la 6000 EUR nu poate sa fie o masina ok, ma gandesc ca si asta a fost cam 6000-6500 la data achizitiei din Germania...
  • radium

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Discutia cu 6000 de EUR era pentru o masina cu motor diesel, e drept...
  • 16V

  • Mesaje scrise: 151
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2006

  • Mesaj Privat
numarul de km poate fi real, radium. problema e cat costa masina. aici poti negocia serios pe urmatoarele motive: e benzina, a fost de firma, daca mai e si alba pe deasupra...
cat despre motor, eu zic ca-i ok 1.6. iar despre kit-ul schimbat, spune-i sa-ti arate o dovada, o carte de service, ceva.
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
radium a scris:Sa inteleg, sorin666, ca masina poate intra-adevar sa aiba kilometrii reali? Am citit si celelalte posturi si am vazut ca la 6000 EUR nu poate sa fie o masina ok, ma gandesc ca si asta a fost cam 6000-6500 la data achizitiei din Germania...

*
Ca sa fie clar de la inceput... NU sunt un profesionist al vanzarilor de masini... Wink Parerea mea este ca CELE MAI MULTE masini aduse de bisnitari in RO au acest kilometraj, IN SPECIAL BREAKURILE DIESEL, doar ca cifrele sunt "un pic corectate" INAINTE de introducerea in RO (Ungaria=50Euro, dupa ce zic unii...)
Altfel nu s-ar explica preturile, identice sau chiar mai mici decit in Germania, nici de ce respectivii samsari se incapataneaza sa faca "munca patriotica" si sa piarda bani fericind romanii cu masini din import...
Acuma... cel care alege este cel care da cu banul... Rolling Eyes
Personal, prefer (la bani constanti...) o masina cu kilometri mai multi (dar cinstiti...) uneia "luata de la mos din curte si care care face 1000 km pe an" ca sa citez samsarii...
  • radium

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Multumesc de raspunsuri, oameni buni. Omul are carte service din Germania si toate facturile de la reparatiile din Romania (kit distributie, filtre, placute, schimb ulei, etc.)
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR