Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • DorianY

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Roman
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2005

  • Mesaj Privat
Sunt nevoit sa strabat des o bucata de drum pe care piatra nu este tasata.
Desi merg cu viteza 2 sau chiar 1 de curand sesizez o usoara trepidatie a volanului insotita de un sunet pe care-l pot asemena cu un surub desfacut, sau pentru cei ce mai tin minte problemele Daciei, ca bataia la acea bucsa care se gasea sub volan.
As vrea sa va mai spun ca aceasta bataie si trepidatie nu le sesizez pe asfalt si nici la mici denivelari din asfalt sa zicem de genul acelor petice care au fost puse pentru a acoperi gropile.

Intrebarea mea este daca aveti idee ce ar putea fi si daca din ce stiti probleme la bucse capete de bara si alte elemente de la rulare se pot transmite, cum sesizez eu, in volan.

Oricum m-am decis sa merg la service la reprezentanta, in Bacau la Gesara, dar ar fi bine sa stiu ce ma asteapta.

Apoi, tot din ce stiti voi, cand se intervine la bucse la rulare, la ce elemente daca se umbla este neaparata refacerea unghiului de fuga?

Apropos de Gesara Bacau....pareri?
Skip ads

  • l_stoian79

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2006

  • Mesaj Privat
aproximativ aceeasi problema o am si eu (doar ca nu am trepidatii, ci simt ca si cum "agata" volanul in anumite zone ale cursei). sunt interesat de eventuale pareri
  • arson

  • Mesaje scrise: 162
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2001 Y 2.0 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2005

  • Mesaj Privat
schimba bieleta directie + capat de bara. (90+50 RON), fara manopera. la mine se face simtita trepidatia la peste 120Km/h. (e jocul mai mic). oricum, eu le schimb zilele astea. aaa, si daca vrei performanta, se schimba perechea de bielete, dupa care se face directia obligatoriu. succes!
  • DorianY

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Roman
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2005

  • Mesaj Privat
Merci Arson pentru parerea ta avizata.

Tocmai scriu dupa o mica aventura la service Opel Gesara Bacau, actulamente firma cumparata de Gold & Platin din Iasi.

Dupa 1 saptamana de aspteptari in care am tot insistat cu telefoanele si am intrebat daca au bielete de directie pe stoc...am decis sa merg la service, in Bacau, eu fiind din Roman, cu speranta ca poate fi alt defect...din ce am mai vorbit cu lumea mi s-a mai spus ca e posibil sa fie si bieletele antiruliu.


Am ajuns ...dupa un scurt test cu mecanicul langa mine, timp in care ii spuneam acestuia ca problemele care le am apar doar la drum cu denivelari, a urmat constatarea.

In urma acesteia mi-au fost "gasite" urmatoarele defecte:

-Bielete de directie stg+dreapta
-Bielete antiruliu stg+dreapta
-Brate spate stg+dreapta

Din aceste defecte ca piese pe stoc aveau numai ultimele doua repere.

Am ales sa-mi fie schimbate doar bieletele antiruliu cu gandul ca problema pe care eu o sesizasem se va ameliora.

Toata aceasta operatiune a durat de la 12 la ora 15.Unul dintr motive a fost: Domnule dumneata ai solicitat numai verificare bataie , nu si schimbarea peiselor,cand ai facut programarea.asa ca am scos masina dumitale de pe stand si am bagat-o pe a altuia care avea programare la revizie.

In tot acest timp nu am avut acces sa vad masina, nici macar prin fereastra , geam sau gaura cheii...o explicatie a fost: pana sa fim cumparati de Gold& Platin lasam clientul sa se uite acum...se lucreaza la montarea unor camere video...

Am plecat din service....mai mult multumit ca am scapat...si cu o mica speranta ca problema s-a rezolvat.
Pe E 85...asa cum era si inainte, nici o problema.

Insa ...ajuns acasa la ROman, problemele au reaparut...poate mai puternic ca inainte, sau e doar o simpla iluzie, insa acum din cand in cand se aude un zgomot puternic, ca si cum s-ar rupe ceva...zgomot care nu-l auzeam inainte.

Ok acum intrebarea pentru voi...ce e de facut?

Sa cumpar piese originale sa le pun la un service in Roman..?
Problema e ca daca fac acest lucru.....trebuie sa merg apoi undeva unde sa-mi faca unghiul...bine...si acest loc...inca nu-l stiu.

Nu vreau sa scap masina aceasta din mana, ca daca o neglijez....se duca la vale...si apoi va fi nevoie...sa investesc si mai multi bani in ea.

Sa va mai spun ca....intr-o discutie amicala cu o persoana din acel service, acesta mi-a spus: Dom'le daca vrei cu adevarat meseriasi....mergi la Brasov, mai vezi si peisajul....

Credeti-ma ajung sa regret Dacia...masina pe care stia sa o repare oricine, fie bine sau rau....ea mergea la fel de prost....nu aveam pretentii.
Skip ads

  • chiciuc

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
nu stiu cum e la vectra c, dar la vectra b, verificarea jocurilor se face ca la dacie. Cauta un mecanic bun, de orice masina, si urc-o pe elevator.
  • DorianY

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Roman
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2005

  • Mesaj Privat
Merci chiciuc, asa am si facut....am mers la un service...bun dar nu cu atatea pretentii ca o reprezentanta...mi-am comandat piesa originala care sincer m-a ajuns un pic mai ieftin decat cu cat mi-o vindeau cei de la reprezentanta...

Problema este ca omu' cu service-ul mi-a spus sincer ca nu poate sa-mi faca unghiul.

De ce ar trebui sa tin cont cand fac unghiul fata?

Din ce stiti voi...pot sa merg la o alta reprezentanta pentru o astfel de operatie?
  • alecsstan

  • Mesaje scrise: 77
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2006

  • Mesaj Privat
pai de ce sa tii cont? daca tot schimbi bucsaraie + pivoti - bla bla
inainte de unghi verifica si tu sa fie amortizoarele in stare buna, ca daca sunt distruse si trebuie schimbate, stii f bine, iar tb unghi facut
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR