Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • adware_man

  • Mesaje scrise: 1,732
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Lao a scris:Poate totusi ar fi mai indicat sa schimbam titlul topicului. Constat ca vorbim mai mult despre slabiciunile multora pentru cumparaturi decat despre carduri de credit.


si ai... si n-ai dreptate. ai, pentru ca intr-adevar, ne confesam p'aici unii dintre noi cum putem sau cum nu ne putem abtine, si n-ai, pentru ca este o realitate dobanda groaznica la cardurile de credit, pe care o exprimam prin frustrarile noastre.
Skip ads

  • daniel_aoe

  • Mesaje scrise: 650
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
fereasca Dumnezeu sa fii intr-o situatie naspa si sa ai nevoie urgent de 4 - 5000 de ron, ca direct la credit europe bank te opresti. recunosc, si pe mine m-a ajutat atunci, insa ulterior am spart tot banetu pe te miri ce...[/quote]

Totusi, daca Doamne fereste l-as lua, unde pot sa-l folosesc? Este Visa sau Mastercard?
  • adware_man

  • Mesaje scrise: 1,732
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2008

  • Mesaj Privat
daniel_aoe a scris:fereasca Dumnezeu sa fii intr-o situatie naspa si sa ai nevoie urgent de 4 - 5000 de ron, ca direct la credit europe bank te opresti. recunosc, si pe mine m-a ajutat atunci, insa ulterior am spart tot banetu pe te miri ce...


Totusi, daca Doamne fereste l-as lua, unde pot sa-l folosesc? Este Visa sau Mastercard?[/quote]

il poti folosi linistit la cumparaturi in toate mall-urile si nu numai, sunt cu adevarat mii de magazine in care cumperi in 2,3... 12 rate fara dobanda. doar sa ai grija sa nu scoti bani cash... doar in cazul urgentelor majore Smile
  • fnf bogdan fnf

  • Mesaje scrise: 452
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
daniel_aoe a scris:
fnf bogdan fnf a scris:Sfat !
Sfaturi pentru cine doreste sa isi faca CardAvantaj sau BonusCard :
CardAvantaj : nemaipomenit pt cumparaturi in sistem de rate la magazine partenere , 0% dobanda ( pe bune ) in rate egal impartite fara comisioane ascunse doar taxa anuala de administrare 45 ron pe an . NU RETRAGETI BANI DE LA ATM sau nu faceti tranzactii pe alte pos-uri de la alte banci aveti dobanda 29% MARE ATENTIE !
Spor la shopping ! Smile


Si eu lucrez intr-o banca (ceva mai mare ca si cota de piata).
Spui ca dobanda si comisioanele sunt 0%. De ce? Ca vrea muschiul turcului sa piarda, sau ca magazinele au preturi preferentiale la plata cu plasticul?
7.000 magazine? Poate in toata Europa, incluzand si Turcia! Daca pe plastic nu scrie Visa sau Mastercard ma p..s pe el, nu este bancabil. Apropos: si Patriciu a scos un plastic din asta, sa platesti la Micro in loc sa tina caiet.



Dobanda fata de alte banci este 0% pentru utilizatorul cardului deoarece banca castiga de la comerciant ( magazin ) , comisionul nu este de 1,5% ca la oricare tranzactie este in functie de numar de rate 6 rate 5,5% samd .

Costurile sunt suportate de catre magazine .

Asta face diferenta intre CardAvantaj , Bonus Card si alte carduri de credit bancare ! Nu sunt carduri Overdraft !
Skip ads

  • fnf bogdan fnf

  • Mesaje scrise: 452
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
daniel_aoe a scris:
fnf bogdan fnf a scris:Sfat !
Sfaturi pentru cine doreste sa isi faca CardAvantaj sau BonusCard :
CardAvantaj : nemaipomenit pt cumparaturi in sistem de rate la magazine partenere , 0% dobanda ( pe bune ) in rate egal impartite fara comisioane ascunse doar taxa anuala de administrare 45 ron pe an . NU RETRAGETI BANI DE LA ATM sau nu faceti tranzactii pe alte pos-uri de la alte banci aveti dobanda 29% MARE ATENTIE !
Spor la shopping ! Smile


Si eu lucrez intr-o banca (ceva mai mare ca si cota de piata).
Spui ca dobanda si comisioanele sunt 0%. De ce? Ca vrea muschiul turcului sa piarda, sau ca magazinele au preturi preferentiale la plata cu plasticul?
7.000 magazine? Poate in toata Europa, incluzand si Turcia! Daca pe plastic nu scrie Visa sau Mastercard ma p..s pe el, nu este bancabil. Apropos: si Patriciu a scos un plastic din asta, sa platesti la Micro in loc sa tina caiet.




....... 7000 magazine in toata tara ..... vineri am facut un raport cu magazine partenere active in 2010 ! cardurile sunt emise sub sigla Visa si Mastercard ! nu este un card de fidelizare !


Cred ca lucrezi undeva in backoffice si nu ai legatura cu piata !


PS : NU FAC PROMOVARE "GRATUITA" NICI CARDAVANTAJ NICI BONUSCARD ! nu am nici un castig , doar am vrut sa dau detalii despre card-urile astea doua !
  • EL-GABRY

  • Mesaje scrise: 1,477
  • Locatie: Neamt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2009

  • Mesaj Privat
EL-GABRY a scris:Sa nu mai deschid alt topic.O prietena vrea sa imi faca un card de cumparaturi Lyoness.Eu voi primi 1% inapoi din valoarea cumparaturilor (la unele magazine) si ea 0.5% ca bonus de prietenie,sau asa ceva.
E vreo strategie de marketing?Sunt obisnuit ca la noi nimic sa nu fie gratis...
Aveti asa ceva?
http://www.lyoness.ag/RO/index.aspx

Puteti un pic sa dezbateti acest subiect?Stiti ceva clar legat de asta?
Multumesc.
  • daniel_aoe

  • Mesaje scrise: 650
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Se simte disperarea in piata, sales "manager". Creditul cu buletinul, bancile serioase le-au scos din oferta, loase-rii au piata libera.
FACI PROMOVARE "NEGRATUITA". Pe mine nu ma intereseaza de cardul promovat de tine, de BRD, BCR, Raif, CEC. Am scris ca am asa ceva, dar este teapa, si raman la aceasta parere.
PS: Bogdane: In BO de pe o pozitie, vezi mai bine decat un baiat de la ghiseu.
LE: Gabry: acela este un card de fidelizare, cum a spus si Bogdan. Se gasesc si la Altex, marile lanturi de farmacii, etc... Daca nu este sub sigla Visa sau Mastercard, nu este un instrument de plata.


Ultima modificare facuta de daniel_aoe la Dum 14 Nov, 2010 10:38 pm
  • fnf bogdan fnf

  • Mesaje scrise: 452
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
NU VAND ACEST CARD ! sa fie clar ! nu mai intereseaza vanzarea lui .
nu lucrez la ghiseu si vad ca am ajuns la o discutie care este departe de subiectul initial ! Stiu numarul de magazine deoarece ne ocupam de mentenanta pos-urilor !

O seara buna
Skip ads

  • EL-GABRY

  • Mesaje scrise: 1,477
  • Locatie: Neamt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2009

  • Mesaj Privat
daniel_aoe a scris:LE: Gabry: acela este un card de fidelizare, cum a spus si Bogdan. Se gasesc si la Altex, marile lanturi de farmacii, etc... Daca nu este sub sigla Visa sau Mastercard, nu este un instrument de plata.

Se merita facut,sau e praf in ochi?
Pe un anume forum vad o intreaga discutie despre el.Il are cineva?
  • daniel_aoe

  • Mesaje scrise: 650
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Daca este un instrument bancar de plata, trebuie sa vezi costul in comparatie sa zicem cu cel emis de Eurom Bank. Daca este de fidelizare, iei urmatoarele produse mai ieftin, gen puncte Thank You de la Orange.
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Eu am CardAvantaj de la Europe Bank. Este VISA, se poate platii oriunde ca si cu un card obisnuit, se pot face tranzactii pe internet etc.
Costuri zero daca nu depasesti termenele. Taxa anuala de 45 RON care se plateste la prima tranzactie facuta.
Il am, dar inca nu l-am folosit.
  • fnf bogdan fnf

  • Mesaje scrise: 452
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Il legatura cu CardAvantaj va pot ajuta cu detalii despre card si cum poate fi folosit acesta !.

Ajutorul este ca de la client la client !
Skip ads

  • lungu daniel

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2010

  • Mesaj Privat
eu am card avantaj
este bun doar la cumparaturi altfel nu prea ai ce face cu el pentru ca dodanda este cam maricicasi nu poate fi folosit la orice magazin.
  • stocariu

  • Mesaje scrise: 733
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Eu am alte variante cu master card Forte de la banca Transilvania. Iau de pe el cati bani imi trebuie sa zicem 2000 roni si in prima luna (sau pana in 55 de zile) pun inapoi 2000 ca sa nu imi ia dobanda imediat scot 1800 si repet in fiecare luna e ca si cum as plati lunar 200 rata. Pe chestia asta platesc comision de retragere 1% din suma trasa si 40 roni anual comision de administrare. Daca platesc cu cardul comisionul este zero. Am explicat in mare cum ar fi mecanismul ca mai fac si alte combinatii ca sa se simta mai usor rulajul.
Mai am unul la raiffeisen de cumparaturi cu care fac cumparaturi de cte ori am cash in buzunar. Pun cash-ul deoparte si il folosesc la altceva pana vine termenul sa depun la banca 55 de zile!(atentie ca bancile calculeaza aste 55 de zile intr-un fel anume, daca e cineva interesat detaliez, inafar de colegii care lucreaza la banca Smile ). Aici nu platesc nici un comision pt ca platesc cu cardul si comisionul este zero. Exista un comision anual de 40 de roni. Dar daca faci cumparaturi de peste 500 de roni lunar iti dau ei un bonus, echivalentul comisionului anual pe o luna adica 400/12. In plus ma si felicita ca l-am obtinut pt ca am facut cumparaturi de peste 500 (si isi dau cu tesla.....) sperand ca intr-o luna nu voi depune la timp si ma vor rupe cu dobanda vreo 19 sau 25 % nu stiu exact.
Oricum nu m-au ars decat de 2 ori odata in prima luna, ca au facut reclama mincinoasa si nu intelesesem exact cum functioneaza la astia de la raiffeisen si o data ca nu am citit bine extrasul si nu am bagat suma care trebuia. A si o data la Transilvania ca era termen pe 25 care cadea duminica iar eu am depus luni si au zis ca trebuia sa ma duc vineri, la raiffeisen e ok si luni daca scadenta este duminica.
  • e_vasalos

  • Mesaje scrise: 60
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1995 x25xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Eu recomand credit card de la Libra bank. Oameni sunt foarte de treaba, emiterea rapida, costuri minime, taxe si dobanzi cele mai mici din piata in momentul de fata, perioada de gratie mai mare comparativ cu bancile mari din piata in momentul de fata.
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Nu recomand card de credit
Ai avataje 1% inapoi din cumparaturi si mai te miri nu stiu ce
dar cat platesti comisioane si dobanzi?oare nu mai mult?ca altfel ei de unde scot banii?
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR