Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • b28cxh

  • Mesaje scrise: 396
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1992 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2006

  • Mesaj Privat
am mai incercat sa postez subiectul asta dar tot aparea o eroare a serverului. anyway, sper sa nu apara de 2 ori Embarassed

tot vad pe "drumurile noastre toate " masini (in special berlinele clasice pitestene Laughing ) echipate cu tot felul de becuri , care mai de care mai funky..unele bat in verzui, altele au usoara tenta verzui-rosii....
pe cele alb-albastre le inteleg si le apreciez dar astea chiar nu vad ce utilitate mai au? vezi mai bine daca iti bate farul in verzui? sa inteleg ca fac parte din oferta meshterilor din vitan, fiind import china/turcia?

am vazut acum 1an, intr-adevar, la augsburg, cand mi-am luat philips-urile gt150, unele de la philips care cica bat pe 3 zone, diferit, adica lumina pt marginea carosabila bate in nu stiu ce nuanta, cea principala diferit, etc...

ciudatenii sunt o gramada..de ex chinezii au gasit varianta low cost a becurilor alb-albastre sau xenon Laughing farurile au direct sticla nuantata puternic in albastru ....nu se echipeaza asa masinile lor din fabrica (stiti ca vw, citroen etc construiesc in china) dar le gasesti ca aftermarket..

o fi o versiune 2006 a ideilor francezilor care te obligau sa ai faruri galbene sau mai bine zis sa nu ai lumina alba prin anii 70..celebrele masini pt franta cu sticla farurilor galbena.....sunt si eu curios daca lumina aia galbena nu te mai orbeste? sau care era ideea?
Skip ads

  • mikhai

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2006

  • Mesaj Privat
becurike verzi-rosii reflecta gustul etniei lui vanghele-dar,social vorbind,
este o forma de cultura ,ca ne place ori ba.

becurile sint nelegale in europa.nu sint mai bune,puse pe un tester arata de jale-pt forumistii din suceava,sunati 521044,firma tesva,au asa ceva,
finnd producatori de becuri-ma refer la tester.

culoarea galbena a farurilor franceze vine din primul razboi,gindita treaba
sa-i deosebeasca de masinile germane.
  • dinca_marian

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2006

  • Mesaj Privat
galben se mai foloseste si pt ceata parca nu ?
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Ideea FR cu farurile galbene este din timpul razboiului, sa stie pilotii pe cine sa mitralieze si pe cine nu Embarassed (PE BUNE) in ziua de azi si de vreo 15-20 de ani nu se mai folosesc, dar sunt tolerate la masinile de epoca...
Cat despre chinezariile "pseudo-xenon"... daca clientul cere, producatorul ofera... Twisted Evil De actfel, nu chinezii ci Philips a inceput cu "moda" Cool
Skip ads

  • dinca_marian

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2006

  • Mesaj Privat
ce a lansat si produce Philips cred ca e calitate nu moft ... oricum intradevar ma mir si eu cum cateodata prind tot felu de idiotenii pe la romanasii nostri
  • b28cxh

  • Mesaje scrise: 396
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1992 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2006

  • Mesaj Privat
sorin666 a scris:Ideea FR cu farurile galbene este din timpul razboiului, sa stie pilotii pe cine sa mitralieze si pe cine nu Embarassed (PE BUNE) in ziua de azi si de vreo 15-20 de ani nu se mai folosesc, dar sunt tolerate la masinile de epoca...
Cat despre chinezariile "pseudo-xenon"... daca clientul cere, producatorul ofera... Twisted Evil De actfel, nu chinezii ci Philips a inceput cu "moda" Cool


de 15-20 de ani? de fapt, oops..au cam trecut anii..era sa zic ca am vazut renault-uri 20 si bmw-uri seria 5 rechin cu astfel de faruri..dar am uitat ca au trecut anii si deja o masina din anii 80 are peste 20 de ani...la naiba, imbatranesc Sad Idea
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
La cele mai multe diferenta este un bec cu "prezervativ" din sticla galbena, un patent, 5 minute si devii "European" Laughing
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR