Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • viorelb

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Apr 2005

  • Mesaj Privat
De mai mult timp am observat ca nu se mai aprinde becul galben "check-engine" la punerea contactului. Banuiesc ca este ars si as vrea sa stiu cum se poate schimba si ce tip de bec este. M-am uitat in manualul Etzhold dar din ce spune acolo am inteles ca becuri din acelea cu soclu nu sunt decat vreo 5, restul, printre care si cel cu problema, sunt parte integranta a cadranelor. Ma poate lamuri cineva cum pot proceda, fiindca acel bec e important, stiu ca se aprinde cand sunt probleme la calc., la turbo sau injectie si cred ca ar fi bine sa fie functional ?
Skip ads

  • b82bog

  • Mesaje scrise: 400
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2005

  • Mesaj Privat
ce pot sa-ti spun sigur este ca nu e bec normal cu soclu. Sunt un fel de leduri, poate totusi a schimbat cineva acest bec(led) si ne da niste deralii
  • botosu

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Toate detaliile necesare se gasesc in manual de service, care se cam gaseste si pe www.clubopel.ro

La Astra mea, treaba sta cam asa:
1. se desface plasticul de pe tija volanului;
2. se desface plasticul din jurul ceasurilor de bord
3. se scoate cutia cu ceasurile de bord (se trage afara din bord, dupa ce se scoate cablul de acceleratie)
4. se intoarce cutia cu fundul in sus
5. se scoate becul ars
6. se pune becul nou.... asta daca nu ai uitat sa cumperi inainte de pasul 1.

Sper ca ajuta, pt ca din cate stiu eu bordul este cam la fel si la Astra F si la Astra G
  • viorelb

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Am precizat ca am citit manualul de service, sunt desemnate acolo clar numai 5 becuri care se pot schimba prin spate. Cele de avertizare (engine, ulei ABS, etc.) sunt parte integranta a cadranelor respective si nu sunt vizibile daca se trag ceasurile afara prin metoda precizata de tine.
Ma intereseaza daca a schimbat cineva vreunul din aceste becuri de avertizare, cu ce tip de bec si cum.
Astept in continuare o idee de la voi.
Skip ads

  • botosu

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2006

  • Mesaj Privat
La mine sunt tot pe spatele cutiei de ceasuri, sunt acelasi model ca si cele pt iluminatul ceasurilor DOAR ca au soclul o idee mai mic, becurile sunt de 12V la 1A (sau 1,2A ... nu mai stiu exact)

Tu doar ai citit in manual sau ai si dat jos tabloul de bord?... poate a uitat neamtul sa scrie in manual Smile [/img]
  • b82bog

  • Mesaje scrise: 400
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Am dat eu jos tabloul si e SMD:oops:


Ultima modificare facuta de b82bog la Lun 10 Jul, 2006 12:57 am
  • botosu

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Sad ... inseamna ca a facut neamtul o gluma si a complicat lucrurile mai tare la astra G... Sad
  • b82bog

  • Mesaje scrise: 400
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Cred ca sunt leduri SMD. Ma contrazice cineva?Smile
Skip ads

  • viorelb

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Daca e asa o sa incerc sa vad daca pot ajunge la ele, numai daca nu este sigilat tot tabloul. S-ar putea sa fie lipite pe o folie de cablaj si sa fie un contact prost sau vreun contact oxidat in mufa, pentru ca atunci cand am luat masina indicatorul functiona normal. Sa vad cand o sa am timp si loc sa desfac tabloul de bord sa vad ce-i acolo. Daca o rezolv am sa va spun care e solutia pentru ca vad ca nu stie nimeni exact.
  • b82bog

  • Mesaje scrise: 400
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Se poate ajunge la ele.Cum iti spuneam eu am desfacut bordul dar ma uitam ca matza in calendar.Daca te pricepi poate incercam impreuna.Eu iti arat cum se desface bordul Laughing
  • sandumbogdan

  • Mesaje scrise: 887
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2004

  • Mesaj Privat
eu am ajuns la ele si is leduri smd
  • viorelb

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Multumesc ! In sfarsit, o veste buna ! Deci se poate desface.
Cred ca se pot inlocui atunci cu ceva LED-uri recuperate de pe la tel. mobile.
O sa caut mai multe chestii din acestea si pentru siguranta poate fac rost si de ceva becuri asemanatoare cu cele de la iluminarea panourilor de la casetofoanele auto si abia cand am mai multe la dispozitie ma apuc sa desfac bordul. O sa pun mai intai aparatul de masura pe celelalte care merg ca sa identific daca sunt intr-adevar LED-uri si daca au cumva si rezistenta serie incorporata sau o sa caut sa vad daca au pe cablaj rezistente serie ca sa pot estima curentul la care merg.
@ b82bog : nu stiu de pe acum cand o sa fac rost de piese si cand o sa am posibilitatea sa fac lucrarea dar daca vrei sa ma ajuti si esti interesat de rezolvare o sa-ti dau un mesaj privat la momentul potrivit.
Skip ads

  • b82bog

  • Mesaje scrise: 400
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Leduri se gasesc pe Maica Domnului. E 10 mii bucata Smile Ca sa-ti dai seama de felul ledului poti desface "blocul" de comanda al geamurilor electrice de pe una din usi(daca ai geamuri electrice).Nu e mare lucru.Cu o surubelnita super fina de ceasornicar desfaci usor.Pe placa o sa vezi astfel de leduri Laughing
  • viorelb

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Am gasit ceva scheme electrice pentru masinile noastre pe un site german si intr-adevar sunt LED-uri si au rezistente serie pe acelasi cablaj.

https://www.clubopel.com/alb...c.php?pic_id=2703

Cel cu pricina este numerotat 43 iar X2 reprezinta mufa panoului de bord.
S-ar putea sa fie doar un contact prost, ramane de vazut.
  • b82bog

  • Mesaje scrise: 400
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2005

  • Mesaj Privat
M-a tot "apasat chestia cu ledul asta si azi m-am hotarat sa desfac bordul sa vad ce e cu el. L-am dus la cineva si stupoare..ledul e bun. Probabil e din alta parte(contacte imperfecte, etc).
  • viorelb

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Zi-mi si mie cum ajungi la LED, e usor ? Ceasurile am vazut cum se scot, dupa ce dai jos semicarcasa superioara a volanului, apoi geamul si desfaci suruburile de jos exista o maneta care face extragerea si deblocarea panoului din soclu.
  • b82bog

  • Mesaje scrise: 400
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Sa stii ca nu e foarte usor pt ca trebuie sa ajungi la placa cu circuite electronice a bordului. Dupa ce ai dat bordul jos, dai jos geamul de la bord, apoi desfaci din spate aparatoarea neagra(are doar niste cleme) si ajungi la spatele placii.Trebuie insa sa scoti si acele.Dupa care mai ai niste surubele pe placa.Atentie sa nu desfaci surubelele care tin ceasurile pt ca nu are sens.Scoti usor placa si ai sa le vezi.Nu e simplu, dar nici imposibil.Daca ai nevoie de ceva ajutor da-mi un telefon 0722.373040. Bafta
  • viorelb

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Mersi mult, o sa incerc weekend-ul asta daca o fi vremea buna, dar sigur nu am pe unde in fata blocului asa ca poate fac o vizita unui amic ce sta la curte, sa pot lucra linistit cu usile larg deschise si la umbra. Daca am nevoie de ajutor si nu deranjez poate am sa dau un apel.
Intentionez sa masor si traseele daca sunt continue fiindca dupa cum bine zici e putin probabil sa se arda un LED. E mai probabil sa fie rezistenta serie cu el intrerupta, poate s-a incalzit sau a cedat la capete. O sa mai studiez schema electrica si o sa verific si toate mufele pana in calculator, de unde trebuie sa vina semnalul pentru pacatosul de LED stins.
  • b82bog

  • Mesaje scrise: 400
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2005

  • Mesaj Privat
De deranjat nu ma deranjezi.Daca te pot ajuta o fac cu placere. Ca idee ledul este de tipul celor de la telefoanele mobile dar un piculet mai maricele. Bafta!
  • nera09

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2008

  • Mesaj Privat
La mine am observat ca nu se aprinde la punerea contactului (defapt nu se aprind niciodata ) indicatorul de baterie (y17dt) . Nici ledul care indica noxele nu se aprinde dar cel mai mult ma intereseaza cel de la baterie . Orice sugestie este bine venita.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR